آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۸۹

 • لابی ارزی برای کالاهای سنتی

  دنیای اقتصاد: رایزنی برای افزایش مهلت ارزی صادرکنندگان آغاز شد. روز گذشته سکاندار وزارت صمت در حاشیه نمایشگاه فرش از مذاکره با بانک‌مرکزی برای افزایش زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش خبر داد. بر این اساس، قرار است مهلت بازگشت ارز صادراتی فرش از هفت ‌ماه به ۱۲ ماه افزایش یابد. یک‌سالی می‌شود که فعالان اقتصادی در نامه‌‌نگاری با متولیان تجارت خواستار یک آوانس زمانی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات شدند.
 • آشتی نخبگان و دولت

  مسعود خوانساری
  ۶ سال قبل به دلیل اتحاد میان خبرگان اقتصادی، جامعه روشنفکری، جامعه فرهنگی، جامعه متخصصان و در نهایت عموم مردم، دولت آقای روحانی با اکثریت آرا انتخاب شد و سکان اداره کشور را در دست گرفت. در آن مقطع آنچه در جامعه موج می‌زد، شور و امید به آینده بود. شاخص‌های اقتصادی هم جملگی روندهای مثبتی را نشان می‌دادند و حتی حوزه‌های فرهنگی مانند فروش سینماها و فروش کتاب هم رشد قابل‌توجهی یافته بود.
 • رصد صنایع غیرآهنی از زاویه تولید و بازار

  دنیای‌اقتصاد: ارزیابی فعالان اقتصادی نشان‌دهنده آن است که صنایع فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب، روی، طلا و...) با چالش‌های عمده‌ای روبه‌رو است؛ چالش‌هایی که در برگیرنده مشکلات درونی و بیرونی این بخش می‌شود؛ سیاست‌های داخلی و خودتحریمی از جمله چالش‌های درونی است. علاوه بر مشکلات داخلی، تحریم‌ها نیز از دیگر چالش‌هایی است که فعالان اقتصادی از آن به‌عنوان چالش‌های بیرونی یاد می‌کنند.
 • افتتاح ۱۰ سد بزرگ تا پایان سال

  خبرگزاری صدا و سیما: وزیر نیرو از افتتاح ۱۰ سد بزرگ تا پایان سال خبر داد. رضا اردکانیان در ارتباط زنده تصویری با بخش خبری ۲۱ شبکه اول سیما افزود: خوشبختانه امسال با اتفاقات خوبی همراه بود که از آن میان می‌توان به بارش باران در آغاز سال و پر شدن سدها اشاره کرد. وی ادامه داد: سال قبل حدود ۴۰۰ مگاوات کمبود برق ناشی از پایین بودن سطح آب سدها بود که امسال جبران شد و در این راستا ۱۵ نیروگاه را در طول یک سال که می‌توان در نوع خودش بی‌نظیر خواند به اتمام رساندیم و در ۱۲ استان کشور به بهره‌برداری رساندیم و ۳ هزار و ۲۵۱ مگاوات برق از محل ساخت این نیروگاه‌ها به ظرفیت برق کشور افزوده شد.

بیشتر