شماره روزنامه ۴۵۴۹
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۸۰

 • اثر معکوس تعرفه‌های ترامپ

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ با تکرار تهدیدات گذشته، آمادگی خود را برای وضع تعرفه بر تمامی واردات آمریکا از چین (۵۰۵ میلیارد دلار) اعلام کرد. روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی که با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» آمریکا درخصوص تنش‌های تجاری چین داشت، گفت: «سطح تجارت‌ ما پایین‌تر از چینی‌هاست. من آمادگی حرکت به سمت ۵۰۰ میلیارد دلار را دارم.»
 • ۳۸۸ دشت کشور در وضعیت ممنوعه

  دنیای اقتصاد: آخرین خبرها از وضعیت دشت‌های کشور حاکی از آن است که در حال حاضر ۳۸۸ دشت در وضعیت ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از این تعداد ۲۵۳ دشت کشور دارای وضعیت ممنوعه و ۱۳۵ دشت دیگر دارای وضعیت ممنوعه بحرانی هستند. تداوم خشکسالی‌ها، افت بارندگی‌ها و تبعات ناشی از کم‌آبی و بی‌آبی از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توان وضعیت بحرانی دشت‌های ایران را به آن نسبت داد. حدود ۱۵ سال است که مقوله «بحران آب» برای کشور به یک پارادایم تبدیل شده است. بررسی آمار و ارقام رسمی و جدید کشور حاکی از آن است که در دهه اخیر، تقریبا در تمام کشور بارندگی‌ها نسبت به دوره بلندمدت با کاهش معناداری مواجه شده است.
 • مشکلات ارزی صنعت دارو

  دنیای اقتصاد: مشکل دریافت ارز دولتی مورد نیاز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی، صدای اعتراض فعالان بخش‌خصوصی این حوزه را بلند کرده است. درحالی‌که مسوولان دولتی مدعی هستند برای تامین ارز واردات دارو و مواد اولیه کارخانه‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی، مشکلی وجود ندارد، فعالان اقتصادی این حوزه در نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران هشدار دادند که درحال‌حاضر موجودی شرکت‌های پخش و همچنین موجودی مواد اولیه واحدهای تولیدی دارو به زیر یک ماه رسیده و در صورتی که اقدام فوری برای تامین ارز در این حوزه صورت نگیرد، کمتر از سه ماه آینده مشکل کمبود دارو و تجهیزات پزشکی بسیار جدی خواهد شد.
 • هدف را گم نکنیم

  دنیای اقتصاد: به دنبال انتشار توضیح سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق به یادداشت حمید چیت‌چیان، وزیر سابق نیرو با عنوان «کلید خاموشی بحران»، وی پاسخی را برای «دنیای اقتصاد» ارسال کرده که به شرح زیر است: تحلیل اینجانب درباره اقتصاد آب و برق که در تاریخ ۱۹ تیرماه امسال در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد، بازخوردهای گسترده و اکثرا همدلانه در میان کارشناسان و صاحب‌نظران یافته است. روز گذشته نقدی بر مقاله یادشده با عنوان «مقصر نابسامانی در صنعت برق» ملاحظه شد.

بیشتر