آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۸۱

 • راه رونق بازار دوم ارز

  دنیای اقتصاد: با گذشت حدود دو هفته از راه‌اندازی بازار دوم ارز، رصد فعالان اقتصادی نشان می‌دهد که رونق این بازار چندان زیاد نبوده است، از این‌رو خبرها حاکی از آن است که صادرکنندگان به‌صورت مستقل وارد مذاکره با تشکل‌های وارداتی شده‌اند تا بتوانند لیستی از تجار صادرکننده را در اختیار آنها قرار دهند. این خبر را محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست اخیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران عنوان کرده است.
 • جاده یکطرفه دلا‌‌ر ارزان

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی، ریشه‌های تسریع جریان خروجی دلار و ایجاد جاده یک طرفه ارزی را تشریح کرد. سیف با تاکید بر این که پدیده خروج سرمایه ارزی کشور در قالب قاچاق ارز، باعث بی‌ثباتی در بازار ارز و در یک مقیاس بزرگ‌تر در کلیت اقتصاد خواهد شد، عامل ایجاد این جاده یک طرفه را «شکاف شدید قیمت رسمی و غیررسمی دلار» معرفی کرد. از نگاه او، این شکاف قابل توجه قیمتی باعث ایجاد قاچاق پنهان خواهد شد. این پدیده به شکلی ظهور می‌یابد که در آن صادرکننده تمایل به کم‌نمایی میزان صادرات و واردکننده تمایل به بیش‌نمایی میزان واردات خود دارد. در نتیجه ترازوی عرضه و تقاضا در بازار بیشتر به سمت کفه تقاضای ارز سنگینی می‌کند و جاده ورود و خروج ارز کشور نیز به یک جاده یک طرفه، تنها در مسیر خروجی تبدیل می‌شود. کارشناسان ضمن تایید صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی درخصوص عوارض شکاف قیمتی در اقتصاد کشور دو راه‌حل برای عبور از این شرایط پیشنهاد می‌کنند. پیشنهاد نخست این است که ارز ارزان قیمت تنها محدود به کالاهای اساسی شود و در سوی دیگر سیاست‌گذاری مناسب برای بازگشت ارز صادرات به کشور اتخاذ شود. پیشنهاد دوم نیز این است که سیاست‌گذار قیمت بازار را در معاملات بپذیرد و سیاست‌های حمایتی خود را از طریق حمایت‌های ریالی دنبال کند.
 • خاموشی‌های احتمالی تا سه هفته آینده

  دنیای اقتصاد: اولین نشست خبری سخنگوی صنعت برق حاوی چند خبر مهم بود. نخست اینکه خاموشی‌‌هایی که از ابتدای تابستان به‌صورت با برنامه و بی‌برنامه اعمال شد، طی دو تا سه‌ هفته آینده روند کاهشی خواهند داشت؛ خاموشی‌هایی که دو عامل در نابسامانی‌ و تعارضات آن‌ با جداول ارائه شده دخیل بوده‌ است. عامل اول؛ خطا در پیش‌بینی مرکز دیسپاچینگ کشور در حوزه ارزیابی مصرف برق است که این رقم بسته به درجه حرارت هوا متغیر می‌شود و عامل دوم؛ نقص فنی شبکه توزیع است که گاه تعمیر و بازگشت آن به مدار زمانبر خواهد بود.
 • کارنامه سرمایه‌گذاری صنعتی در دو ماه

  دنیای اقتصاد: صورت وضعیت سرمایه‌گذاری صنعتی در دوماه منتهی به اردیبهشت سال جاری از رشد بالای درخواست از سوی سرمایه‌گذاران برای دریافت جواز حکایت دارد. این امر را از تغییرات صدور جواز تاسیس صنعتی در سه ضلع «تعداد مجوزها، میزان سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی اشتغال» می‌توان مشاهده کرد؛ با این شرایط می‌توان گفت امید سرمایه‌گذاران برای مشارکت در روند توسعه صنعتی افزایش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر