آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۱۷

 • پیشتازان استانی وام تولید

  دنیای اقتصاد: پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید سرعت گرفت؛ روندی که موجب شد تا این امید در میان فعالان صنعتی به‌وجود آید که پرداخت تسهیلات پیش‌بینی شده به این بخش در قالب طرح رونق تولید تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.
 • ابلاغ سیاست‌های جدید برای معادن زغال‌سنگ

  دنیای اقتصاد: سیاست‌گذاری‌های جدید برای حوزه زغال‌سنگ کشور ابلاغ شد. جعفر سرقینی، معاون پیشین معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در نامه‌ای به انجمن زغال‌سنگ ایران که روز گذشته جزئیات آن منتشر شد، تصمیمات جدید برای معادن زغال‌سنگ کشور را ابلاغ کرد.
 • ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جدید توجیه ندارد

  دنیای اقتصاد: کارشناسان در جدیدترین ارزیابی‌ خود با انتقاد از رویه حاکم بر مناطق ویژه اقتصادی تاکید کرده‌اند،‌ با توجه به شرایط فعلی تجارت جهانی و اقتصاد کشور، توسعه کمی این مناطق در اولویت نیست اما توسعه کیفی این مناطق می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های حمایتی و اصولی تقویت شود. در این ارتباط، مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن انتقاد از طرح ایجاد ۶۰ منطقه ویژه اقتصادی، اعلام کرده است که ایجاد مناطق جدید نباید محلی برای تامین اهداف غیراقتصادی باشد و رویه فعلی نیز نیازمند اصلاح است.
 • اوراق گام؛ گشایش‌ها و چالش‌ها

  دکتر افروز بهرامی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران
  تصویب دستورالعمل انتشار گواهی اوراق مولد (گام)، قدمی در راستای رفع تنگنای مالی بنگاه‌های تولیدی از محل منابع طرف‌های معامله خود با واسطه‌گری مالی نظام بانکی محسوب می‌شود که مقررات و چارچوب‌های آن به ابتکار بانک مرکزی ارائه شده است. مشابه این اوراق در نظام تامین مالی برخی کشورها موجود است که به تامین مالی زنجیره تامین (Supply Cain Finance-SCF) معروف است.
 • معاون معدنی وزارت صمت منصوب شد

  دنیای اقتصاد: رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی، داریوش اسماعیلی را به‌عنوان معاون معدنی وزارتخانه متبوعش منصوب کرد؛ بر این اساس اسماعیلی جایگزین جعفر سرقینی شد. سرقینی از ابتدای دولت روحانی به‌عنوان معاون معدنی وزارت صمت منصوب شد و در زمان وزارت اسحاق جهانگیری هم در وزارت صنایع و معادن، معاون معدنی این وزارتخانه بود. داریوش اسماعیلی هم که به‌عنوان جایگزین سرقینی منصوب شده است، پیش از این علاوه بر اینکه رئیس کمیسیون معدن کمیسیون صنایع مجلس بود، پست ریاست نظام مهندسی معدن را هم عهده‌دار بود. اسماعیلی برای حضور در وزارت صمت چندی پیش از نمایندگی مجلس استعفا داد که نمایندگان نیز با ۱۶۷ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۳ رای ممتنع با استعفای وی به‌عنوان نماینده سروستان موافقت کردند. اما در حکم رضا رحمانی که برای اسماعیلی نوشته شده، چه ماموریت‌هایی در نظر گرفته شده است؟ در این حکم آمده است، با توجه به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود و بالقوه در راستای بهبود فضای کسب‌وکار در این حوزه، با رویکرد توسعه اکتشافات، «افزایش بهره‌برداری از معادن و رونق صنایع معدنی»، «جلوگیری از خام‌فروشی»، «روزآمدی دانش و روش‌های بهره‌برداری از معادن کشور»، «افزایش ارزش‌افزوده محصولات معدنی»، «ارتقای سهم بخش‌خصوصی در اکتشافات و بهره‌برداری» و «بالا بردن سهم صادرات محصولات صنایع معدنی»گام برداشته شود.
 • داستان بازرسی دفاتر واحدهای تولیدی

  دنیای اقتصاد: غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از بازرسی دفاتر سالیان گذشته واحدهای تولیدی توسط برخی از شعب سازمان تامین اجتماعی گلایه کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شده است. شریعتمداری در پاسخ به این نامه اعلام کرده است که بازرسی دفاتر گذشته متوقف شده اما رسیدگی‌های انجام شده در جریان قابل بازگشت نیست. به‌‌گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، شافعی در این نامه افزوده است: سازمان تامین اجتماعی در بازرسی از شرکت‌هایی که برابر با قانون از ارائه دفاتر خودداری می‌کنند، با استناد به محل اظهارنامه اقدام به تشخیص و بدهکار کردن این شرکت‌ها با مبالغ سنگین می‌کند که موجبات نگرانی و مشکلات فراوانی برای تولیدکنندگان فراهم آورده است. شافعی به دنبال این توضیحات درخواست کرده است با توجه به شرایط فعلی کشور و نیاز به حفظ اشتغال، مراقبت از سطح تولید و تداوم صادرات به‌منظور تامین نیازهای ارزی کشور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ترتیبی اتخاذ کند تا سازمان تامین اجتماعی نسبت به رویه یکسان در سراسر کشور نسبت به اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اقدام کند و همچنین دوباره دستورالعمل اجرا از طریق رئیس سازمان تامین اجتماعی به کلیه دفاتر و شعب این سازمان در سراسر کشور ابلاغ شود.
 • اثر تحریم بر تامین مواد اولیه صنعت لاستیک

  گروه بنگاه‌ها: با تشدید تحریم‌ها، نقل و انتقال پول و مراودات تجاری دشوار و تامین مواد اولیه از خارج نیز با صرف زمان و هزینه بیشتری انجام می‌شود و این اتفاق صدمه بزرگی به صنعت لاستیک زده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر