• شعاع توزیع دو وام تولید

  دنیای‌اقتصاد: تزریق منابع مالی به صنعت در ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰ چه وضعیتی داشته است؟ بررسی وضعیت وام‌های تولید در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ از افزایش نیاز بنگاه‌ها به اخذ دو وام تولید خبر می‌دهد. در عین حال دامنه تزریق این وام‌ها گسترده شده است. به نظر می‌رسد نرخ تورم که در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ در سطح بالایی قرار داشته، اثر بالایی بر اوج‌گیری نیاز بنگاه‌ها به نقدینگی دارد. از همین زاویه می‌توان ادعا کرد امسال عطش بنگاه‌ها برای دریافت تسهیلات بیشتر شده است. البته افزایش تزریق منابع از سوی وزارت صمت به بنگاه‌های تعطیل یا واحدهای نیمه‌تمام برای توسعه و بازسازی یا تکمیل کارخانه، موردی است که در افزایش حجم وام‌های تولید موثر بوده است. برای نمونه شدت تزریق تسهیلات به بخش تولید از مجرای طرح تبصره ۱۸ (برنامه تولید و اشتغال) در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل صعودی بوده به طوری که در مقابل رشد ۹۸درصدی افراد دریافت‌کننده تسهیلات، مقدار وام اعطایی به آنها ۴۴۰درصد بیشتر شده است. با اینکه روند معرفی افراد به بانک برای دریافت «تسهیلات رونق تولید» هم رقمی قابل‌توجهی است اما نرخ‌های ۳۵ و ۳۳ درصدی در تعداد افراد دریافت‌کننده تسهیلات و حجم تسهیلات اعطایی به خوبی شدت گرفتن تزریق پول از مجرای «طرح تبصره۱۸» به بخش تولید را بازگو می‌کند.
 • ارزیابی همکاری‌های اقتصادی برای جهش در آسیای مرکزی

  دنياي اقتصاد: وبینار بررسی روابط تجاری ایران و تاجیکستان برگزار شد. در این وبینار، علاوه بر زمینه آشنایی فعالان اقتصادی دو کشور، فرصت‌های همکاری برای توسعه مناسبات اقتصادی و بازرگانی بخش‌خصوصی ایران و تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفت.
 • موتور یکصد هزار کولرآبی در اصفهان تعویض می‌شود

  دنياي اقتصاد: با تصویب توانیر، موتورهای الکتریکی یکصد هزار کولرآبی در اصفهان تعویض می‌شود و آثار آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، با تصویب هیات‌مدیره توانیر، الکتروموتورهای کم‌بازده یکصدهزار کولرآبی توسط شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان با هماهنگی مجری طرح بهینه‌سازی شرکت توانیر تعویض خواهد شد. براساس این طرح، شرکت سرمایه‌گذار مکلف است برای موتورهای جدید کولرآبی مورد استفاده در این طرح، تاییدیه نسبت بازدهی انرژی گریدA (معادل رده ۴IE بین‌المللی) را از آزمایشگاه‌های مرجع مستقل مورد تایید وزارت نیرو اخذ کند. این طرح مختص مشترکان مصارف خانگی دارای کولرآبی است و شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان موظف است از طریق برگزاری مناقصه، سرمایه‌گذار اجرای طرح را برای تعداد یکصد هزار دستگاه کولر آبی انتخاب کند. قیمت این کولرها در روند برگزاری مناقصه کشف و اعلام خواهد شد و در نهایت مشترکان داوطلب تنها ۱۵درصد از هزینه‌های تعویض موتورهای الکتریکی کولرهای آبی را در اقساطی ۳۶ماهه پرداخت خواهند کرد. شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان مکلف است برای حصول اطمینان از اسقاط موتور کولرهای آبی فرسوده تعویض‌شده، تمهیدات لازم را اتخاذ کند.
 • دگرگونی بزرگ

  دنیای‌اقتصاد: به دنبال سرعت تغییرات اقلیمی در جهان، سیاست کاهش انتشار دی‌اکسید کربن در اروپا، آمریکا، چین و ژاپن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. البته در این زمینه اروپا قصد دارد با تصویب طرحی بلندپروازانه از سایر رقبا پیش بیفتد. بر اساس جدیدترین اطلاعات منتشر شده در خصوص طرح «تنیدن سیاست کربن‌زدایی به سیاست تجاری» اتحادیه اروپا، ۲۷ کشور عضو اتحادیه تا سال ۲۰۳۰ باید برای کاهش ۵۵ درصدی انتشار دی‌اکسید کربن اقدام کنند.
 • تصمیم جدید دولت برای تسهیل حمل کالاهای صادراتی فسادپذیر به روسیه

  دنیای اقتصاد: شورای عالی صادرات در جلسه اخیر خود که مصوبات آن به‌تازگی از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شده، تصمیم گرفته است از طریق خطوط منظم دریایی، اقدام به تسهیل حمل کالاهای صادراتی فسادپذیر به روسیه کند. به گزارش «اکسپورتنا»، شورای عالی صادرات غیرنفتی در جلسه اخیر خود که ۱۶ تیرماه امسال برگزار شد، مصوب کرد در راستای تسهیل حمل کالاهای صادراتی فسادپذیر به روسیه از طریق خطوط منظم دریایی، سازمان بنادر و دریانوردی با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران، اقدام به بررسی و برنامه‌ریزی راه‌اندازی خطوط منظم دریایی حمل کالاهای صادراتی در دریای خزر از بنادر مبدا استان‌های مازندران، گیلان و گلستان کند. همچنین مقرر شد گزارش برنامه‌ها و اقدامات به دبیرخانه شورای عالی صادرات غیرنفتی ارسال شود.
 • احتمال رشد دوباره مصرف برق در روزهای آینده

  دنیای اقتصاد: معاون راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود با افزایش دما در روزهای آینده، میزان مصرف برق به ۶۴هزار مگاوات برسد. به گزارش «ایرنا»، مهدی مقیم‌زاده افزود: میزان مصرف شنبه نسبت به مدت مشابه هفته قبل با کاهش ۲هزار و ۵۰۰مگاواتی همراه شد. وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا انتهای شنبه میزان مصرف به ۶۲ تا ۶۲ هزار و ۵۰۰مگاوات برسد. معاون راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران عنوان کرد: اکنون صنایع بزرگ فولادی ۵۰درصد نیاز برق خود را دریافت می‌کنند و با ۵۰درصد ظرفیت درحال کار هستند.
 • ضربه فنی رفاه در زمین گرم

  دنیای‌اقتصاد: «تغییرات اقلیمی» رفاه مردم ایران را نشانه رفته است. پژوهشی که به تازگی توسط تیمی از محققان ایرانی انجام شده نشان می‌دهد تغییر آب و هوای کشور ممکن است تا سال ۲۱۰۰ دوسوم از کل مصرف طبقات فقیر جامعه را از بین برد. پژوهش دکتر ناصر امن‌زاده و همکارانش که با استفاده از داده‌های دما، بارش و درآمد-مخارج سرانه تهیه شده نشان می‌دهد اثر این تغییرات اقلیمی روی سطح مخارج دهک‌های ثروتمند در بدترین حالت تنها ۵درصد خواهد بود، اما این رقم برای دهک‌های فقیر جامعه ممکن است تا ۶۷درصد نیز افزایش یابد. این پژوهش نشان می‌دهد در نتیجه تغییرات اقلیمی درآمد طبقات روستایی که به کشاورزی وابسته‌اند کاهش خواهد یافت؛ چرا که افزایش دما و سرعت گرفتن بارندگی در زمانی کوتاه، خشکسالی و سیل را به کشور تحمیل می‌کند. در عین حال، این موضوع گرانی غذا، افزایش فاصله طبقاتی و رشد شکاف مخارج سرانه میان طبقات شهری و روستایی را به دنبال خواهد داشت.
 • ریشه کم‌آبی خوزستان از نگاه «گاردین»

  روزنامه انگلیسی گاردین مساله تغییرات اقلیمی در استان خوزستان ایران را چندی قبل در قالب مقاله‌ای بررسی کرد. به بهانه بحران آب در خوزستان نکات مورد بررسی در این مقاله را می‌توان موردتوجه قرار داد. در این مقاله به توفان‌های گردوغبار، خشکی رودخانه‌ها و افزایش آلودگی این منطقه به عنوان مهم‌ترین تغییرات اقلیمی خوزستان پرداخت شده که محیط‌زیست طبیعی آن را پرمخاطره کرده است و به بررسی علل و عوامل ایجاد آن با نظرخواهی از کارشناسان و مردم محلی پرداخته شده است.
 • آب مشترکان پرمصرف تهرانی از امروز قطع می‌شود

  دنياي اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان تهران گفت: براساس اخطارهای قبلی، آب مشترکان پرمصرف تهرانی از امروز(شنبه) دو تا پنج ساعت قطع خواهد شد. محمدرضا بختیاری در گفت‌وگو با «ایسنا»، با بیان اینکه شروع این کار از اشتراک‌های پرمصرف مناطق شمالی تهران آغاز می‌شود، گفت: از ابتدای تیرماه برای ۲۰۰هزار مشترک بدمصرف و پرمصرف تهرانی یعنی مشترکانی که بیش از دو برابر الگو آب مصرف می‌کنند، اخطار پیامکی و مکتوب صادر شده است.
 • هشدار قطع برق به ۲۲۲ دستگاه دولتی در تهران

  دنیای‌اقتصاد: معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران با اشاره به اینکه ساعت حضور کارکنان تا آخر مردادماه از ساعت ۷ تا ۱۳ است از هشدار قطع برق به ۲۲۲ دستگاه دولتی در تهران خبر داد. غلامرضا عباس پاشا در گفت‌وگو با «ایسنا»، در تشریح روند فعالیت ادارات با توجه به شرایط قرمز کرونایی در تهران گفت: فعالیت کارکنان ادارات عادی به صورت ۷۰ درصد دورکاری و فعالیت‌های ادارات با کارهای ضروری، به صورت ۵۰ درصد دورکاری خواهد بود.
 • وعده برقی برای آخر هفته

  دنیای‌اقتصاد: پنج‌شنبه قرار است برق دو صنعت سیمان و فولاد وصل شود. اما اگر گرمای هوا در آخر هفته به اوج خود برسد، بازهم شاهد اتصال برق به صنایع خواهیم بود؟ به نظر می‌رسد گرمای بی‌سابقه هوا و بی‌برقی، کماکان صنایعی مانند سیمان و فولاد را تحت‌الشعاع قرار دهد. با اینکه وزیر صمت و سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس هر دو از وعده وزیر نیرو برای اتصال دوباره برق به صنایعی همچون سیمان و فولاد گفته‌اند، اما اینکه این موضوع بتواند این صنایع را به آرامش برساند یا چرخ صنعت را به شکل پایدار به کار اندازد، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
 • تدابیر جدید تامین آب خوزستان

  دنياي اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور درباره باز‌کردن دریچه خروجی سدهای خوزستان، گفت: این فرآیند به‌گونه‌ای مدیریت شده که در پاییز با مشکل کم‌آبی در خوزستان مواجه نباشیم.
 • دو چالش اساسی تجدیدپذیرها برای توسعه

  دنياي اقتصاد: رئیس گروه انرژی‌های پاک و محیط‌زیست مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری، وجود دو چالش را از دلایل توسعه‌نیافتگی صنعت تجدیدپذیرها دانست.
 • سکوی پرش اقتصاد دیجیتال

  دنياي اقتصاد: صنعت در عصر اقتصاد دیجیتال به کدام‌سو می‌رود؟ شواهد موجود نشان می‌دهد اقتصادهای بزرگ جهان آینده خود را به موج جدید انقلاب صنعتی گره زده‌اند. برنامه‌ریزی کشورهای چین، کره‌جنوبی، یا سیاست‌گذاری گسترده اتحادیه اروپا برای بازسازی اقتصاد مبتنی بر انقلاب چهارم صنعتی تمایل شدید این بازیگران به‌حضور در جمع بهترین صنعتگران جهان را نشان می‌دهد.
 • ورود محصولات ۲ برند خارجی لوازم خانگی به کشور تکذیب شد

  دنیای‌اقتصاد: معاون امورصنایع وزارت صمت با رد شایعه مجوز ورود محصولات لوازم خانگی خارجی به کشور گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ تصمیمی برای ورود محصولات لوازم خانگی خارجی به کشور ندارد. به گزارش «شاتا»، مهدی صادقی‌‌نیارکی با بیان مطلب فوق بیان کرد: بر اساس تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، ورود محصولات نهایی لوازم خانگی خارجی به کشور کماکان ممنوع است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر