شماره روزنامه ۴۵۴۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۴۲۰

 • پایان خواب کالا در گمرک؟

  دنیای اقتصاد: شیوه‌های ترخیص کالا با مصوبه جدید اخذ مابه‌التفاوت ارزی از سوی گمرک ایران اعلام شد. چالش‌های چند وقت اخیر در ترخیص مواد اولیه بخش تولید از گمرکات باعث شد متولیان دولتی در راستای حل برخی دست‌اندازها، سه روش برای ترخیص کالا تعبیه کنند.
 • وزن‌کشی تجارت صنعتی

  دنیای اقتصاد: تراز تجاری نیمی از فعالیت‌های مختلف صنعتی در فصل بهار مثبت شد. گزارش منتشرشده از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی حدود ۹/ ۲۷ میلیون تن کالا بدون نفت خام به ارزش ۶/ ۱۱ میلیارد دلار صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶/ ۱۵ درصد رشد ارزشی داشته؛ اما به لحاظ وزنی با کاهش ۸/ ۰ درصدی مواجه شده است.
 • درخواست بازنگری در قراردادهای صنعت برق

  دنیای اقتصاد: نمایندگان سندیکای صنعت برق ایران با حضور در نشست هیات‌رئیسه اتاق تهران، از پارلمان بخش خصوصی پایتخت خواستند تا پیگیر خواسته‌های آنان از دولت از جمله ضرورت بازنگری اساسی قراردادها و اعلام شرایط خاص در صنعت برق باشد. به گزارش اتاق تهران، علی بخشی، رئیس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق در این نشست تاکید کرد که بی‌ثباتی‌های اقتصادی به‌ویژه نوسانات ارزی اخیر، بسیاری از پروژه‌های برق را متوقف کرده و لازم است برای حل این مشکلات تدابیر لازم اندیشیده شود.
 • عملکرد مبارزه با قاچاق کالا در نیمه تابستان

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش عملکرد مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه طی مرداد ماه را به رئیس‌جمهور ارائه کرد. بر اساس این گزارش تعداد ۳۲هزار و ۶۲۹ مورد بازرسی از مراکز خرد و کلان در سطح عرضه صورت گرفته و از این ناحیه ۹۷۵ پرونده تخلف به ارزش بیش از ۱۶۸ میلیارد ریال تشکیل و برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شده است. همچنین در بازه زمانی مورد اشاره، استان تهران با ۵هزار و ۸۲۱ مورد بازرسی، استان هرمزگان با ۱۵۶ مورد تشکیل پرونده و استان البرز با بیش از ۷۸ میلیارد ریال ارزش کالای قاچاق مکشوفه، بالاترین عملکرد را در بین استان‌ها داشته‌اند. بیشترین ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه نیز به ترتیب مرتبط با گروه‌های وسایل نقلیه زمینی، اجزا و قطعات آنها با ۲/ ۷۰ میلیارد ریال، لوازم خانگی با ۶/ ۳۶ میلیارد ریال، مواد خوراکی و صنایع غذایی با ۷/ ۳۴ میلیارد ریال، سیگار، توتون، تنباکو و محصولات دخانی با ۲/ ۵ میلیارد ریال و انواع پارچه با ۴ میلیارد ریال است.
 • برنامه ستاد تنظیم بازار برای تامین لاستیک

  شاتا: مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت به نمایندگان رسمی واردات لاستیک که نسبت به اخذ گواهی مربوطه از مرکز اصناف اقدام کرده‌اند، تاکید کرد، نسبت به اعلام برنامه تامین به انجمن ذی‌ربط و تعهدسپاری برای تامین لاستیک اقدام کنند.

بیشتر