آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۶۹

 • بهبود کسب‌و‌کار در فصل بهار

  دنیای اقتصاد: نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار در بهار ۹۸ از مساعد شدن فضای کسب‌وکار حکایت دارد. گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران حاکی است، شاخص ملی کسب‌وکار در بهار امسال نسبت به زمستان ۹۷ وضعیت بهتری پیدا کرده اما همچنان نسبت به بهار سال گذشته، شرایط نامساعد‌تر است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در اولین فصل امسال، رقم شاخص ملی کسب‌وکار ۱۷/ ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که بهتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۷ با میانگین ۲۷/ ۶) است.
 • ۷ مزیت فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس

  دنیای اقتصاد: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با هدف استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی، افزایش تولید مواد معدنی، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه‌یافته کلید خورد. این طرح به‌عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی در دولت مصوب و با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مسوولیت اجرای این طرح در قالب پروژه اقتصاد مقاومتی به ریاست هیات عامل ایمیدرو واگذار شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به‌عنوان بازوی اجرایی مسوولیت آن را به عهده گرفته است.
 • عملکرد صادرکنندگان در رفع تعهد ارزی

  دنیای اقتصاد: نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با حضور رئیس اداره صادرات بانک مرکزی و با محوریت مساله بازگرداندن ارز حاصل از صادرات برگزار شد. در این نشست مشخص شد که نتیجه همکاری بخش خصوصی و بانک مرکزی که منجر به تسهیل نسبی شرایط بازگرداندن ارز شده، باعث شده است تا ارز بازگشتی به طرق مختلفی از عرضه اسکناس و فروش حواله گرفته تا واردات در برابر صادرات با رشد قابل‌توجهی مواجه شود.
 • وضعیت قرمز مخازن آب‌های زیرزمینی

  ایسنا: مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی با تاکید بر اینکه از میان ۶۰۹ دشت کشور، ۴۰۵ دشت ایران دارای وضعیت ممنوعه هستند، گفت: در میان ۴۰۵ دشت ممنوعه کشور ۱۳۵ دشت دارای شرایط حادتری هستند که با افت ذخایر، تغییر کیفی و فرونشست زمین مواجه بوده و به‌عنوان دشت ممنوعه شناخته می‌شوند. محمدعلی مصطفوی اظهار کرد: براساس ماده۴ قانون توزیع عادلانه آب در این مناطق میان تخلیه و تغذیه دشت توازن برقرار نیست و میزان بهره‌برداری بیشتر از پتانسیل موجود است. مصطفوی با اشاره به اینکه میزان کسری مخازن آب‌های زیرزمینی کشور از آستانه تحمل آبخوان‌ها فراتر رفته است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان کسری مخازن آب زیرزمینی به‌عنوان منابع حیاتی برای حفظ تمدن ایران به بیش از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب رسیده است که تنها حدود ۱۱۰ میلیارد مترمکعب از این رقم مربوط به ۲۰ سال اخیر است.
 • ابلاغ مشروط شدن صادرات مواد معدنی

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران در بخشنامه‌ای موضوع لزوم اخذ مجوز برای صادرات مواد معدنی (سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله آهن) را ابلاغ کرد.
 • بهره‌برداری از ظرفیت جدید تولید برق به‌زودی

  خبرگزاری مهر: مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی اعلام کرد نیروگاه برق حرارتی هریس به ظرفیت ۴۹۰ مگاوات به‌زودی با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد. امیر دودابی نژاد در نشستی خبری افزود: با بهره‌برداری از نیروگاه هریس، ۴۹۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق در منطقه شمال غرب کشور افزوده می‌شود. وی گفت: هزینه احداث این نیروگاه سیکل ترکیبی ۸/ ۲۳۹ میلیون یورو بوده که از این میزان ۸/ ۴ میلیون یورو به‌علاوه ۲۱۰۰ میلیارد تومان میزان آورده سرمایه‌گذار بوده است.
 • وضعیت صادرات در صنعت کفش

  ایرنا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری کفش تاکید کرد: کفش تولیدی ایران با وجود زیرساخت مناسب در این صنعت، می‌تواند با یک جهش صادراتی روبه‌رو شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر