آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۸۲

 • اصلاح اقتصادی در دست انداز

  دنیای اقتصاد: پایش ملی کسب‌و‌کار که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اتاق ایران انجام می‌شود، نشان می‌دهد که شاخص فضای کسب‌و‌کار در بهار ۹۷ وضعیت بدتری نسبت به زمستان ۹۶ پیدا کرده؛ به این مفهوم که فضای کسب‌وکار برای فعالان اقتصادی نامساعدتر شده است. بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در بهار ۱۳۹۷، رقم شاخص ملی، ۱۵/ ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده است.
 • موج جدید ورود سرمایه

  دنیای اقتصاد: کشورهای اروپایی گوی سبقت سرمایه‌گذاری در دو ماه منتهی به اردیبهشت سال جاری را از سایر کشورهای متقاضی سرمایه‌گذار در کشور ربودند. آمار منتشر شده از روند جذب سرمایه خارجی بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع بیش از ۳۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی برای اجرای هشت طرح در کشور مصوب شده است.
 • ثبت سفارش‌ها راستی‌آزمایی می‌شود

  دنیای اقتصاد: ستاد راستی‌آزمایی ثبت سفارش کالا در بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد. روزهای پایانی فروردین‌ماه امسال بود که دولت دوازدهم در تصمیمی غیرمنتظره برای دلار، نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان را اعلام کرد. تحلیلگران اقتصادی از همان روزهای آغازین استارت سیاست‌های جدید ارزی، نسبت به ارزان‌فروشی منابع ارزی کشور هشدار و پیش‌بینی کردند که صف تقاضا برای ثبت سفارش‌ها بسیار طولانی خواهد شد.
 • ساختار صنعتی بیمار و مسکن‌های موقت

  حسین حقگو
  ساختار صنعتی کشورمان سخت بیمار است و با امروز و فردا کردن و تجویز مسکن‌های موقت درمان نمی‌شود. نه تزریق منابع بانکی ارزان قیمت و نه اختصاص ارز سهمیه‌ای و نه چند درصد بالا و پایین کردن نرخ مالیات‌ها و بیمه‌ها و تعرفه‌ها و انواع دیگر حمایت‌ها اعم از تضمین خرید محصولات و دسترسی به بازار و یارانه نهاده‌ها و... (الگوی راهبردی حمایت از تولید، مرکز پژوهش‌های مجلس، تیرماه ۹۵) دوای درد این بیماری نیست؛ زخم‌ها مهلک‌تر از این مرهم‌هاست و متاسفانه درمانگران (بخوانید برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران و مجریان و...) همچنان در تکاپوی تجویزهای مسکن‌وار. در حالی که «تجربه نشان می‌دهد سیاست‌های حمایتی مستقیم از تولید به گسترش بخش دولتی، رانت‌جویی، فساد مالی و ناکارآیی در جغرافیای اقتصادی و توسعه نامتوازن و اتلاف منابع مالی دولتی و بانکی منجر شده است» (همان منبع).
 • ثبت سفارش ۳۴۰ هزار تن کاغذ

  خبرگزاری مهر: معاون مدیرکل صنایع شیمیایی وزارت صنعت با اعلام ثبت سفارش ۳۴۰ هزار تن کاغذ تاکنون، گفت: تلاش می‌کنیم جزئیات نهایی از این ثبت سفارش‌ها را به اطلاع عموم برسانیم.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنجمین جلسه کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات با حضور نماینده وزارت صنعت، معدن، تجارت و با تشکیل کارگروه تخصصی تعیین قیمت و حجم وارداتی درخواست‌های واردات کاغذ برگزار شد.
 • جزئیات جدید طرح مقابله با قاچاق سیگار

  خبرگزاری مهر: رئیس سابق مرکز برنامه‌ریزی و نظارت با تشریح جزئیات طرح مقابله با قاچاق سیگار گفت: طرح رهگیری محصولات دخانی پیشرفتی ۹۰ درصدی دارد و باقیمانده آن نیز تا پایان شهریورماه کامل می‌شود. علی اصغر رمزی عنوان کرد: طرح رهگیری محصولات دخانی به استناد ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طراحی شد. بر اساس این قانون باید تمام محصولات دخانی در سطح عرضه هم شناسه کالا وهم شناسه رهگیری داشته باشند.
 • آخرین روند صدور پروانه بهره‌برداری

  شاتا: بر اساس آمار ارائه شده از سوی دفتر آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۲ ماهه ابتدایی امسال با افزایش ۶/ ۱۸۳ درصدی در صدور گواهی امضای الکترونیکی و ۲۵ درصدی در صدور پروانه فنی و مهندسی روبه‌رو بوده‌ایم.پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادره در دو ماهه نخست امسال از لحاظ اشتغال ۶/ ۲۳ درصد و از لحاظ سرمایه مجوز ۴/ ۶۸ درصد نسبت به دو ماهه پارسال افزایش داشته است.
 • نحوه تخصیص اعتبار به معادن بزرگ

  شاتا: مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی گفت: سال ۹۶، بیش از ۶۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های زیربنایی اختصاص یافت.رامین بهمنی با بیان این مطلب عنوان کرد: از اعتبار اختصاص یافته، ۳۶۸ میلیارد ریال از منابع عمومی (اسناد خزانه اسلامی)، ۳۰۰ میلیارد ریال حقوق دولتی و ۱۲‌میلیارد ریال از منابع داخلی به طرح زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی اختصاص داده شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر