آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۷۱

 • اولین پیش‌نویس استخراج رمزارز

  دنیای اقتصاد: روند ترخیص دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین مشخص شد. آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد ثبت‌سفارش دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین در وزارت صمت آغاز شده و ترخیص آن با دریافت مجوزهای لازم و انجام تشریفات گمرکی امکان‌پذیر شده است. براساس جزئیات اعلام شده ازسوی سیاست‌گذاران، جریان ترخیص دستگاه‌های ماین رمزارز نیز مانند سایر کالاها باید مراحل قانونی را طی کند؛ به‌طوری که واردکنندگان چه دولتی و چه غیردولتی برای این کالا ثبت‌سفارش انجام دهند و مجوز آن از وزارت صمت دریافت شود.
 • سهم تجدیدپذیرها در تامین انرژی کشور

  ایسنا: پیش‌بینی‌ها حاکی است که در آینده نه چندان دور انرژی‌های تجدیدپذیر جا پای فسیلی‌ها خواهند گذاشت و نفت و گاز در سبد انرژی جهانیان سهمی نخواهد داشت. در این راستا ایران قدم‌های اولیه را برای فراهم کردن بستر تجدیدپذیرها برداشته و طبق آخرین آماری که از سوی وزیر نیرو اعلام شده است تا پایان امسال ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید وارد مدار خواهد شد.
 • تاکید رئیس‌جمهور بر شناسایی مشکلات کفش ایرانی

  دنیای اقتصاد: کاهش مصرف کفش ایرانی در سال‌های اخیر موجب شد تا حمایت از این صنعت قدیمی در دستور کار متولیان این بخش قرار گیرد. راه‌اندازی شهرک فناوری کفش تبریز یکی از اقداماتی است که به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت مکان‌یابی آن آغاز شده است. در این راستا رئیس‌جمهور نیز در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از ۹۳ طرح تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی بر حمایت دولت از توسعه صنعت کفش و چرم تبریز تاکید کرد و به وزیر صنعت اعلام کرد تا مشکلات این حوزه را به جد پیگیری کند. حسن روحانی با بیان اینکه حمایت از کفش تبریز مورد تاکید است، یادآوری کرد: در سفر سال گذشته به تبریز نیز با حضور در بازار کفش تبریز این مساله را پیگیری کردیم.
 • صرفه‌جویی ۳۳۰۰ مگاواتی مصرف برق

  دنیای اقتصاد: مدیریت مصرف برق در تابستان سال جاری موجب شد تا شاهد صرف جویی ۳۳۰۰ مگاواتی مصرف برق در کشور باشیم و به این طریق از ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه بیشتر با صرف ۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جلوگیری شد. وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از بخش گاز نیروگاه سیکل‌ترکیبی هریس با اعلام این خبر عنوان کرد: انتظار ما این بود که اوج بار مورد نیاز در تابستان ۹۸ بیش از ۶۱ هزار مگاوات باشد، اما قله‌ای که مدیریت کردیم ۵۷ هزار مگاوات بیشتر نبود؛ به عبارتی حدود ۳۳۰۰ مگاوات مصرف، مدیریت شد.
 • صادرات سیب درختی ۵ برابر می‌شود

  ایرنا: رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: با توجه به بارندگی‌های ابتدای سال و افزایش دو برابری تولید سیب درختی به‌نظر می‌رسد امسال صادرات این محصول نسبت به سال ۹۷ به بیش از پنج برابر افزایش یابد. سیدرضا نورانی افزود: طبق برآوردها به‌نظر می‌رسد در سال ۹۸، میزان تولید سیب درختی بین ۴ تا ۵/ ۴ میلیون تن باشد که با صادرات یک تا ۵/ ۱ میلیون تن از این محصول ارزش صادراتی آن به نزدیک یک میلیارد دلار می‌رسد. این درحالی است که در سال ۹۷ میزان تولید سیب درختی به‌دلیل سرمازدگی نزدیک دو میلیون تن بود که حدود ۲۰۰ هزار تن آن به ارزش بیش از ۱۵۰ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده بود که علاوه بر کاهش صادرات، قیمت آن نیز در بازار داخلی افزایش چشمگیری پیدا کرد.
 • معادل ارز تخصیصی، کالای اساسی وارد کشور شده است

  گروه بنگاه‌ها: معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن انتشار لیست کشتی‌ها و محموله‌های تامین ارز شده به همراه زمان ورود این کالاها به بنادر ایران در سال ۱۳۹۷، درخصوص عدم رفع تعهد ارزی کالاهای اساسی گفت: در سال ۱۳۹۷، ۵۰۰ میلیون و ۹۸۲ هزار یورو برای واردات کالاهای اساسی برای شرکت بازرگانی دولتی ایران تعهد ارزی ایجاد شده که معادل صددرصد ارز مذکور کالا به کشور وارد، تخلیه و بخش عمده‌ای از آن ترخیص و مبلغ ۲۷۵ میلیون یورو تاکنون رفع تعهد شده است.

بیشتر