آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۰۳

 • سه گمانه از مذاکره چین و آمریکا

  دنیای اقتصاد: موسسه «فیچ» سه گمانه از مذاکره چین و آمریکا را همزمان با تهدید جدید ترامپ مطرح کرد. درحالی‌که قرار بود مذاکرات تجاری چین و آمریکا از امروز در واشنگتن آغاز شود، ترامپ در ابتدای هفته با ارسال پیام توییتری تهدید کرد تعرفه واردات برخی کالاهای چینی را به ۲۵ درصد افزایش می‌دهد؛ تهدیدی که به‌نظر می‌رسد از روز جمعه اجرایی شود. «فیچ» به بهانه آغاز این مذاکرات سناریوهای خوش‌بینانه و بدبینانه از سرنوشت گفت‌وگوی این دو غول اقتصادی را بررسی کرده است.
 • شناسایی محصولات صنعتی دارای قابلیت ساخت داخل

  شاتا: مشکلات سازندگان و تامین‌کنندگان ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت مورد بررسی قرار‌گرفت و تصمیمات لازم برای رفع چالش‌های پیش روی این صنعت اتخاذ شد. در این نشست ‌انجمن‌سازندگان و تامین‌کنندگان تجهیزات کشاورزی موضوعاتی نظیر ایجاد نمایندگی در کشور برای ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی وارداتی،رفع مشکلات ارزی، تسهیل در ترخیص ماشین آلات و... را خواستار شدند. فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت نیز در این جلسه تخصصی با تشریح شرایط اقتصادی کشور و ضرورت مدیریت ارزی کشور گفت: کالاهایی که در داخل کشور قابلیت ساخت دارند و برای صاحبان صنایع و کشور دارای توجیه اقتصادی است در شرایط کنونی نباید به کشور وارد شوند. وی تصریح کرد: شرایط ارزی کشور ایجاب می‌کند که محصولات دارای اولویت در لیست واردات قرار بگیرند و درکنار این سیاست توسعه ساخت داخلی مورد حمایت قرار بگیرد. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت خاطر نشان کرد: وزارت صنعت، معدن وتجارت در حال حاضر لیستی از محصولات صنعتی که قابلیت ساخت داخل در کشور را دارند تهیه‌کرده که پس از بررسی با انجمن‌های تخصصی به‌صورت مرحله‌ای و اولویت بندی شده، داخلی‌سازی این محصولات آغاز خواهد شد.
 • تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع

  ایرنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مواد اولیه مورد نیاز اغلب صنایع از جمله پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها، مس، آلومینیوم، پوشاک، صنایع غذایی و حتی خودروسازان برای تولید امسال تامین شده است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
 • قیمت تمام شده آب در تهران چقدر است؟

  ایسنا: در حال حاضر قیمت تمام شده هر مترمکعب آب ۱۲۰۰ تومان است و این در شرایطی است که از مشترکان تنها ۵۵۰ تومان بابت هر مترمکعب آب دریافت می‌شود. محمدرضا احمد نسب، قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران با اشاره به اختلاف قیمت تمام شده و آنچه که از مشترکان اخذ می‌شود، اظهار کرد: افزایش هفت درصدی قیمت آب نمی‌تواند این فاصله را پر کند، چرا که در حال حاضر قیمت آب بسیار پایین است و باید روی این موضوع بازنگری صورت گیرد. وی با بیان اینکه آب در سبد خانوار، نیم درصد هزینه را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه مصرف‌کنندگان دغدغه و استرسی برای پرداخت قبوض خود ندارند، به راحتی آب را مصرف می‌کنند؛ به همین دلیل باید بگویم که این قیمت‌ها تاثیری در مدیریت مصرف نخواهد داشت.
 • ظرفیت نیروگاه‌های کشور به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسید

  دنیای اقتصاد: ظرفیت نیروگاه‌های کشور با بهره‌برداری از واحدهای جدید حرارتی، تجدیدپذیر و تولیدپراکنده در نیمه اردیبهشت‌ماه، به ۸۰ هزار و ۵۰۹ مگاوات رسید. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در حال حاضر ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های کشور به حدود ۸۰ هزار و ۵۰۹ مگاوات رسیده است که در این بین واحدهای سیکل ترکیبی با ۲۵ هزار و ۸۳ مگاوات، بیشترین ظرفیت (۲/ ۳۱ درصد) نصب شده نیروگاهی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر