آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۰۶

 • شناسایی آدرس کاسبان رانت

  دنیای اقتصاد: یک وعده و یک درخواست حاصل نشست وزیر صمت با برخی از نمایندگان مجلس بود. وعده جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور تقویت ساخت داخل، خطاب به تولیدکنندگانی است که بتوانند کالای داخلی تولید کنند. رضا رحمانی در جدیدترین اظهارنظر اعلام کرده که از هرکسی که کالا و قطعه‌ای را می‌تواند در داخل تولید کند، حمایت می‌شود؛ همچنین واردات نمونه مشابه آن کالا نیز برای حمایت از تولید و تقویت تولیدکنندگان داخلی باید ممنوع شود. افزایش لیست ممنوعیت‌های وارداتی از سال گذشته در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گرفت؛ به‌طوری که سال گذشته واردات ۱۳۳۹ قلم کالا ممنوع شد تا به این طریق سهم ارز تخصیص یافته به کالای وارداتی کاهش یابد.
 • انتظار برای تابستان بدون خاموشی

  دنیای اقتصاد: در حالی که تا نزدیک شدن به فصل گرم سال هنوز زمان باقی است و کم و بیش آثاری از باران‌های شدید بهاری در برخی مناطق باقی‌مانده، اما میزان مصرف برق راهی متفاوت در پیش گرفته و از هم اینک گوی سبقت در مصرف را نسبت به ایام مشابه سال قبل ربوده است.
 • تسریع در اجرای الزامات رونق تولید

  دنیای اقتصاد: در چهل و هفتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان بر لزوم تسریع در اجرای الزامات تحقق رونق تولید تاکید شد. علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق سمنان در این نشست گفت: رونق تولید نیاز به الزاماتی دارد و تا زمانی که این الزامات نهادینه و اجرایی نشود، تولید توسعه نخواهد یافت. جمعه‌ای افزود: تاکنون دو بسته حمایتی از تولید ابلاغ شده که از این میان سازوکار رونق تولید سازمان تامین اجتماعی منوط به ابلاغ و دستورالعمل‌های اجرایی شده است درحالی‌که همه می‌دانند ابلاغ و اجرای مفاد مذکور زمان‌بر بوده و در حقیقت فعالان اقتصادی زمان را از دست می‌دهند.
 • آخرین آمار نصب کنتورهای هوشمند

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: با نصب ۳۰۶ هزار و ۹۷۸ دستگاه کنتور هوشمند در ایران طی سال گذشته، تعداد چاه‌های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به ۵۶ هزار چاه رسید. محمدعلی ولیداد، معاون اجرایی طرح فهام شرکت توانیر با اشاره به تجهیز تمامی چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هوشمند طرح فهام، از فراهم شدن امکان پایش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو خبر داد.
 • چه خبر از تجارت محصولات نساجی؟

  ایرنا: مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که پارسال ۳۱۲ هزار تن انواع محصولات حوزه صنایع نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و ۹۳ میلیون دلار از کشور صادر شد که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب ۶ درصد و ۲۶ درصد رشد داشت. افسانه محرابی افزود: از بین مجموعه‌های مختلف صنایع نساجی بیشترین حجم صادرات پارسال مربوط به انواع «کفپوش» به ارزش ۴۱۷ میلیون دلار و به وزن ۸۰ هزار تن بوده است. به گفته این مقام مسوول، پارسال همچنین ۳۹۷ هزار تن کالاهای نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون دلار وارد کشور شد.
 • طرح‌های فاضلاب تهران به کجا رسید؟

  دنیای اقتصاد: طبق آخرین آمار، ۷۷ درصد از شبکه جمع‌آوری فاضلاب در کلان‌شهر تهران اجرا شده و امسال نیز حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های فاضلاب استان تهران در نظر گرفته شده است. مطالعات انجام طرح فاضلاب از سال ۱۳۲۷ آغاز شد و عملا عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۷۴ استارت خورد و تا زمستان سال گذشته، ۷۴ درصد عملیات لوله‌گذاری و در بحث خطوط اصلی و تونل ۹۱ درصد و در تصفیه‌خانه‌ها ۴۰ درصد کار انجام شده بود. در این راستا، اواسط زمستان ۱۳۹۷، اعلام شد که طرح فاضلاب تهران ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. البته در مناطق مختلف تهران بسته به نوع موقعیت میزان پیشرفت فیزیکی طرح‌ها متفاوت است، اما در مجموع تا آن زمان از ۹ هزار کیلومتر شبکه ۶ هزار و ۶۹۳ کیلومتر اجرایی شده بود.
 • پر شدن ۸۱درصدی ظرفیت سدهای کشور

  خبرگزاری مهر: رئیس گروه بهره‌برداری از سدهای کشور از پر شدن ۸۱ درصد ظرفیت سدهای کشور در سال آبی جاری خبر داد. وحید عسکری‌نژاد، با اشاره به اینکه میزان ورودی سدهای کشور ۶۸ میلیارد مترمکعب بوده است، افزود: این رقم ۴ برابر زمان مشابه در سال آبی ۹۷-۹۶ است. وی میزان آب ذخیره شده در مخازن سدهای کشور را ۴۱ میلیارد مترمکعب دانست و گفت: ظرفیت کلی سدهای کشور ۵۰ میلیارد مترمکعب است که با توجه به رقم فعلی ذخیره شده در سدها، هم اکنون ۸۱ درصد ظرفیت سدهای کشور تکمیل است. رئیس گروه بهره‌برداری از سدهای کشور شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه خروجی آب سدها در سال آبی ۹۸-۹۷ افزایش داشته است، ادامه داد: به منظور کنترل سیلاب‌ها، خروجی آب از ۷۰ سد مهم کشور در ۲۰ استان افزایش یافت که این روند به منظور ایجاد آمادگی برای کنترل سیلاب‌ها صورت گرفته است. از ۱۷۸ سد در حال بهره‌برداری، ۸۶ سد بیش از ۹۰ درصد پرشدگی و ۳۰ درصد نیز کمتر از ظرفیتشان ذخیره آب دارند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر