آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۷۲

 • صنعت و معدن در ۳۸ دست‌انداز

  دنیای اقتصاد: بررسی وضعیت شاخص ارزش‌افزوده بخش صنعت طی سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ از روند نزولی آن حکایت دارد. این روند نزولی نشان می‌دهد سهم صنعت در کیک اقتصاد کشور کوچک شده است. در آن سو بخش معدن کشور هم با دست‌اندازهایی روبه‌رو شده است. آمارها حاکی است بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۷ در تولید و صادرات برخی محصولات با افت مواجه شده که به گواه ناظران نشانه‌‌ای از عقبگرد توسعه و رشد معدن و صنایع معدنی است. حال این پرسش مطرح است که ریشه تضعیف بخش صنعت و معدن در کجاست؟ در گزارش پیش‌رو ۳۸ چالش اساسی پیش‌روی بخش صنعت و معدن زیر ذره‌بین قرار گرفته است.
 • موتور جهش صنعت معدنکاری ایران

  سجاد غرقی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران
  موتور توسعه و جهش صنعت معدنکاری ایران در دهه‌های آتی قطعا معادن کوچک‌مقیاس هستند. آمارهای رسمی هم از لحاظ تعداد، هم سهم بالاتر در اشتغال و سرمایه‌گذاری، هم ضریب بالای اکتشاف به بهره‌برداری کانی و هم شاخص بهره‌وری سرمایه، معادن کوچک‌مقیاس را موتور اصلی توسعه بخش معدن نشان می‌دهد. به‌طور مثال، از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ ظرفیت تولید معادن سنگ‌آهن کشور از ۵/ ۸ میلیون تن به ۵۶ میلیون تن رسید. یعنی چیزی حدود ۷۰۰ درصد؛ بدون تسهیلات و وام دولتی و صرفا با اتکا به فضای مساعد کسب‌و‌کار و ارز حاصل از صادرات. این ظرفیت استخراج در بخش معادن کوچک‌مقیاس در سال ۸۳ از کمتر از نیم درصد به نزدیک ۲۵ درصد تولید سنگ‌آهن کشور در سال ۹۳ رسید.
 • تجربیات جهانی تعرفه‌گذاری برق خانگی

  دنیای اقتصاد: نظام تعرفه‌گذاری برق در بخش خانگی یکی از ابزارهای کنترل مصرف برق و افزایش بهره‌وری در بسیاری از کشورهای دنیا محسوب می‌شود، روشی که با هدف کاهش مصرف برق در دستور کار قرار می‌گیرد. تجربیات جهانی تعرفه‌گذاری برق خانگی با هدف کاهش مصرف نشان‌دهنده آن است که بسیاری از کشورها روش‌های گوناگونی برای این منظور پیش‌بینی کرده‌اند تا به این طریق بتوانند به هدف کاهش مصرف سوخت دست پیدا کنند. از بین روش‌ها می‌توان به «تعرفه‌گذاری براساس شرایط آب و هوا»، «دسته‌بندی مشترکان براساس میزان مصرف»، «محاسبه پلکانی»، «پیش‌بینی سهمیه مشترک برای تمام مشترکان»، «طرح تخفیف تعرفه‌ای موسوم به ۲۰-۲۰» و... اشاره کرد.

بیشتر