آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • اوج‌گیری مخالفت با وزارت واردات

  دنیای‌اقتصاد: مخالفت‌ها با تفکیک وزارت «صمت» و احیای وزارت بازرگانی اوج گرفت و تشکل‌های صنعتی و تجاری، یکی پس از دیگری انتقادهای خود را نسبت به این طرح اعلام می‌کنند. به اعتقاد آنها، تشکیل مجدد وزارت بازرگانی به بهانه بهبود وضعیت تنظیم بازار، تبعات منفی متعددی دارد و عملا بهشتی برای واردکنندگان محسوب می‌شود؛ بنابراین دولت برای تحقق اهداف خود، باید مسیر دیگری را انتخاب کند. بررسی‌ تجارب جهانی نیز نشان می‌دهد از میان ۵۵ کشور در ۳۸ کشور وزارتخانه‌ واحدی برای صنعت و تجارت وجود دارد و به‌تبع آن سیاست‌گذاری‌ها نیز در یک بخش متمرکز است.
 • پیشتازان دریافت وام ارزان ۹۷

  دنیای اقتصاد: کارنامه پرداخت وام ارزان در سال۹۷ منتشر شد. براساس آمار اعلام شده در راستای اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته در مجموع بیش از ۲۳ هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان تسهیلات به ۳۲ هزار و ۱۵۱ واحد در قالب تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک،‌ متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد پرداخت شده است.
 • دو اولویت وزارت صمت برای رونق تولید

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه روز گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی با رویکرد رونق تولید با تاکید بر فراگیری و ظرفیت‌های بالای صعنت نساجی و لوازم خانگی، از متولیان این دو بخش خواست که به‌طور جدی برنامه‌های تحول و تعمیق ساخت داخل را پیگیری کنند تا به این ترتیب در چند سال آینده شاهد حضور برندهای ایرانی در بازارهای مطرح دنیا باشیم. به گزارش «شاتا» در این جلسه مراحل پیشرفت برنامه «توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک»، «طرح نوسازی ناوگان تجاری و حمل‌و‌نقل»، پیاده‌سازی «خوشه‌های صنعتی»، «فعال‌‌سازی ظرفیت خالی ۲ هزار واحد تولیدی راکد یا نیمه فعال» توسط مجریان و مدیران مربوطه در آن ارائه و مورد بحث و تبادل قرارگرفت. در حال حاضر فهرستی از محصولات صنعتی که قابلیت ساخت داخل در کشور را دارند، در وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده که پس از بررسی با انجمن‌های تخصصی و تولید‌کنندگان، داخلی‌سازی آنها آغاز شده است.
 • رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی معرفی شد

  شاتا: با حکم رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، علیرضا شهیدی به‌عنوان رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور معرفی شد. در بخشی از این حکم آمده است: با توجه به تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی به‌ موجب این حکم به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور منصوب می‌شوید.
 • دلیل چند‌نرخی شدن برخی اقلام در بازار

  دنیای اقتصاد: نایب رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه گرانی و گران‌فروشی دو مقوله متفاوت است، اظهار کرد: عدم ثبات نرخ مواد اولیه عاملی شده است تا قیمت نهایی کالاها با یکدیگر متفاوت باشد و در سطح نظارت مشکلاتی ایجاد کند.

بیشتر