آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۱۸

 • درخواست بازنگری در پیمان ارزی

  دنیای اقتصاد: تغییر تاکتیک و بازنگری در بخشنامه بازگشت ارز صادراتی در محفل فعالان بخش‌خصوصی و دولتی مطرح و پیشنهاد شد.
 • تقابل دو نگاه برای ارز دارو

  دنیای اقتصاد: ماندگاری دلار ۴۲۰۰ تومانی دارو برای سال آینده این بار به محل مناقشه میان فعالان بخش خصوصی و دولتی بدل شده است. به اعتقاد فعالان بخش خصوصی تخصیص دلار رانتی هزینه‌های گزافی به صنعت دارو تحمیل کرده است و این روش نه تنها به ثبات قیمت منجر نشده، بلکه دو بخش واردات و تولید داروهای داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است؛ به همین دلیل نمایندگان بخش خصوصی خواستار حذف ارز رانتی هستند و پیشنهاد داده‌اند دولت برای حمایت از مصرف‌کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی منابع خود را از کانال بیمه‌ها به دست مصرف‌کننده برساند.
 • متولی صنعت و بازرگانی در کشورهای منتخب

  ندا سمیعی پژوهشگر موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  بازمهندسی ساختارهای اقتصادی مطابق با نظام نوین و براساس سیاست‌های مبتنی بر مولفه‌های تقویت رقابت، ایجاد مزیت رقابتی، عامل انسانی در تولید، تحکیم موقعیت و جهت‌گیری به سمت بازار به منظور دستیابی به بازارهای جهانی ضرورت دارد.
 • آمارهای جدید از مدل تهاتری صادرات

  شاتا: داده‌های جدید وزارت صمت نشان می‌دهد که با عملیاتی شدن مدل تهاتر برای صادرات، بیش از ۱۲ میلیارد دلار تفاهم‌نامه و ۵/ ۱ میلیارد دلار قرارداد منعقد و ۱۷ هزار میلیارد تومان کالا نیز مبادله شد. توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی یکی از ۷ محور برنامه‌های راهبردی این وزارتخانه بود. در این راستا دستورالعمل جدید واردات در مقابل صادرات نیز مورد تدوین قرار گرفت و یک مدل تهاتر با هدف کاهش ریسک‌ها و مشکلات ناشی از تحریم نیز طراحی و عملیاتی شد. همچنین موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اوراسیا در آستانه قزاقستان به امضا رسید که فرصت جدیدی برای صادرکنندگان ایرانی است. افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه نیز یکی دیگر از برنامه‌های این وزارتخانه است. در این راستا ۲۲ توافقنامه صنعتی و تجاری با کشور عراق به امضا رسید و تفاهم‌نامه همکاری بین کشورمان و اقلیم کردستان عراق نیز امضا شد. هدف‌گذاری ۵ میلیارد دلاری برای تجارت بین ایران و پاکستان و تهیه طرح توسعه صادرات فرش دستباف به ۱۵ کشور همسایه از دیگر اقدامات انجام شده در راستای توسعه و تعمیق صادرات به کشورهای همسایه بوده است.
 • هشدار زمستانی قطع برق

  دنیای اقتصاد: هشدار بروز خاموشی‌ها در تابستان و هشدار قطع یا افت فشار گاز در زمستان و ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق در تابستان و گاز در زمستان، یک روال معمول برای کشور پرمصرفی چون ایران شده؛ اما امسال وضعیت متفاوت است و علاوه بر هشدار قطع یا افت فشار گاز در فصل سرما، برای اولین بار، در زمستان شاهد هشدار برای جلوگیری از بروز خاموشی هستیم.
 • آغاز عملیات باروری ابرها تا دو هفته آینده

  ایسنا: رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از آغاز عملیات باروری ابرها تا دو هفته دیگر خبر داد و گفت: بر اساس قرارداد امضا شده با نیروی هوافضای سپاه، یک فروند هواپیما با تجهیزات کامل آماده آغاز عملیات باروری ابرهاست. فرید گلکار با بیان این‌که نخستین پروژه باروری ابرها در سال ۱۳۹۵ انجام شد، اظهار کرد: شرایط به‌گونه‌ای بود که در اواسط پاییز پروژه کلید می‌خورد و هر زمان که شرایط برای آغاز عملیات مناسب بود، این فرآیند صورت می‌گرفت و نهایتا تا اواسط اردیبهشت‌ماه ادامه داشت.
 • اعطای تندیس «حاتم» به گروه صنعتی پارس ساختار

  گروه بنگاه‌ها: گروه صنعتی پارس ساختار در دومین جشنواره ملی حاتم، در بخش تولید محصولات «های تک» با فناوری پیشرفته و با هدف تامین نیازهای صنایع و بازار داخلی، تندیس حمایت از تولید ملی دریافت کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر