آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • تکیه‌گاه ارزآوری

  دنیای اقتصاد: آمارهای رسمی صادرات در ۲۴ گروه فعالیت صنعتی حاکی از این است که تکیه‌گاه ارزآوری در این بخش گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» است و گروه‌های «ساخت کک، فرآورده‌های حاصل از تصفیه نفت و سوخت‌های هسته‌ای» و «ساخت محصولات غذایی و آشامیدنی» در جایگاه بعدی قرار دارند. وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتشار گزارش عملکرد ۱۰ ماهه منتهی به دی امسال، آمار قطعی صادرات در گروه صنعت را حدود ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸/ ۲ درصد رشد داشته است.
 • همکاری سه ضلع برای اعتلای تولید و صادرات

  مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات‌عامل ایمیدرو
  بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۶ از یک‌سو شاهد روزهای فشرده‌ای در راه‌اندازی، همچنین شروع به‌کار طرح‌های شاخص بود و از دیگر سو بازارهای جهانی نیز شاهد تقویت قیمت‌ها و رشد تقاضا برای تولیدات معدنی و صنایع معدنی شد. در این‌سو همت مردمان بزرگ این سرزمین در سالی که گذشت نمود عینی‌تری نسبت به سال‌های قبل داشت و این تنها با اراده جمعی بخش خصوصی و حمایت دولت میسر شد، آن‌هم در شرایطی که همواره با کمبود منابع مالی مواجه بوده‌ایم.
 • افزایش ۵۳ درصدی صدور پروانه‌های اکتشاف معادن

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تعداد پروانه‌های صادر شده اکتشاف معادن در ۱۰ ماه امسال، ۱/ ۵۳ درصد افزایش یافته است. به‌گزارش «ایمیدرو» میزان صدور پروانه‌های اکتشاف معادن از ابتدای فروردین تا پایان دی‌ماه امسال، ۹۳۷ فقره بوده، اما در مدت مشابه سال گذشته ۶۱۲ فقره پروانه اکتشاف صادر شده است. همچنین در مدت زمان مذکور ۴۰۱ فقره گواهی کشف و ۵۸۱ پروانه بهره‌برداری صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۴۵۴ فقره گواهی کشف و ۷۰۱ پروانه اکتشاف)، به ترتیب ۷/ ۱۱ درصد و ۱/ ۱۷ درصد کاهش داشته است. میزان سرمایه مجوزهای صادرشده برای گواهی کشف طی این مدت نیز ۵۹۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بوده که نسبت به رقم مدت مشابه سال ۹۵ (۴۵۰ میلیارد ریال)، ۱/ ۳۲ درصد رشد پیدا کرده است. همچنین میزان اشتغال پروانه‌های بهره‌برداری معادن طی ۱۰ ماه امسال، ۴۶۲۲ نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۳۰۲۳ نفر)، حاکی از رشد ۹/ ۵۲ درصدی است.
 • رشد ۲۰ درصدی صادرات فرش دستباف

  ایرنا: رئیس مرکز ملی فرش ایران به رشد ۲۰ درصدی صادرات فرش دستباف در ۱۰ ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت تولید داخل، این میزان راضی‌کننده نیست. حمید کارگر اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پایان دی ماه، ۳۳۶ میلیون دلار فرش دستباف صادر شده است. وی در ادامه اظهار کرد: باوجود اینکه سال ۱۳۹۶ در برخی از حوزه‌های صادرات غیرنفتی سالی پر توفیق نبود؛ اما در حوزه فرش دستباف ما به موفقیتی نسبی رسیدیم. وی با بیان اینکه صادرات فرش دستباف در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل از آن ۲۳ درصد رشد داشت، ادامه داد: روند افزایشی صادرات فرش دستباف که از آخر ۱۳۹۴ آغاز و در سال ۱۳۹۵ تثبیت شد، در سال ۱۳۹۶ نیز ادامه یافت. کارگر اظهار کرد: در همه ماه‌های سال ۹۶، روند افزایشی صادرات فرش دستباف تداوم داشت. وی ابراز امیدواری کرد: در ۲ ماه پایانی سال این روند همچنان باید ادامه یابد تا بتوانیم بعد از چند سال، به صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری فرش دستباف دست پیدا کنیم.
 • کاهش ۱۲ درصدی ذخیره سدهای کشور

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد از میان ۱۷۷ سد بزرگ در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور، ۸۴ سد از جمله سدهای شهیدرجایی، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا همچنان کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، براساس ارزیابی صورت گرفته از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تا ۲۳ اسفندماه حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج‌فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۸۵/ ۲۲ میلیارد مترمکعب رسیده است. هم اکنون ۴۶ درصد مخازن سدهای یاد شده پر است و ورودی به آنها نیز ۲۶ درصد، خروجی آنها ۱۶ درصد و حجم آب ذخیره شده در مخازن ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

بیشتر