• فشار تورم بر صنعت

  دنياي‌اقتصاد: مدیران صنعتی نسبت به فشار بالای تورم بر بخش صنعت هشدار دادند. جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (شامخ) در بخش صنعت نشان می‌دهد که شاخص قیمت خرید مواد اولیه در آبان۱۴۰۰ به بیشترین مقدار خود از یک سال گذشته رسیده و تولیدکنندگان را در تامین مواد اولیه دچار چالش کرده است. هزینه‌های تولید بر اثر تورم بالا به‌شدت افزایش یافته است.
 • ۲ هزار بخشنامه سازمان تامین‌اجتماعی به ۲۷ بخشنامه تلخیص شد

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش‌خصوصی در نشست کمیسیون«بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق تهران در جریان اقدامات موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی در زمینه تلخیص و تنقیح بخشنامه‌های سازمان تامین‌اجتماعی قرار گرفتند. در ابتدای این جلسه، روزبه کردونی، مدیرعامل موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، طی سخنانی با اشاره به اهمیت سه‌جانبه‌‌گرایی در مدیریت سازمان تامین‌اجتماعی گفت: این مساله به‌درستی تشخیص داده شده است که شرکای اجتماعی و ذی‌نفعان این سازمان هرچه بیشتر در سیاستگذاری این مجموعه مشارکت کنند، تصمیمات بهتری اتخاذ می‌شود، ضمن آنکه جلب مشارکت ذی‌نفعان در عرصه سیاستگذاری، یک مهارت، هنر و الزام است.
 • برنامه‌ وزارت جهاد کشاورزی در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

  دنیای‌اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: به رئیس‌جمهور نامه نوشتیم که دستور دهد ۷۲هزار میلیارد تومان برای تقویت تولید دراختیار این بخش قرار گیرد.
 • لزوم تدوین استراتژی مشترک اتاق‌های سه‌گانه در حوزه تجارت بین‌الملل

  دنیای‌اقتصاد: دبیر کل اتاق اصناف ایران گفت اتاق‌های سه‌گانه فاقد یک استراتژی تجارت بین‌الملل هستند و لازم است با تشکیل کارگروهی مشترک هرچه زودتر این استراتژی تدوین شود.
 • تامین پایدار مواد اولیه صنایع کشور توسط فولاد مبارکه

  دنیای‌اقتصاد: با تداوم عرضه‌های تلفیقی فولاد مبارکه در بورس کالا، مواد اولیه صنایع به‌صورت پایدار تامین خواهد شد.
 • راز جهش صادراتی ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: ارزش دلاری صادرات غیرنفتی ایران چگونه رشد ۴۷درصدی را در ۷ماه منتهی به مهر امسال ثبت کرد؟ بررسی جزئیات آمارهای تجاری که از سوی سازمان توسعه تجارت منتشر شده است، نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی ایران از ۱۸میلیارد دلار در ۷ماه منتهی به مهر سال ۹۹ به بالغ بر ۲۷میلیارد دلار در مدت مشابه در سال جاری رسیده است. رصد آمارها حاکی از این است که سکوی پرش صادراتی به ترتیب ناشی از رشد صادرات در سه بخش عمده «معدن و صنایع معدنی»، «پتروشیمی و میعانات گازی» و «صنعت» هم به لحاظ وزنی و هم ارزشی است. البته مقایسه درصد تغییرات وزنی و ارزشی حاکی از این است که جهش صادرات بیش از اینکه ناشی از رشد وزنی کالاها باشد، به‌دلیل رشد ارزش دلاری کالاها است. مطابق آمارها درصد تغییرات صادرات در ۷ماه امسال نسبت به سال قبل از لحاظ دلاری در هر سه گروه اصلی بسیار فراتر از وزنی است و این موضوع نشان می دهد که افزایش قیمت‌های جهانی نیز در جهش صادراتی ایران اثرگذار بوده است.
 • حال ناخوش سدهای تهران

  دنیای‌اقتصاد: آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد با سپری شدن ۷۳روز از سال آبی امسال، تا ۱۳آذرماه (سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰) میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۶۷/ ۱۷میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰‌درصد کاهش نشان می‌دهد. در تهران هم با وجود بارندگی‌‌‌های اخیر، همچنان با کسری ۲۵۸میلیون مترمکعبی حجم آب سدهای پنج‌گانه نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجهیم.
 • منشأ «ابرتورم مقررات»

  دنیای‌اقتصاد- محمدحسین شاوردی: منشأ ابرتورم مقررات در ایران شناسایی شد. یک روایت رسمی نشان می‌دهد طی ۱۱۵سال با ۱۲هزار عنوان قانونی و ۹۰هزار مصوبه هیات وزیران روبه‌رو بوده‌ایم که کار تنقیح را پیچیده و زمان‌بر کرده است. در این میان، علاوه بر اینکه مراجع وضع قوانین و مقررات متعدد است، سلسله‌مراتب و نسبت میان مراجع وضع هم در نظام حقوقی ایران شفاف نیست.
 • حال و آینده بازار مس جهانی

  لیلا نیلفروشان مدیر گروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک
  بررسی بازار مس جهانی حاکی از این موضوع است که مس به عنوان کامودیتی قابل‌توجه، در حال ورود به فاز تقاضای قوی‌‌‌تر نسبت به گذشته است. این روند در کوتاه‌‌‌مدت با بهبود اقتصاد جهانی و افزایش تولیدات صنعتی در جهان و در بلندمدت با تغییر مسیر انرژی جهانی (در فناوری انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر و ذخیره‌‌‌سازی باتری) با افزایش تقاضا همراه خواهد بود. می‌توان بیان کرد که فناوری‌‌‌های نوظهور در طول زمان در ایجاد تقاضای جدید برای مس نقش قابل‌توجهی ایفا خواهند کرد. افزایش هزینه‌‌‌های زیرساخت در طیف وسیعی از کشورها (به‌‌‌ویژه ایالات‌متحده) پتانسیل صعودی بیشتری برای تقاضای مس ایجاد خواهد کرد؛ اگرچه آمار دقیقی از مقیاس آن هنوز در دست نیست.
 • چرا روسیه واردات فلفل ایران را ممنوع کرده است؟

  دنیای‌اقتصاد: اخیرا خبری مبنی‌بر ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از جمله فلفل از ایران به روسیه منتشر شد. در این خبر ذکر شده بود که روسیه به دلیل وجود باقی‌مانده سموم کشاورزی در محموله‌‌های فلفل این ممنوعیت را برقرار کرده است. موضوعی که رئیس سازمان حفظ نباتات توضیحاتی در این‌خصوص ارائه داد.
 • ۱۶‌هزار شکایت از قیمت کالا و خدمات

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی آبان‌‌‌ماه امسال ۱۵‌هزار و ۹۶۰فقره گزارش و شکایت مردمی در زمینه کالا و خدمات از طریق ستاد خبری مستقر در سازمان‌‌‌ صنعت، معدن و تجارت استان‌‌‌ها دریافت شد. به گزارش سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، عباس تابش افزود: از مجموع شکایت‌‌‌ها و گزارش‌‌‌های دریافتی، ۱۵‌هزار و ۷۹۶فقره شامل ۹۹‌درصد شکایات قابل پیگیری و ۱۶۴فقره شامل یک‌درصد از کل، غیرقابل پیگیری بوده است.
 • ترکش تورم به سرمایه‌گذاران

  دنیای اقتصاد: ترکش تورم به سرمایه‌گذاران هم اصابت کرد. جزئیات آمار مجوزهای تاسیس صنعتی در نیم‌سال‌اول‌۱۴۰۰ حاکی از این است که رشد تورم، سرمایه‌گذاری در بخش صنعت را هم تحت تاثیر قرار داده؛ به‌گونه‌ای‌که از میان ۳۰رشته فعالیت صنعتی، متقاضیان ۲۶رشته فعالیت نسبت به سال گذشته به منابع مالی بیشتری برای سرمایه‌گذاری نیاز دارند. در نیمه اول امسال تعداد جوازهای تاسیس برای کل کشور با افت ۳درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه‌رو شده و رشته فعالیت مرتبط با «کانی‌ غیرفلزی» جذاب‌ترین بخش برای سرمایه‌گذاران است.
 • تحولات جهانی بازار آلومینیوم

  امیررضا سلیمانی‌نسب کارشناس ارشد مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک
  بررسی اجمالی جهانی بازار آلومینیوم بیان‌کننده این موضوع است که مصرف جهانی آلومینیوم اولیه با ۱۱‌درصد افزایش سالانه به ۳۵میلیون تن در نیمه اول سال ۲۰۲۱ رسید. این امر ناشی از افزایش سالانه ۱۳درصدی مصرف آلومینیوم در چین، بزرگ‌ترین کشور مصرف‌کننده آلومینیوم در جهان است. افزایش هزینه‌‌‌های دولتی چین، به‌خصوص در پروژه‌‌‌های زیرساختی، به میزان قابل‌توجهی بر تقاضای آلومینیوم اولیه افزوده است. مصرف آلومینیوم اولیه هند در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹‌درصد افزایش یافت و به ۹۶۶‌هزار تن رسید. انتظار می‌رود میزان مصرف این فلز در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ افزایش بیشتری داشته باشد؛ زیرا دولت هند اخیرا اقدامات محرک اقتصادی بیشتری را اعلام کرده است.
 • مشکلی برای تامین آب شرب تهران نداریم

  دنیای‌اقتصاد: استاندار تهران با تاکید بر اینکه برای تامین آب شرب تهران مشکلی وجود ندارد، گفت: اینکه گفته شده تهران تنها برای ۹۰روز آب شرب دارد صحیح نیست؛ بنابراین شهروندان نگران نباشند. محسن منصوری در گفت‏‏‌وگو با «ایسنا»، درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه تهران تنها برای ۹۰روز آب شرب دارد، افزود: این صحبت صحیح نیست؛ بنابراین شهروندان نباید نگران شوند.
 • فائو: قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافت

  دنیای‌اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد قیمت جهانی مواد غذایی تحت‌تاثیر تقاضای بالا برای گندم و محصولات لبنی، در ماه نوامبر برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافت و در بالاترین رکورد ۱۰سال اخیر ایستاد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر