آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۰۷۳

 • تحولات سه‌ماهه تولید صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه ۹۰روزه تولید صنعتی (شهریور تا آبان ۹۹) گویای واقعیت‌های متفاوتی از وضعیت بنگاه‌های فعال در بخش‌های صنعت، معدن و پتروشیمی است. مهم ترین موضوعی که بر مبنای آمار تولید ۳۴ کالای منتخب صنعتی احصا شده، افت و خیز حاکم بر تولید در این دوره است. بررسی سیر رشد و افول تولید در سه ماه گذشته از آن جهت حائز اهمیت است که وضعیت حاکم بر بنگاه‌های صنعتی را در شرایط پرنوسان ماه‌های شهریور تا آبان به نمایش می‌گذارد.
 • دولت علیه «علی‌بابا»

  دنیای اقتصاد- مصطفی بوشهری: گروه علی‌بابا را احتمالا بشناسید یا دست‌کم یک‌بار اسمش را شنیده‌اید. گروه یا هلدینگ علی‌بابا براساس سرمایه بازار۱ جزو ده شرکت بزرگ جهان و بزرگ‌ترین شرکت بازار چین به‌شمار می‌رود (با سرمایه بازار بیش از ۵۴۵ میلیارد دلاری) و به «آمازون‌چین» نیز معروف است. اینکه از علی‌بابا به‌عنوان آمازون چین یاد می‌شود به علت شباهت مسیر‌ رشد و توسعه این کسب‌وکار بوده که هردو به‌عنوان پلتفرم‌های اینترنتی تجاری آغاز به‌کار کردند. با شیوع کرونا گروه علی‌بابا همانند سایر کسب‌وکارهای اینترنتی موفقیت خیره‌کننده‌ای را شاهد بود و درآمدش باعث شد که در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر فورچون۲ جهشی ۵۰ رتبه‌ای نسبت به سال گذشته خود داشته باشد و رتبه ۱۳۲ از ۵۰۰ شرکت برتر فورچون در سال ۲۰۲۰ را کسب کند.۳
 • چند پیشنهاد برای اصلاح طرح «برق امید»

  دنیای‌اقتصاد: دبیر فدراسیون صادرات انرژی با یادآوری اهمیت پایداری شبکه تولید و توزیع برق در کشور، پیشنهادهایی را برای اصلاح طرح «برق امید» ارائه کرد. صالحی گفت: یکی از اقدامات دولت در راستای حقیقی شدن نرخ حامل‌های انرژی، افزایش تعرفه برق واحدهای صنعتی است.
 • روایت ایمیدرو از رشد تولید زنجیره فولاد

  دنیای‌اقتصاد: بخشی از اهداف مدنظر سیاست‌گذار در زمینه رشد پایدار ظرفیت تولید کشور در حوزه‌های مرتبط با زنجیره فولاد طی ۶ سال اخیر محقق شده است. چهار کالای مهم این زنجیره یعنی کنسانتره سنگ آهن، گندله، آهن اسفنجی و فولاد خام در فاصله سال‌های ۹۲ تا‌ ۹۸ با افزایش تولید روبه‌رو شده‌اند.
 • آغاز مهلت ثبت‌نام دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در اجرای تصویب‌نامه هیات محترم وزیران در خصوص لزوم تعیین تکلیف وضعیت دستگاه‌های (ماینرهای) موجود در کشور، از تا‌ریخ ۵/ ۱۰/ ۹۹ به کلیه دارندگان دستگاه‌های مذکور به‌ مدت یک‌ماه فرصت داده شده تا‌ نسبت به ثبت مشخصات هویتی، تعداد، نوع و مدل دستگاه‌های ماینر خود و نیز پرداخت حقوق و عوارض دولتی از طریق لینک خوداظهاری دستگاه‌های استخراج رمزارز مندرج در سامانه بهین‌یاب اقدام کنند.
 • رازهای خروج خصوصی‌سازی از ریل

  پایگاه خبری اتاق ایران: در یکصدویکمین نشست شورای گفت‌وگو نحوه و آثار توقف روند واگذاری شرکت‌های خصوصی شده و ابطال قراردادهای واگذاری سازمان خصوصی‌سازی بررسی شد. رئیس اتاق ایران و دبیر شورای گفت‌وگو با بیان این مطلب که متاسفانه بر‌عکس نیت‌ اصلی قانون، توسعه مدیریت خصوصی، اولویت واگذاری‌ها قرار نگرفته است، گفت: برخلاف آنچه گفته می‌شود، قدمی در راستای کوچک‌سازی دولت برداشته نشده و افزایش سالانه بودجه شرکت‌های دولتی به‌خوبی این ادعا را ثابت می‌کند. شافعی از نزول شأن سیاست‌های اصل‌۴۴‌ قانون اساسی در حد انتقال مالکیت به‌جای واگذاری مدیریت به بخش خصوصی انتقاد کرد و خواستار مقابله با این رویکرد در دولت شد. به باور رئیس اتاق ایران با گذشت ۱۱‌سال از تصویب سیاست‌های اصل۴۴ و اجرای آن، نه مقام معظم رهبری و نه هیچ‌یک از مسوولان نسبت به نحوه اجرای قانون رضایت ندارند، بنابراین ضروری است برای تغییر در رویکردها و نحوه اجرای قانون، تصمیم عاجلی گرفته شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر