آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۹۰

 • نمرات دو ساله تولید و تجارت

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تولید و تجارت از ابتدای دولت دوازدهم تا پایان تیرماه سال جاری اعلام شد. ارزیابی کارنامه دوساله وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که از زمان روی کار آمدن دولت دوازدهم در مجموع ۴۶هزار و ۲۵۷ فقره جواز تاسیس با سرمایه بالغ بر ۵ میلیون و ۱۳۶ هزار میلیارد ریالی صادره شده است که به واسطه جوازهای تاسیس صادره زمینه برای ایجاد بیش از یک میلیون و ۶۳ هزار نفر شغل در کشور فراهم خواهد شد. اما تعداد پروانه‌های به بهره‌برداری رسیده در دو سال فعالیت دولت دوازدهم نیز بیانگر صدور ۱۱هزار و ۷۷۶ فقره پروانه بهره‌برداری است که برای اجرای این طرح‌ها در مجموع بیش از ۸۹۱ هزار میلیارد ریال سرمایه صرف شده است. مجموع اشتغال ایجاد شده برای طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در این بازه زمانی نیز برابر با ۲۰۵ هزار و ۴۱۵ نفر شغل است.
 • نقد سیاست‌گذاری‌ در صنایع معدنی

  دنیای اقتصاد: فعالان و صاحب‌نظران معدن و صنایع معدنی دغدغه‌ها و چالش‌های این‌روزهای حوزه معدن را زیر ذره‌بین قرار دادند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد طی ماه‌های گذشته بخشنامه‌های متعددی از سوی وزارت صمت در مورد فعالیت معدنکاران و چگونگی عرضه محصولات آنها در بازارهای داخلی و خارجی از سوی سیاست‌گذاران صادر شده است. تحلیلگران و فعالان بخش معدن معتقدند این رویه تنها به تقویت دولت می‌انجامد و هیچ‌گونه رویکردی در مورد پررنگ‌تر شدن بخش خصوصی در اقتصاد وجود ندارد.
 • آخرین مصوبات ستاد تنظیم بازار

  دنیای اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به مصوبات آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی از جمله برنج، شکر، روغن، چای، گوشت قرمز و مرغ در طول ایام عزاداری محرم و صفر توزیع خواهد شد.
 • الزامات رونق در بخش معدن

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران به مسائل و مشکلات پیش‌روی فعالان حوزه معدن پرداختند و با اشاره به برخی چالش‌های مهم این حوزه از جمله معارضان محلی و بخشنامه‌های خلق‌الساعه و متناقض دولتی، خواستار حل این مشکلات توسط دولت با همفکری و پیشنهاد‌های بخش خصوصی شدند.
 • لیتیم؛ عنصر عصر تکنولوژی

  دکتر مریم مؤذنی کارشناس ارشد گروه تحقیق و توسعه شرکت بین‌المللی مهندسی فولادتکنیک
  لیتیم عنصری اصلی در فناوری‌های ذخیره انرژی سبز است که در کاربردهای مختلف صنعتی به‌ویژه استفاده در باتری‌های لیتیم یونی در صنعت الکترونیک و وسایل نقلیه الکتریکی و خودروهای برقی تقاضاهای جدیدی را برانگیخته است. با توجه به حرکت دنیای امروز به این سمت، از این فلز با ارزش به‌عنوان یکی از نیازهای تکنولوژی روز یاد می‌شود.

بیشتر