آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۰۷۲

 • رونمایی از کارنامه سه دهه خصوصی‌سازی

  دنیای‌اقتصاد: آخرین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی‌ در حالی با محوریت بررسی وضعیت خصوصی‌سازی در ایران برگزار شد که همزمان سوال نمایندگان مجلس، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد را به بهارستان کشاند. رویکرد کلی حاکم بر این دو واقعه نشان می‌دهد سیاست خصوصی‌سازی با ابهامات و مشکلات بسیاری روبه‌رو است. عمده‌ترین مسائلی که در خلال «نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» و نیز «جلسه پرسش نمایندگان مجلس از وزیر اقتصاد» حول محور خصوصی‌سازی مطرح شد به «خطای واگذاری شرکت‌های دولتی به‌دلیل رد دیون»، «بی‌توجهی به تقدم آزادسازی بر خصوصی‌سازی»، «ضرورت کاهش تصدی‌گری دولت در اقتصاد» و «فقدان نظام تنظیم‌گری» برمی‌گردد.
 • رشد ۱۰۰ درصدی تولید در ۱۰۶ شرکت بزرگ صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: رشد تولید بخش صنعت در ۹ماهه ابتدایی سال در بسیاری از صنایع نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با توضیح این موضوع اعلام کرد: بیش از ۱۰۶ واحد بزرگ تولیدی تاکنون نسبت به سال ۹۸ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش تولید داشته‌اند. به گزارش شاتا، سعید زرندی که این خبر را در جلسه کارگروه تامین مالی اعلام کرد، افزود: در این مدت ۸۶ شرکت بزرگ بیش از ۵۰ درصد رشد تولید داشته و در مجموع تولید ۳۳۵ شرکت بیش از ۲۰ درصد تولیداتشان نسبت به سال قبل بوده است. وی گفت: این واحدها در صنایع مختلف چون فولاد و محصولات فولادی، لوازم خانگی، صنایع دارویی و... است.
 • درخواست توانیر از «مشترکان فوق توزیع»

  پاون: شرکت برق منطقه‌ای تهران از مصرف‌کنندگان بزرگ برق مثل خودروسازی‌ها، فولادی‌ها و سیمانی‌ها خواست مصرف برق خود را ۱۰ درصد کاهش دهند تا در مصرف سوخت نیروگاه‌ها صرفه‌جویی شود. این درخواست براساس ابلاغ شرکت توانیر مبنی بر محدودیت‌های ایجاد شده در تامین سوخت نیروگاه‌های کشور در طول زمستان امسال و به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در تامین برق شبکه سراسری به شرکت‌های مذکور ابلاغ شده است. شرکت برق منطقه‌ای تهران، طی این نامه‌ از «مشترکان فوق توزیع» خود خواسته با کاهش انرژی مصرفی روزانه خود به‌صورت شناور، در این امر ضروری همکاری کنند. در این نامه آمده است: مشترکان یاد شده به منظور کاهش حداقل ۱۰ درصدی انرژی مصرفی روزانه خود در طول هر یک از روزهای دی ماه سال جاری و به‌صورت شناور بر اساس جدول ارسالی اقدام کنند. نتایج همکاری مشترکان به شرکت توانیر ارسال می‌شود و پاداش در نظر گرفته شده همکاری در این طرح نیز محاسبه و متعاقبا پرداخت خواهد شد.
 • آزادسازی معادن راکد از ۲۳ دی‌ماه

  دنیای اقتصاد: آزادسازی حدود ۱۳ هزار معدن بلاتکلیف در دستور کار قرار گرفت. وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۲۳ دی ماه جاری درصدد است تکلیف حدود ۱۳ هزار معدن در سطح کشور را که از آنها به‌عنوان راکد یاد می‌شود، روشن سازد. پیش از این وزارت صمت براساس بخشنامه ابلاغی، مهلت سه ماهه‌ای منتهی به ۲۲ دی ماه ۹۹ را برای فعال‌سازی معادن راکد پیش‌بینی کرده بود. به گزارش «ایرنا»، آمار معادن فعال کشور پنج هزار و ۶۰۰ معدن است و بقیه غیرفعال و راکد محسوب می‌شوند. در عین حال آمار‌های پیشین وزارت صنعت، گویای آن است که سالانه از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال کشور به طور متوسط ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد معدنی استخراج می‌شود که در سال ۱۳۹۸ این میزان ۴۱۰ میلیون تن اعلام شد. سهم مصالح ساختمانی از میزان استخراج مواد معدنی ۶۰ تا ۶۵ درصد اعلام شده و انتظار می‌رود امسال نیز این رویه تداوم داشته باشد. ایران از نظر تنوع مواد معدنی با ۶۸ نوع ماده معدنی در جایگاه دهم جای دارد و از لحاظ ذخایر شناسایی شده رتبه پانزدهم را با رقم حدود ۶۰ میلیارد تن که نزدیک به ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است به خود اختصاص داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر