آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۵۶۷

 • سرمایه‌گذاری صنعتی در مدار صعود

  دنیای اقتصاد: تقاضا برای سرمایه‌گذاری صنعتی با وجود افزایش سختی کسب و کار در سال جاری، روند رو به رشد خود را تا آخر پاییز حفظ کرد. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره زمانی مورد بررسی روند ارزش سرمایه‌گذاری صنعتی رشدی بیش از ۸۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. افزایش تب سرمایه‌گذاری در رشته‌های مختلف صنعتی در سومین فصل سال جاری در حالی است که وضعیت کسب و کار از نگاه فعالان اقتصادی در بهار و تابستان امسال نسبت به سال گذشته بدتر شده و فعالان اقتصادی این روند را برای پاییز نیز پیش‌بینی کردند؛ از سوی دیگر در حالی شاهد تداوم رشد ارزش سرمایه‌گذاری صنعتی هستیم که با بازگشت تحریم‌های بین‌المللی برخی از فرضیات پیش‌بینی شده مبنی بر عقبگرد سرمایه‌گذاران با بازگشت تحریم‌‌ها نیز رد شد.
 • مانع بورسی شارژ بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: چرایی عدم تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از بازار سرمایه در نشست اخیر کمیسیون تخصصی پارلمان اقتصاد بررسی شد. آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد سهم بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها طی سال‌های اخیر، همواره کمتر از ۱۰ درصد بوده است. این موضوع به‌گواه ناظران از عملکرد ناموفق بازار سرمایه در تامین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی حکایت دارد.
 • جایگاه ایران و رقبای منطقه‌ای در نوآوری

  دنیای اقتصاد: پیش‌شرط اصلی برای ورود به اقتصاد مبتنی بر دانش، رشد بهره‌وری است و یکی از ارکان اساسی دستیابی به رشد بهره‌وری، ارتقای آمادگی فناورانه است؛ ضمن اینکه الزامات انقلاب چهارم صنعتی نیز به‌طور خاص با دو مولفه آمادگی فناورانه و نوآوری همگرایی بیشتری دارد. بر اساس گزارش رقابت‌پذیری جهانی مقایسه رتبه آمادگی فناورانه و رتبه نوآوری ایران حاکی از آن است که به‌رغم توجه و تاکید سیاست‌گذاران کشور بر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، وضعیت کشور در این حوزه نسبت به رقبای منطقه‌ای چندان مناسب نیست؟
 • حلقه‌های مفقوده صنعت نساجی

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت از روند افزایشی تولید در صنعت نساجی خبر داد و گفت: این صنعت با اشتغال بیش از ۲۶۰ هزار نفر از پتانسیل بسیار بالایی در توسعه اشتغال پایدار و رفع مشکل بیکاری در کشور برخوردار است.
 • ۶۲ سد بزرگ کمتر از ۴۰ درصد آب دارند

  پاون: زمستان امسال از نظر نزولات جوی، جزو فصل‌های پربارش در سالیان گذشته محسوب می‌شود. اما به دلیل پراکندگی بارش‎ها و نوسان روان‌آب، هم‌اکنون ۶۲ سد معادل ۳۵ درصد از مجموع ۱۷۸ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر