آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۵۵۱

 • انتقاد از تعامل یک‌طرفه

  دنیای اقتصاد: نمایندگان تشکل‌ها و فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی در حوزه انرژی، آب و برق در صبحانه‌کاری با وزیر نیرو از دغدغه‌ها و مشکلات خود سخن گفتند. «توجه جدی سیاست‌گذاران نیرو به نظرات مشورتی تشکل‌های تخصصی»، «دعوت نمایندگان پارلمان اقتصاد در نشست‌های تصمیم‌گیری»، «ایجاد بازار شفاف و هدفمند آب»، «استفاده دقیق‌تر از توانمندی‌های بخش‌خصوصی در اجرای پروژه‌ها»، «تعریف پول مجازی در حوزه انرژی»، «استفاده از ظرفیت‌های موجود در بخش انرژی‌های پاک» و در نهایت «اصلاح الگوی مصرف و تعرفه‌ها» مهم‌ترین خواسته‌های بخش‌خصوصی بود که در این نشست به آنها اشاره شد.
 • راه بازگشت ارز حاصل از صادرات

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران
  حضور فعال کشورها در عرصه تجارت بین‌الملل نقش بسیار موثری در بهبود نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آنها دارد. به‌ویژه کشورهای در حال توسعه مانند ایران، به دلیل رویارویی با مشکلاتی همچون ضعف در دسترسی کافی به تکنولوژی و مواد اولیه، به منظور تولید و صادرات خود، نیاز مبرمی به واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای دارند. درحالی که اغلب این کشورها به دلیل تراز تجاری منفی با مشکل تامین ارز جهت واردات خود مواجه هستند که در این بین اتخاذ سیاست‌های ارزی نامناسب توسط دولت‌ها می‌تواند بر چالش تامین ارزی در این کشورها دامن زند. بنابراین هنگامی که عرضه‌ ارز با کمبود مواجه شود، صنعت نیز دچار مشکل شده و تامین مواد اولیه با بحران روبه‌رو می‌شود، لذا در یک اقتصاد سالم به‌طور ذاتی صادرکننده و واردکننده برای تامین منافع چندجانبه خود، در تعامل مستقیم با یکدیگر هستند و اصولا نیازی به توجیه لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات در کشور و صدور اطلاعیه‌ها، اخطارها، تشویق‌ها و تنبیه‌ها وجود ندارد.
 • دستور مدیریت سیلاب‌های بزرگ

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور دستور داد تا دستگاه‌های ذی‌ربط با محوریت وزارت نیرو تمهیدات لازم را برای مدیریت سیلاب‌های بزرگ بیندیشند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب با اشاره به وقوع سیلاب در استان خوزستان در اثر بارش‌های اخیر گفت: با توجه به گزارش‌های وزارت نیرو و سازمان هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع مجدد سیلاب ضرورت دارد پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به استان خوزستان انجام شود.

بیشتر