• رصد مزاحمان کسب‌وکار

  دنیای‌اقتصاد: ۲۵ نهاد و سازمان دولتی، ۶۵ کمیته، کارگروه، شورا و کمیسیون مختلف در حوزه کسب‌وکار تشکیل داده‌اند که اغلب تصمیماتی موازی با یکدیگر می‌گیرند. این در حالی است که بسیاری از دستگاه‌های اجرایی همچنان در اندیشه ایجاد کارگروه‌های جدیدتر هستند. موضوعی که به‌دلیل اتلاف وقت و هزینه، باعث نارضایتی فعالان بخش خصوصی شده؛ ضمن اینکه کمکی به ایجاد محیط کسب‌وکار مساعد نکرده است. تحلیل این رویکرد نشان می‌دهد گام‌های سیاستگذار در بهبود محیط کسب‌وکار، بیشتر مانع‌ساز است.
 • محدود کردن تجارت ایران به ۵ کشور خطرناک است

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است: هرچند افزایش جدی همکاری‌ها با کشورهای منطقه می‌تواند به‌عنوان یک اولویت دنبال شود، اما در عین حال نباید حضور در سایر بازارها را فراموش کرد. محمد لاهوتی در گفت‌و‌گو با «ایسنا» اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته بخش قابل توجهی از کل حجم تجارت ایران تنها به پنج کشور همسایه یا حاضر در منطقه محدود شده است. از سوی دیگر در برنامه‌ها نیز عنوان می‌شود که ما قصد داریم بخش مهمی از تمرکز تجاری خود را بر ۱۵ کشور همسایه بنا کنیم. این دیدگاه در ذات خود هیچ مشکلی ندارد اما در صورت نگاه یک‌جانبه به تجارت، می‌تواند به اقتصاد ایران آسیب برساند.
 • اوج بار مصرف برق را پشت‌سر نگذاشته‌ایم

  دنیای‌اقتصاد: هنوز اوج بار مصرف را به گفته وزیر نیرو پشت‌سر نگذاشته‌ایم. رضا اردکانیان اعلام کرد در آخرین روز هفته گذشته با مصرف ۶۱ هزار و ۸۰۰ مگاوات نسبت به تیر گذشته که کمتر از ۵۹هزارمگاوات بود از گرمای زودرس و اوج مصرف با خبر شدیم.
 • رشد صادرات محصولات خشکبار

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر هماهنگی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش صادرات محصولات خشکبار طی ۲ ماه سال ۱۴۰۰، خبر داد.
 • ۴ اولویت نجات‌بخش اقتصاد برای دولت آینده

  دنیای‌اقتصاد: کیوان کاشفی عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران، چهار اولویت اصلی اقتصادی را ساماندهی نظام بودجه‌ریزی، بهبود فضای کسب‌وکار، تقویت تبادلات اقتصادی با جهان و مقابله با فساد دانست که دولت آینده باید به آنها بپردازد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران کاشفی افزود: هم‌اکنون مسائل اقتصادی به چالش اصلی کشور تبدیل شده که تبعات آن زندگی مردم را تحت‌تا‌ثیر قرار داده است و دولت آینده باید حل‌وفصل مسائل اقتصادی را با جدیت پیگیری کند. عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه دولت باید برای ساماندهی چالش‌های اقتصادی اولویت‌بندی داشته باشد، اعلام کرد: چهار محور مهم وجود دارد که اگر دولت به آنها بپردازد تا‌ حدی سایر مسائل را نیز مانند یک دومینو سامان خواهد داد. او افزود: البته نباید فراموش کنیم حل همه این مشکلات طی ۶ ماه یا یک سال میسر نخواهد بود و نیازمند استمرار است تا‌ به نقطه مطلوب برسیم.
 • صادرات برق به عراق صفر شد

  دنیای‌اقتصاد: به گفته سخنگوی صنعت برق، به دنبال انفجار یک خط انتقال برق ایران به عراق در استان دیالی در شرق این کشور صادرات برق به عراق از طریق این خط انتقال صفر شده است. به‌گزارش «ایسنا» مصطفی رجبی‌مشهدی، با بیان اینکه امکان صادرات برق تا زمان رفع نواقص از این خط حادثه‌دیده وجود ندارد، اظهار کرد: این حادثه در خاک عراق رخ داد و باتوجه به اینکه خارج از مرز ایران بوده هیچ آسیبی به تاسیسات ایرانی وارد نکرده است. وی با بیان اینکه برآورد خسارت با طرف عراقی بوده و تعمیر و برقراری مجدد خط به عهده خودشان است، گفت: میزان صادرات برق از شروع زمان پیک به تمام کشورهای همسایه کاهش یافته و به یک‌سوم رسیده چراکه هدف ما در وهله اول تامین برق داخل کشور است.
 • سکته خفیف تولید در اردیبهشت

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت وضعیت تولید کالاهای منتخب را به‌روز کرد. شواهد موجود از بروز یک سکته خفیف در سطح تولید در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ حکایت دارد. بررسی آمارهای تولید ۳۹ کالای منتخب از سه بخش صنعت و معدن نشان می‌دهد که ۳۲ کالا رشد مثبت و ۷ کالا رشد منفی را در دو ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند. «روغن نباتی»، «ماشین لباسشویی»، «نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی»، «کامیون، کشنده و کامیونت» و «ظروف چینی» پنج کالای منتخب پررشد در دو ماه نخست امسال هستند. از آن سو پنج کالای «چینی بهداشتی»، «الیاف اکریلیک»، «پودر شوینده»، «تراکتور» و «داروی انسانی» با رشد منفی در ۶۲ روز ابتدایی سال روبه‌رو شده و کمتر از ۶۲ روز نخست سال ۱۳۹۹ تولید داشته‌اند. افزایش تولید دوماهه سه صنعت خودرو، سیمان و فولاد در کنار تداوم وضعیت مثبت در صنعت لوازم خانگی از دیگر موارد مهمی است که در بررسی آمارهای دوماهه کالاهای صنعتی منتخب قابل حصول است. اما آیا با این آمارها می‌توان به تداوم رشد بخش صنعت در سال ۱۴۰۰ امیدوار بود. اینجاست که باید روی دیگر سکه را هم دید.
 • پیشنهادهای ۶‌گانه برای توسعه مناسبات ایران و کنیا

  دنیای‌اقتصاد: معاون بین‌الملل اتاق ایران استفاده از سازوکار تهاتر، ظرفیت بانک‌های محلی، تمرکز بر کشت فراسرزمینی و حضور در نمایشگاه‌های مشترک را در ارتباط با کنیا پیشنهاد داد.
 • رکورد تا‌ریخی مصرف برق شکست

  دنیای‌اقتصاد: رکورد جدیدی در تا‌ریخ مصرف برق ایران به ثبت رسید. به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، در روزهای اخیر با افزایش دمای هوا، رکوردهای تا‌زه‌ای در مصرف برق کشور به ثبت می‌رسد و طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در روز سه شنبه، پیک مصرف برق کشور به ۵۹ هزار و ۲۷۴ مگاوات رسید که بیشترین میزان مصرف لحظه‌ای برق در تا‌ریخ ایران بوده است. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با تا‌یید ثبت پیک ۵۹ هزار و ۲۷۴ مگاواتی مصرف برق در روز سه‌شنبه، اظهار کرد: این درحالی است که نیروگاه‌های کشور توان تولید ۵۴ هزار مگاوات برق را دارند که فاصله تقاضای مورد نیاز برق با توان تولیدی نیروگاه‌ها باید از طریق طرح‌های مدیریت مصرف جبران شود. وی همچنین در این خصوص از مشترکان خواست که برای جلوگیری از بروز اختلال در شبکه، در ساعات اوج مصرف برق (۱۲ تا‌ ۱۸) از به‌کار بردن وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، جاروبرقی و... خودداری کنند.
 • توسعه همکاری‌های بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط

  دنیای‌اقتصاد: در نشست مشترک معاونان وزارتخانه‌های امور خارجه و صنعت، معدن و تجارت، بر توسعه و گسترش همکاری‌های بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط تا‌کید شد.
 • جمع‌آوری ۱۱ هزار ما‌ینر غیرمجاز در پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: شرکت توزیع برق تهران بزرگ اعلام کرد: با هدف مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی مزارع استخراج ارز دیجیتال تا‌کنون بیش از ۱۱ هزار ما‌ینر غیرمجاز در سطح پایتخت جمع آوری شده است.به گزارش شرکت توزیع برق تهران بزرگ، اجرای این ما‌نور در راستای طرح‌های قبلی در خصوص مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی مزارع استخراج ارز دیجیتال بوده و طی آن بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و به صورت ضربتی، بعد از ظهر دوشنبه ۲۴ خرداد، نیروهای عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ همزمان با سایر شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور به واحدهای مسکونی، تجاری یا صنعتی که پیش از این شناسایی شده و دارای ما‌ینرهای غیرمجاز ارز دیجیتال بودند مراجعه و ضمن قطع انشعابات غیرمجاز برق، با همراهی عوامل قضایی و انتظامی، اقدام به جمع‌آوری بیش از ۶۰ ما‌ینر غیرمجاز کردند. با توجه به میزان بالای برق مصرفی ما‌ینرها و در راستای کسب اطمینان از تا‌مین برق مورد نیاز هموطنان، هیچ گونه اغماضی در خصوص فعالیت‌های غیرمجاز مزارع ارز دیجیتال از سوی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ انجام نمی‌شود و بازرسان مناطق ۲۲ گانه این شرکت، برخورد قاطع با سوءاستفاده کنندگان از انرژی برق را در دستور کار خود دارند. در همین راستا، تا‌کنون بیش از ۱۱ هزار ما‌ینر غیرمجاز در سطح پایتخت جمع آوری شده است.
 • روایتی از دست‌اندازهای ترخیص کالاها

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک ایران، طی نشستی با فعالان اقتصادی استان البرز که در اتاق بازرگانی برگزار شد، ضمن انتقاد از دپوی کالای اساسی در گمرکات و بنادر کشور گفت: تنها در بندر امام خمینی (ره) ۵/ ۳ میلیون تن کالای اساسی دپو شده است.
 • گرانی در کمین جهان

  دنیای‌اقتصاد: موج قیمت‌های نجومی حمل کالا در سراسر جهان ممکن است بسیار زودتر از آنچه انتظار دارید، به کیف پولتان برسد. این هشداری است که خبرگزاری بلومبرگ با استناد به شواهدی تازه از صنعت حمل‌و‌نقل دریایی به آن اشاره کرده است. بلومبرگ هشدار داده افزایش بها در کمین بسیاری از کالاها، از فنجان چایی که برای صبحانه می‌نوشید تا اسباب‌بازی‌هایی که برای فرزندتان می‌خرید، است. بنا بر گزارش دریوری شیپینگ (Drewry Shipping) به‌تازگی بهای حمل یک کانتیتر ۴۰ فوتی فولاد از طریق دریا از شانگهای چین به رتردام هلند به ۱۰هزار و ۵۲۲ دلار رسیده که ۵۴۷ درصد بالاتر از میانگین فصلی در طول پنج سال گذشته است. با افزایش ۸۰ درصدی کالاهایی که از طریق دریا تجارت می‌شوند، افزایش هزینه حمل می‌تواند به افزایش قیمت بسیاری از کالاها از اسباب‌بازی، مبلمان و قطعات ماشین گرفته تا قهوه، منجر شود و به نگرانی‌های بازارهای بین‌المللی که همین حالا هم نگران افزایش تورم هستند، دامن بزند.
 • مانع جدید رفع تعهد ارزی

  دنیای‌اقتصاد: رفع تعهد ارزی دوباره خبرساز شد، گویا آن دسته از صادرکنندگانی که با اهرم واردات قصد ایفای تعهدات ارزی خود را دارند، در این مسیر با مشکلاتی مواجه شده‌اند. گفته‌های محمد لاهوتی از برخی مشکلات در این بخش از حدود دو هفته قبل خبر می‌دهد. ماجرای تسهیل شرایط صادرکنندگان که در دو سه سال اخیر پیوسته محل بحث بوده، هر‌بار پس از حل و فصل مقطعی، به بن‌بست رسیده و گره می‌خورد و بعد دوباره به شکلی دیگر حل و فصل می‌شود. در آخرین مورد، گویا مشکلات سامانه جامع تجارت موجب شده تا کار برای صادرکنندگانی که از طریق واردات می‌خواهند ایفای تعهد کنند، سخت شود. نحوه رفع تعهد ارزی هم ایراد دیگری است که از سوی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران مطرح می‌شود.
 • وزیر صمت: کمبودی برای ذخایر کالایی کشور نداریم

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:‌ با وجود همه مشکلات و محدودیت‌ها، شرایط تامین کالا و ذخایر کشور مناسب است. به گزارش «شاتا» علیرضا رزم‌حسینی در جلسه ستاد تنظیم بازار افزود: با وجود مشکلات و محدودیت‌های شدیدی که در این مدت بر کشور تحمیل شد، اما توانستیم با همکاری و همت بخش‌خصوصی و اتخاذ سیاست‌های مناسب در دولت، با واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه، شرایط قابل قبولی را در بخش تولید و صادرات ایجاد کنیم.وی بر تکمیل انسجام بخشی در حوزه محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: همه بخش‌های تامین، نظارت، توزیع و قیمت‌گذاری و حتی تجارت خارجی محصولات کشاورزی باید به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شود و وزارت صنعت و سازمان حمایت از مصرف‌کننده در این حوزه همکاری لازم را با این وزارتخانه داشته باشند.وی افزود: انسجام نسبی که در این حوزه با انتقال مسوولیت‌های بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی اتفاق افتاد، موجب ایجاد یک آرامش نسبی در بازار شد و این موضوع مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی و همچنین کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی است.رزم‌حسینی به افزایش ۶۵ درصدی قیمت جهانی مواد غذایی اشاره کرد و گفت: در کنار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی، موضوع خشکسالی نیز در بحث تامین و واردات کالا باید مورد توجه قرار گیرد و وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر