آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۱۰۵

 • تیغ دولبه اصلاح مالیاتی

  دنیای‌اقتصاد: سیاست مالیاتی چگونه تولید را تضعیف می‌کند؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلاح نظام مالیاتی به ضرر تولیدکنندگان شفاف بخش صنعت و به سود واسطه‌گران غیرشفاف بخش خدمات تمام شده است. شاهد این ادعا رشد ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی درآمد مالیاتی دولت است که در آن صنعت با سهم ۲۱درصد از اقتصاد، به ‌طور کامل مشارکت داشته اما بخش خدمات با داشتن سهم ۷۲ درصدی در کیک اقتصاد تنها ۲۵درصد از مالیات خود را پرداخت کرده و مابقی به شکل فرار مالیاتی نزد واسطه‌گران و فعالان بخش خدمات باقی مانده است. بر این مبنا سیاست‌گذار لازم است در کنار تمرکز روی ادامه روند شفاف اخذ مالیات از بخش صنعت، از دو مجرا درآمد مالیاتی خود را افزایش دهد و کسری بودجه را کاهش دهد.
 • حکمرانی بازار سرمایه

  مهدی محسنی، مهدی حیدری
  در سرمقاله اول دی‌ماه سال‌جاری روزنامه دنیای اقتصاد، در باب حکمرانی بازار سرمایه نکاتی را مطرح کردیم. در یادداشت مذکور ضمن اشاره به وظایف نهاد ناظر و برشمردن برخی مشکلات حکمرانی بازار سرمایه در کشور، پیشنهادهایی در مورد ایجاد یک بازوی تحلیلی در ساختار نهاد ناظر برای بررسی دقیق‌تر و موشکافانه‌تر مسائل جاری و اساسی بازار ارائه شد. شایان ذکر است در واکنش به یادداشت مورد اشاره، روابط عمومی سازمان بورس جوابیه‌ای منتشر کرد که در آن ضمن پاسخ به بعضی نکات مطرح شده در یادداشت، از پیشنهاد ایجاد بخش تحلیلی استقبال کرد و این مورد را جزو برنامه‌های نهاد ناظر اعلام کرد. در این یادداشت ساختار و وظایف نهاد ناظر بر بزرگ‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین بازار سرمایه در دنیا یعنی بازار سرمایه آمریکا را به‌صورت دقیق‌تر بررسی کرده و بازوی تحلیلی این نهاد را با جزئیات بیشتر معرفی می‌کنیم.
 • ابطال پروانه استاندارد ۴۰۶ فرآورده

  ایسنا: مدیرکل استاندارد تهران از ارجاع ۹۹ مورد شکایت از واحدهای تولیدی، خدماتی و صنفی به مراجع قضایی، ابطال پروانه استاندارد ۴۰۶ فرآورده و همچنین صدور گواهی انطباق محصول دانش‌بنیان برای ۱۱ شرکت و ۱۱ فرآورده طی ۱۰ ماه سال جاری خبر داد. محمودرضا طاهری با اشاره به انجام ۱۱هزار و ۹۳۰ مورد نمونه‌برداری از مراکز تولیدی و عرضه در ۱۰ ماه نخست امسال اظهار کرد: در این رابطه ۱۱هزار و ۴۲۸ مورد آزمون نیز روی نمونه‌ها صورت‌گرفته و ۹۹مورد شکایت از واحدهای تولیدی، خدماتی و صنفی به مراجع قضایی ارسال شده است. به گفته وی بازرسان استاندارد اعم از کارشناسان اداره ‌کل و بازرسان شرکت‌های بازرسی همکار استاندارد، ۱۰هزار و ۶۷۵ مورد بازرسی، در این مدت انجام دادند که این آمار شامل بازرسی طرح هماهنگ اجرای استاندارد (طاها)، بازرسی فنی از واحد تولیدی، صنایع انرژی‌بر، خدمات و سردخانه می‌شود. در حال حاضر ۶۰ شرکت بازرسی همکار استاندارد با این اداره ‌کل در زمینه‌های مختلف همکاری می‌کنند. این مقام مسوول همچنین اعلام کرد که کارشناسان استاندارد در این مدت، برای ۱۱۵۵ فرآورده مشمول استاندارد اجباری و تشویقی، پروانه کاربرد علامت استاندارد یا مجوز صادر یا تمدید کرده‌اند.
 • ایجاد بیش از ۱۰ هزار شغل در تهران

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از افتتاح ۳۳۹ طرح صنعتی با اشتغال ۱۰ هزار و ۵۸۹ نفری در تهران خبر داد و گفت: تهران ۳۰۰ طرح صنعتی دارای پیشرفت فیزیکی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد دارد که تا پایان امسال یا اوایل سال آتی به بهره‌برداری می‌رسند. یدالهی صادقی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری ۵ هزار و ۲۴۸ میلیارد تومانی در ۱۵ شهرستان پاکدشت، رباط کریم، شهریار، قرچک، پیشوا، ورامین، ری، اسلامشهر، دماوند، فیروزکوه، پردیس، بهارستان، ملارد، قدس و شهر تهران به بهره‌برداری می‌رسد و با افتتاح این طرح‌ها در مجموع برای ۱۰ هزار و ۵۸۹ نفر در استان اشتغال ایجاد خواهد شد. وی همچنین با بیان اینکه ۵۰۰ طرح صنعتی تهران منتظر رفع محدودیت زیست‌محیطی تصریح کرد: این ۵۰۰ طرح تولیدی و صنعتی منتظر دریافت پروانه فعالیت هستند، اما به علت محدودیت زیست محیطی مبنی بر ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری نمی‌توانند این مجوز را دریافت کنند. بنابراین ما خواستار اصلاح این قانون هستیم تا این طرح‌ها سال آینده بتوانند وارد مدار بهره‌برداری و تولید شوند. همچنین به گفته این مقام مسوول، تهران ۳۰۰ طرح صنعتی دارای پیشرفت فیزیکی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد دارد که تا پایان امسال یا اوایل سال آتی به بهره‌برداری می‌رسند. صادقی در پایان به صدور ۷هزار پروانه طی سال جاری در حوزه خدمات فنی اشاره و میزان اشتغال‌زایی این بخش را بیش از ۲۱ هزار نفر اعلام کرد.
 • شارژ مالی صنعت نساجی با استفاده از اوراق «گام»

  ایرنا: مدیرکل دفتر تامین منابع مالی وزارت صمت گفت: سیاست وزارتخانه سوق دادن صنایع مختلف به استفاده از ابزارهای نوین مالی است و در این راستا، با همکاری بانک مرکزی، تامین مالی صنعت نساجی به‌وسیله اوراق گام اجرایی می‌شود. نعمت‌الله شهبازی افزود: واحدهای صنعتی فعال در زنجیره صنعت نساجی می‌توانند برای کمک به تامین بخشی از سرمایه در گردش مورد نیاز از گواهی اعتبار مولد گام استفاده کنند. وی افزود: شبکه بانکی به‌دلیل رشد شدید هزینه‌های تولید، امسال توان و ظرفیت پاسخ‌گویی به همه نیازهای واحدهای تولیدی به تسهیلات را ندارد و متنوع‌سازی ابزارهای تامین مالی بخش تولید امری ضروری و مورد تاکید همه کارشناسان است. شهبازی گفت: اوراق گام فرصت مناسبی برای صنایعی مانند قطعه‌سازی و نساجی است که می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. وی توضیح‌داد: نزدیک به ۳‌هزار میلیارد تومان مصوبه انتشار اوراق گام برای تامین سرمایه در گردش زنجیره قطعات خودرو اخذ شده و زنجیره‌های فرش ماشینی، نساجی، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی در حال پشت سر گذاشتن این مسیر قرار دارند. مزیت اصلی اوراق گام احیای خرید اعتباری در زنجیره‌های تولید بوده که با توجه به اینکه کارمزد انتشار یک بار قابل پرداخت است، در صورت مدیریت درست و شناسایی زنجیره‌ها امکان نقل و انتقال بدون کارمزد و در نتیجه کاهش هزینه‌های مالی بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌شود.
 • واگذاری زمین‌های بلا استفاده صنعتی به سرمایه‌گذاران

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: اراضی واگذار شده در شهرک‌های صنعتی کشور که تاکنون به واحد یا خط تولید تبدیل نشده پس گرفته می‌شود و به سرمایه‌گذاران نیازمند واگذار می‌شود. علی رسولیان در گفت‌و‌گو با «ایرنا» افزود: این اراضی در سطح کل شهرک‌های صنعتی ایران شناسایی می‌شود و در صورتی که عملیات ساخت واحد روی آن انجام نگرفته باشد در چارچوب قانون به مزایده گذاشته می‌شود. وی اضافه کرد: ممکن است افرادی باشند که به‌دلیل داشتن مشکلات یا متاثر از شرایط بد اقتصادی، توانایی ساخت واحد تولیدی را از دست داده باشند که این مهم در بازپس‌گیری اراضی آنها در شهرک‌های صنعتی مورد توجه قرار می‌گیرد اما هدف شرکت شهرک‌های صنعتی، فعال‌سازی واحدهای تولیدی در همه زمین‌های واگذار شده به تولیدکنندگان است. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: از این پس، میزان پیشرفت همه زمین‌هایی که به تولیدکنندگان برای ساخت واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی کشور واگذار می‌شود به‌طور دقیق رصد می‌شود تا به توسعه صنعتی مناطق کمک شود و زمین بدون بهره‌برداری مناسب در شهرک‌ها باقی نماند.
 • مدارس چقدر برق مصرف می‌کنند؟

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو گفت: موضوع مصرف در جامعه، آب و انرژی و منابع زیست‌محیطی از عرصه‌هایی است که در کشور نیازمند توجه همه‌جانبه است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارتخانه‌های نیرو و آموزش و پرورش اظهار کرد: هدف اصلی ما ارتقای سواد آب و انرژی و آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی در این زمینه است. می‌خواهیم همه امکانات موجود در صنعت آب و برق را به نحو تاثیرگذاری خارج از بوروکراسی‌های موجود در اختیار تعلیم و تربیت فرزندان این کشور قرار دهیم. وی با بیان اینکه پرداخت قبوض مدارس نباید یکی از دغدغه‌های آموزش و پرورش باشد و این زیبنده نیست، گفت: به جای رفع و رجوع این دغدغه، باید به کارهای مهم‌تری پرداخته و تلاش می‌کنیم این دغدغه رفع شود. اردکانیان با بیان اینکه حدود ۸۸۰ میلیون کیلووات ساعت مصرف برق مدارس ماست و تعداد مدارس دولتی ما بیش از ۱۲۳ هزار باب است، گفت: این آمادگی را داریم که رقم ثابتی برای اصلاح الگوی مصرف در مدارس در نظر گرفته شود.
 • ۲ ابهام طرح جامع فولاد

  مهدی کرباسیان/ رئیس اسبق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی
  در سال‌های دولت یازدهم کار مهمی در حوزه فولاد شروع شد و آن تدوین طرح جامع فولاد بود. خوشبختانه با همکاری و برنامه‌ریزی شرکت ملی فولاد با شرکت فولاد تکنیک به‌عنوان مشاور و همه دست‌اندرکاران، طرح جامع فولاد به‌روزرسانی شد و کمبودهای زنجیره فولاد تعیین شد. براساس چارچوب این طرح، ظرفیت تولید فولاد تا سال ۱۴۰۴ باید به ۵۵میلیون تن به‌روزرسانی شود. در روزهای اولیه که اهداف این طرح مشخص شد، تعدادی از کارشناسان اعلام کردند که هدف‌گذاری برای این حجم تولید فولاد بلندپروازانه است. در صورتی که متولیان ایمیدرو معتقد بودند این چارچوب، واقعی و عملی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر