• ۱۰ عامل به بیراهه‌رفتن توسعه

  دنیای‌اقتصاد: آیا مقصر بحران‌های متعدد کشور در حوزه آب و محیط‌زیست، نبود آمایش سرزمین است؟ یک تحقیق رسمی نشان می‌دهد که به ۱۰ دلیل مختلف، اجرای طرح‌‌‌های توسعه در کشور به ایجاد بحران‌های مختلف در پهنه‌‌‌ جغرافیایی ایران منجر شده است. اینها مسیرهایی هستند که در نهایت موجب خواهند شد مطالعات آمایش سرزمین در حد تئوری روی کاغذ باقی بماند و توسعه به جای استعدادهای هر منطقه، از مسیرهای سیاسی به مناطق مختلف تحمیل شود. سندی که موسسه مطالعات و پژوهش‌های ‌‌‌بازرگانی تهیه کرده، نشان می‌دهد در کشور رفتاری در دستگاه سیاستگذاری باب شده است که درست مانند اسناد برنامه چهارم تا ششم توسعه، اسناد سیاست‌‌‌های کلی یا اقسام برنامه‌‌‌های سیاست صنعتی به برنامه‌‌‌های آمایش سرزمینی در ایران توجه نمی‌‌‌کند. در عین حال، در مسیر اجرای طرح‌‌‌ها، به اسناد سیاستی به‌ویژه از منظر اقلیم، استعدادها و جغرافیا بی‌‌‌توجهی می‌شود. باید پرسید، چرا با صرف میلیاردها تومان هزینه و ساعت‌ها وقت، دولت حین اجرای طرح‌‌‌های توسعه به اسنادی نظیر آمایش سرزمین بی‌‌‌توجهی می‌کند؟
 • ۷/ ۱۷ میلیارد مترمکعب ذخایر آب سدهای کشور

  دنیای‌اقتصاد: آمار دفتر اطلاعات و داده‏‏‌های آب کشور نشان می‌دهد، از اول مهر تا ۵آذرماه (سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰) میزان حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۷/ ۱۷میلیارد مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰‌درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش پاون، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‏‏‌های آب کشور با اشاره به بررسی وضعیت سدهای بزرگ گفت: میزان کل حجم خروجی از سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا ۵ آذرماه معادل ۴میلیارد مترمکعب است که بیانگر کاهش ۳۷درصدی نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته است. فیروز قاسم‌زاده افزود: در شرایط کنونی، از مجموع حجم مخازن سدهای مهم کشور به میزان حدود ۵/ ۵۰میلیارد مترمکعب، حدود ۳۵‌درصد آب ذخیره‌شده وجود دارد. مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‏‏‌های آب کشور با بیان اینکه میزان پرشدگی سدهای مهمی چون زاینده‌رود، شمیل، نیان و سفیدرود در شرایط فعلی حدود ۱۴ تا ۱۷‌درصد است، افزود: در استان‌‏‏‌های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی متوسط مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب حدود ۳۸‌درصد و ۲۰‌درصد است.
 • بررسی طرح تامین مالی تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید

  دنیای‌اقتصاد: طرح تامین مالی تولید امروز در دستور کار بررسی کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس قرار دارد. این طرح از طریق اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت، راه و شهرسازی، سازمان برنامه، بانک مرکزی، سازمان بورس، اتاق‌های ایران و تعاون، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی می‌شود. «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با رئیس کمیسیون‌‌‌‌ جهش تولید مجلس جزئیات این طرح را بررسی کرده است.
 • شبکه منتفعان حبس کالا

  دنیای‌اقتصاد - بمانجان ندیمی: حبس کالا در گمرک به یک معما تبدیل شده و پای دستگاه قضا را نیز به این موضوع باز کرده است؛ به‌گونه‌ای که ضرب‌الاجل برای ساماندهی انبارها و کالاهای دپویی، تعیین شده است. اما سوال این است که سود ایستایی کالا به جیب چه کسانی می‌رود؟ «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با معاون گمرک به این سوال پاسخ داده است. به گفته مهرداد جمال‌ارونقی، منتفعان حبس کالا به شبکه‌ای تبدیل شده که در آن برخی به صورت خودخواسته و برخی به صورت ناخواسته، از طولانی شدن رسوب کالا در گمرک، نفع می‌برند.
 • یک دانش‌نامه کوچک و ساده برای سیاستگذاران

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در نشستی به معرفی کتاب «اقتصاد برای سیاستگذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی‌‌‌ها» پرداخت؛ کتابی که به نظر می‌رسد دانش‌‌‌نامه کوچک و ساده‌ای برای عمق دادن به فهم سیاستگذاران از مسائل علم اقتصاد است. این کتاب که با هدف پر کردن جای خالی بینش اقتصادی در بین سیاستگذاران توسط جعفر خیرخواهان، استاد مدعو اقتصاد سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ترجمه شده است، تلاش دارد شکاف علمی موجود در بین سیاستگذاران کشور را پوشش دهد. کتاب «اقتصاد برای سیاستگذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی‌‌‌ها» که به همت مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق ایران تهیه شده، به دنبال آشنایی بیشتر فعالان بخش خصوصی، صاحبان بنگاه‌‌‌ها، سیاستگذاران و آحاد مردم با مفاهیم اقتصادی است.
 • بارش‌‌‌ها از اواخر پاییز افزایش می‌‌‌یابد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: طی مهر و آبان امسال بارندگی‌‌‌ها زیر نرمال (میانگین بارش بلندمدت) بود، به طوری که در بیشتر استان‌‌‌ها کم‌‌‌بارشی ثبت شد، اما از اواخر آذرماه و فصل زمستان شرایط بارندگی به وضعیت عادی (معادل متوسط بلندمدت) بازمی‌گردد. احد وظیفه در گفت‌‌‌وگو با «ایرنا» درباره پیش‌بینی وضعیت بارش‌‌‌ها در آخرین ماه پاییز، افزود: تاکنون بارندگی‌‌‌ها زیر نرم (کمبود بارش) بوده و فقط در استان‌‌‌های اصفهان، تهران، قزوین، البرز و استان‌‌‌های ساحلی خزر بارندگی عادی و کمی بالاتر از میانگین بلندمدت بوده است.
 • نسخه کوتاه‌مدت نجات زاینده‌رود

  دنیای‌اقتصاد: بازوی پژوهشی مجلس برای نجات زاینده‌رود نسخه کوتاه‌مدت فوری ارائه کرد. این نهاد پژوهشی با آسیب‌شناسی بحران آب در اصفهان، ریشه این موضوع را در مسائلی چون ضعف اقتصاد آب، فقدان سند آمایش سرزمین و به‌دنبال آن الگوی کشت نامناسب و خارج از حد توان اکولوژیک منطقه دانست. نتیجه این معضلات ایجاد بحران آب فراگیر است که منحصر به زاینده‌رود نبوده و بسیاری از مناطق دیگر از جمله دریاچه ارومیه، کارون بزرگ، تالاب بختگان، دشت مشهد و... را نیز درگیر کرده است.
 • درگذشت پدر صنعت خودروی تجاری

  دنیای‌اقتصاد: پدر صنعت خودروی تجاری ایران درگذشت. مهندس بهروز فردوس، سوم آذرماه ۱۴۰۰ دار فانی را وداع گفت. نام او در ایران با «ماموت» گره خورده است. او بنیانگذار شرکت «ماموت» در ایران و یکی از کارآفرینان بنام ایرانی بود. فردوس سال ۶۷ شرکت «ماموت» را تاسیس کرد. در واقع، درست زمانی که کشور با جنگ دست و پنجه نرم می‌کرد، این کارآفرین، توسعه صنعت خودروهای تجاری را کلید زد. وی قریب به ۶۰سال از عمر خود را صرف تولید، نوآوری و توسعه صنعت و اشتغال کرد و نام او در ۳۰شرکت مختلف به چشم می‌‌‌خورد؛ هلدینگ بزرگی که در حال حاضر بالغ بر ۵۰شرکت بزرگ و کوچک را در بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف صنعت و خدمات در بر می‌گیرد و به بازیگری بزرگ و تاثیرگذار در بخش خودرو‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجاری و کار، ساختمان و خدمات تبدیل شده است.
 • انتقاد از دپوی ۱۰۰‌ هزار تن کالا در انبارهای اموال تملیکی‌‌‌

  دنیای‌اقتصاد: معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در انبارهای تملیکی حدود ۹‌هزار کانتینر و حدود ۱۰۰‌هزار تن کالا ‌‌‌بلاتکلیف است، گفت: گره‌‌‌های موجود در اقتصاد را به‌دست کارشناسان و جوانان باز می‌‌‌کنیم.
 • دیوار کج...

  فریدون ترقی
  پس از انتخابات و تغییر دولت‌‌‌ها می‌توان انتظار تغییر دولتمردان و مدیران وزارتخانه‌ها و دستگاه‌‌‌های اجرایی را داشت. به هر حال، این حق هر رئیس دولتی است که همکاران خود را برای نیل به اهداف مورد نظرش انتخاب کند. البته شایسته‌تر است، انتخاب همکاران نیز در چارچوب عرف و قانون صورت گیرد؛ چراکه در این صورت اقبال عمومی و نخبگان را به همراه خواهد داشت و طبعا این پشتوانه و سرمایه اجتماعی کار را برای انتخاب‌کننده به‌منظور پیشبرد اهدافش سهل‌تر خواهد کرد.
 • سرنوشت کشاورزی در ایران

  دنیای‌اقتصاد: چه سرنوشتی در انتظار کشاورزی ایران است؟ آیا کشاورزی توجیه اقتصادی دارد یا به‌واسطه قیمت ارزان آب، گسترش یافته است. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی در قالب دو سناریو به این سوال‌ها پاسخ داده است. سناریوی اول؛ تداوم وضع موجود با قیمت ارزان آب است که در نهایت به گسترش بحران‌های زیست‌محیطی و اتمام ذخایر آبی منجر می‌شود. شواهد بسیاری نشان می‌دهد که به‌واسطه ارزان بودن آب، محصولاتی در مناطق دارای تنش آبی کشت می‌شود که توجیه اقتصادی ندارد و حیات خاک را به خطر می‌اندازد. سناریوی دوم؛ تغییر وضعیت فعلی با واقعی شدن قیمت آب است. در این سناریو، تولید محصولات کشاورزی تنها در مناطقی از کشور که منابع آبی کافی در دسترس است، توسعه می‌یابد. اما پرسش این است که سرنوشت کسانی‌که در مناطق دارای تنش آبی از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند، چه خواهد شد؟ به نظر می‌رسد، همزمان با چاره‌اندیشی برای کشاورزی، باید به مزیت نسبی استان‌ها نیز پرداخت تا کسب‌وکارهای از بین رفته به واسطه کمبود آب، در بخش‌های دارای مزیت نسبی، احیا شوند.
 • ۹ روند جهانی رشد کارآفرینی

  دنیای اقتصاد: نشست هم‌‌اندیشی «کارآفرینی؛ رویای اقتصاد» به‌‌مناسبت هفته جهانی کارآفرینی در اتاق ایران برگزار شد. در این نشست که به ریاست نایب‌‌رئیس اتاق ایران برگزار شد، ۹ روند جهانی رشد کارآفرینی بررسی و تشریح شد. در ابتدای نشست رئیس سازمان ملی کارآفرینی ایران از جایگاه مفهوم «کارآفرینی» در ایران گفت: جایگاه واژه کارآفرینی مانند «بهره‌‌وری» که در ایران به گواهی ایزو تقلیل یافته، ضعیف است.
 • تنظیم بازار از مسیر فروش آنلاین

  دنیای‌اقتصاد: در نشستی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور بر افزایش و گسترش فروش و توزیع اینترنتی کالاهای اساسی با قیمت مصوب تاکید شد. جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و در آن بر ضرورت نظارت بیشتر بر قیمت کالاهای اساسی در بازار و گسترش سامانه‌های اینترنتی فروش با قیمت‌های مصوب تاکید شد. محمد مخبر در این جلسه که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و اقتصاد و همچنین رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت حضور داشتند، بر ضرورت برخورد با برخی نابسامانی‌ها در بازار کالاهای اساسی تاکید و تصریح کرد: باید فرآیند و زنجیره تامین و توزیع کالاهای اساسی از مبدا کنترل و کالا به وفور با قیمت مصوب در مراکز رسمی توزیع شود. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین ارائه برخی اقلام ضروری مردم به‌صورت اینترنتی را اقدامی بسیار مناسب و ارزنده برای تنظیم بازار و اطمینان خاطر مصرف‌کنندگان ارزیابی کرد و گفت: باید ارائه کالاهای اساسی مردم با قیمت مصوب به‌صورت اینترنتی ادامه یابد و در صورت امکان، فروش و توزیع برخی کالاهای دیگر به این سامانه اضافه شود. در این جلسه گزارشی از وضعیت تامین و توزیع مرغ، تخم‌مرغ و مواد لبنی در سراسر کشور ارائه و تصمیمات لازم برای ادامه آرامش نسبی در بازار اتخاذ شد.
 • آب، یکی از دو بحران بزرگ کشور

  دنیای‌اقتصاد: معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب، از آب به عنوان بحران بزرگ کشور یاد کرد و لازمه حل این بحران را ریاضت آبی در طول دوره زمانی ۱۰ساله دانست. عباس کشاورز در پیش‌نشست پنجم اولین کنفرانس ملی دیپلماسی اقتصادی با عنوان «دیپلماسی آب»، با تاکید بر تجارت آب مجازی گفت: آب مجازی، یک سیاست چند بعدی اقتصادی، سیاسی و تجاری است و همین چندبعدی بودن آن تضادهای درونی ایجاد می‌کند.
 • کوک دو بمب ساعتی

  دنیای‌اقتصاد: خطا در سیاستگذاری، ایران را به قهرمان هدررفت منابع تبدیل کرده است. آب و انرژی به‌عنوان حوزه‌های بارز هدررفت منابع، کانون بحث نشست اخیر فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی مشهد بودند. غلامحسین شافعی در این نشست با اشاره به بی‌‌‌توجهی تاریخی سیاستگذاران صنعتی کشور به مساله محیط‌زیست، تلویحا از بی‌توجهی به مساله پایداری در برنامه‌‌‌های توسعه در ایران انتقاد کرد. بحث رئیس اتاق بازرگانی ایران و مشهد حول محور توجه به اهمیت حفاظت از محیط‌زیست و حل معضل آب بود که پیش‌تر و در اوایل دهه ۹۰نیز بسیاری از فعالان اقتصادی نسبت به تبعات بی‌توجهی به این موضوعات هشدار داده بودند. برای نمونه در یکی از نشست‌‌‌های اتاق بازرگانی ایران در بهمن‌ماه ۱۳۹۴، دو بخش از سه ضلع بحران‌های ایران، آب و محیط‌زیست معرفی شدند. از آن زمان تاکنون، سیاستگذاران کشور این هشدارها را نادیده گرفتند تا اینکه در حال حاضر کمبود آب و مسائل محیط‌زیست به بمب ساعتی تبدیل شده‌ و در کمین کشور هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر