آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۶۶

 • خودمختاری بازرگانی در صمت

  دنیای اقتصاد: همزمان با تفویض اختیارات بازرگانی وزارت جهادکشاورزی به وزارت صمت، از ساختار جدید در حوزه بازرگانی رونمایی شد. در این ساختار، کلیه سیاست‌های بازرگانی در حوزه قائم‌مقامی وزیر صمت متمرکز می‌شود که مشتمل بر بازرگانی داخلی و خارجی است. عمده ماموریت‌ها در بازرگانی داخلی به سازوکارهای تنظیم بازار و چگونگی تامین کالاهای اساسی اختصاص دارد و در بخش بازرگانی خارجی نیز رویکرد کلان صادراتی و سیاست‌های ارزی مرتبط با امر تجارت پیگیری می‌شود. با توجه به شعاع وظایف ساختار جدید، حوزه بازرگانی در «صمت» خودمختار شده است.
 • کاهش محسوس واردات کالاهای مصرفی

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که سال گذشته و در واردات رسمی کشور شاهد کاهش حدود ۲۲ درصدی بودیم که در واردات مواد اولیه این عدد ۱۷ درصد و در کالاهای مصرفی بیش ۳۰ درصد بوده است که نشان‌دهنده روند درستی در واردات انواع اقلام کالایی به کشور است و این مهم جهت‌گیری اصلی ما را در وزارت صنعت، معدن و تجارت، نشان می‌دهد. رضا رحمانی در پایان سفر یک‌روزه خود به مازندران در جمع فعالان اقتصادی این استان به آخرین وضعیت تولید و صنعت کشور پرداخت. به گزارش «شاتا»، رحمانی گفت: در سه ماه نخست امسال در صدور جواز تاسیس شاهد رشد ۴/ ۲۶ درصدی بودیم و در صدور پروانه بهره‌برداری افزایش ۳/ ۱۵ درصدی رخ داده است.
 • ۴ هزار معدن در کشور تعطیل است

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حدود ۴ هزار معدن در کشور غیرفعال هستند، گفت: سیاست دولت در چارچوب برنامه احیای معادن کوچک که از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است، تکیه و جذب مشارکت بخش خصوصی در این عرصه خواهد بود.
 • اولویت‌های همکاری مشترک ایران و عراق

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: با هدف پیگیری توافقات انجام شده بین مقامات دو کشور در جریان سفر ریاست‌جمهوری ایران به عراق، برگزاری جلسات کمیته مشترک همکاری‌های بازرگانی دو کشور به مدت دو روز ۳۰ و ۳۱ تیر در بغداد انجام شد.
 • ۱۰ کشور برتر در زمینه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ایران با ۶۵ گیگاوات نیروگاه حرارتی منصوبه در جایگاه نهم دنیا قرار دارد. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های جهان ۶ هزار و ۶۲۸ گیگاوات است که نیروگاه‌های حرارتی با ظرفیتی به میزان ۴ هزار و ۱۷ گیگاوات، سهمی معادل با ۶۱ درصد را به خود اختصاص داده‌اند. در حال حاضر نیروگاه‌های حرارتی با سهم ۸/ ۸۰ درصدی جایگاه نخست در میان نیروگاه‌های کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
 • آخرین وضعیت ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها حاکی است، تاکنون از منابع تجدیدپذیر حدود ۳ میلیارد و ۴۱۲ میلیون کیلووات ساعت، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار حدود ۲ میلیون و ۳۶۸ هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۹۵۵ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته و بیش از ۷۵۱ میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود. هم ‌اکنون ۳۸۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به ۷۶۰ مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون ۱۱۵ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۳۲ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است. بر‌اساس این گزارش، انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است.
 • اتاق تهران با موضوع رمزارزها بیانیه می‌دهد

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در نشست اخیر خود، به بررسی استخراج رمزارزها پرداختند. بر‌اساس آنچه در این نشست مطرح شد، قرار است بیانیه‌ای با موضوع رمزارزها منتشر شود. در واقع فعالان اقتصادی خواستار به رسمیت شناخته شدن این موضوع هستند.
 • تسهیلات فروشگاه‌های رفاه برای جهیزیه

  گروه بنگاه‌ها: شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و بانک تجارت برای گسترش همکاری و مشارکت در طرح جشنواره ۲۴ سالگی رفاه تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند. به گزارش روابط عمومی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، رسول محمدی، عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و حمیدرضا شریفیان، معاون حوزه راهبری بازار و توسعه کسب‌وکار بانک تجارت و مدیران سازمانی دو طرف قرارداد حضور داشتند. زمینه‌ همکاری در این تفاهم‌نامه اعطای وام ۲۴ میلیون تومانی بانک تجارت در قبال تسهیلات خرید بسته جهیزیه از فروشگاه‌های رفاه سراسر کشور خواهد بود. همچنین موضوع این تفاهم‌نامه انجام همکاری‌های متقابل همزمان با برگزاری جشن ۲۴ سالگی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه است. اهدای ۱۰ هزار بسته تسهیلاتی جهیزیه برای خرید لوازم خانگی به زوج‌ها به ارزش ۲۴ میلیون تومان یکی از برنامه‌های اصلی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه به مناسبت جشن ۲۴ سالگی است. جشنواره ۲۴ سالگی رفاه از سه‌شنبه گذشته آغاز شده و تا ۳۱ مردادماه در سراسر فروشگاه‌های رفاه سراسر کشور برگزار خواهد شد.

بیشتر