• مطالبات صادرکنندگان از رئیسی

  دنیای‌اقتصاد- محمدحسین شاوردی: امید به تغییر فضای تجارت خارجی، فعالان اقتصادی را در نشست با رئیس‌جمهور به مطالبه‌گری ترغیب کرد. نشست اخیر رئیس‌جمهور با فعالان اقتصای و صادرکنندگان که به مناسب «روز ملی صادرات» برگزار شد، کانون بحث و گفت‌وگو بر سر مسائل صادرات بود. در این جلسه که بیش از ۲ساعت طول کشید، بخش خصوصی ۱۰ درخواست به دولت ارائه کرد که می‌توان آنها را پیش‌نیازهای جهش صادراتی ایران دانست.
 • خشکسالی مهرماه در نیم قرن اخیر بی‌‌‌سابقه‌‌‌ است

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو با اعلام اینکه ذخایر آب پشت سدها در کشور به حداقل رسیده است، گفت: خشکسالی‌ای که در یک ماه اخیر از سال آبی جاری (مهرماه) رخ داده در نیم قرن اخیر بی‌‌‌سابقه بوده است.
 • ۶‌هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صنایع کوچک

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌‌های صنعتی ایران گفت: دست‌‌‌کم ۶‌هزار میلیارد ریال تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط کشور پرداخت می‌شود.
 • مشترکان پرمصرف برق از راه دور پایش می‌‌‌شوند

  دنیای‌اقتصاد: کامبیز ناظریان، سرپرست شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از برنامه‌‌‌ریزی نصب کنتور هوشمند نسل جدید در پایتخت، خبر داد و گفت: با نصب بیش از ۱۵۰‌هزار کنتور هوشمند نسل جدید، مصرف برق مشترکان خانگی و تجاری پرمصرف نیز در کلان‌شهر تهران از راه دور رصد و پایش خواهد شد.
 • رشد ۲۳‌درصدی تولید شمش آلومینیوم

  دنیای‌اقتصاد: آلومینیوم‌‌‌سازان توانستند در نیمه نخست امسال ۲۶۰‌هزار و ۶۷۹ تن شمش آلومینیوم تولید کنند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی ۲۳درصدی را نشان می‌دهد.
 • انتقاد گمرک از مقررات محدودکننده صادرات

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک گفت: قوانین محدودکننده، دست و پاگیر و خلق‌الساعه‌ای بر رویه‌ صادرات کشور حکمرانی می‌کند که انگیزه را از صادرکنندگان می‌گیرد.
 • آخرین خبر از ذرت‌های آلوده

  دنیای‌اقتصاد: سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص چند هزارتن ذرت متروکه شده در گمرک توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش «ایسنا»، چندی پیش معاون فنی گمرک ایران از فاسد شدن ۵هزار تن ذرت در یکی از گمرک‌‌‌های کشور خبر داد.
 • پایه‌های اقتصاد بر شانه‌های صادرات

  دكترسیدمهرداد سیادت‌نسب
  یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اعلام‌شده رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، توجه به لزوم توسعه صادرات غیرنفتی با تاکید بر نقش آن در اقتصاد، اشتغال، ارزش‌افزوده و رونق اقتصادی و تاثیر مثبت آن بر رشد تولید ناخالص داخلی و شاخص‌های اقتصاد کلان کشور و در نهایت افزایش رفاه اقتصادی مردم بوده و بر اساس هدف‌گذاری تعیین‌شده قرار است در سال‌۱۴۰۰ صادرات غیرنفتی به ۴۵میلیارد دلار برسد و در سال ۱۴۰۲ کل نیاز ارزی کشور از طریق صادرات غیرنفتی تامین شود و تا سال ۱۴۰۴ صادرات غیرنفتی حداقل ۲برابر شود (از ۳۵ میلیارد دلار به ۷۰ میلیارد دلار برسد) که به‌معنای قرار گرفتن پایه‌های اقتصاد کشور بر شانه‌های صادرات است.
 • حل بحران برق از راه خورشید

  دنیای‌اقتصاد: غفلت از اصلاح ساختار اقتصادی صنعت برق و عدم سرمایه‌گذاری جدید، به تکرار خاموشی‌ها در تابستان و آلودگی هوا با مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها در زمستان منجر شده است. اما استفاده از ظرفیت‌ انرژی‌های خورشیدی، می‌تواند به این دو بحران در آینده پایان دهد. از طریق سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی، می‌توان ۱۶هزار مگاوات ظرفیت جدید ایجاد کرد.
 • کارنامه تامین منابع مالی در بخش تولید

  دنیای‌اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه انحراف منابع در بخش تولید وجود ندارد، تجربه موفق نظام رتبه‌بندی بازرگانان در وزارت صمت را راهکار مناسب پیشنهادی برای استفاده نظام بانکی در خصوص تخصیص منابع دانست.
 • منوی همکاری اقتصادی با برزیل

  دنیای‌اقتصاد: چندی پیش مقامات ارشد ایران و برزیل در مذاکراتی بر سر تهاتر نفت در برابر کالا موافقت کردند. اما هنوز امکان صادرات نفت ایران به برزیل فراهم نیست. از دید معاون بین‌الملل اتاق ایران درحال حاضر تراز تجارتی ایران یکطرفه به نفع برزیل است. محمدرضا کرباسی معتقد است: تراز تجاری ما یکطرفه است. به‌رغم توافقاتی که برای تهاتر نفت انجام‌‌‌شده، امکان صادرات نفت فراهم نشده. ما باید بتوانیم سبد کالاهای صادراتی را تنوع ببخشیم. در کنار صادرات پتروشیمی در بخش چینی‌آلات و خشکبار دارای مزیت‌‌‌های صادراتی هستیم. وی که در وبینار« ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های همکاری با برزیل» سخن می‌گفت، افزود: باید به تدریج به سمت توازن در تجارت دوجانبه با برزیل برویم.
 • رقابت‌‌‌پذیری جهانی و جایگاه دسترسی به سرمایه خطرپذیر

  علیرضا عزیزی کارشناس مدیریت نهادهای مالی فرابورس ایران
  از سال ۱۹۷۹ مجمع جهانی اقتصاد هر سال گزارشی را تحت عنوان گزارش رقابت‌‌‌پذیری جهانی منتشر می‌کند که در آن رقابت‌‌‌پذیری اقتصادی نمونه بزرگی از کشورها را نسبت به یکدیگر مقایسه می‌کند. هدف از انتشار این گزارش فراهم کردن یک ابزار مقایسه‌‌‌ای برای سیاستگذاران و مدیران کسب و کارهاست تا از این طریق بتوانند در جهت بهبود سیاست‌های اقتصادی و اصلاحات نهادهای اقتصادی حرکت کنند.
 • آسیب شناسی فعالیت تشکلی در ایران

  نسیم توکل عضو اتاق بازرگانی تهران
  در سال‌‌‌های اخیر که تلاش کردم فعالیت‌‌‌های خود را در جامعه مدنی و تشکلی افزایش دهم با بسیاری از انجمن‌‌‌ها و سمن‌‌‌ها همکاری جدی داشتم. در واقع، به دنبال درک ساختار و فضای موجود در این نهادها بودم. اکنون به عنوان فردی که حضوری اندک در جوامع فوق داشته قصد دارم تجربیات خود را به اشتراک بگذارم و سوالاتی را با فعالان مدنی و صنفی مطرح کنم.
 • بازگشت رونق در آخر تابستان

  دنیای‌اقتصاد: نتایج تولید کالاهای منتخب صنعتی، معدنی و صنایع معدنی در نیمه نخست امسال منتشر شد و همه چیز از بازگشت رشد به صنایع در ششمین ماه سال حکایت دارد. گزارش وزارت صمت نشان می‌دهد در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۰محصول وضعیتی رو به رشد را تجربه کرده‌‌‌اند، ضمن اینکه ۱۵محصول هم روندی نزولی از نظر میزان تولید داشته‌اند.
 • پیش‌‌‌شرط رشد پایدار

  حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران
  اظهارات وزیر محترم صمت مبنی بر تحقق رشد ۱۲درصدی صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱، بحث‌‌‌ها و گفت‌وگوهای زیادی را میان صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی برانگیخته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر