آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۲۸۷

 • فرصت و تهدید «پنجره جمعیتی»

  دنیای اقتصاد: بررسی هرم جمعیتی ایران از وجود شرایط ناموزن در فرصت‌ها و چالش‌های اشتغال حکایت دارد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته ایران در حال حاضر در دوران پنجره طلایی جمعیت به‌سر می‌برد و سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در دوره‌ای که پنجره جمعیتی باز است، بسیار حساس و کلیدی است و با توجه به اینکه حدود ۷۰ درصد جمعیت کشور بین ۱۵ تا ۶۵ سال قرار دارند، این شرایط می‌تواند یک جهش اقتصادی در ایران ایجاد کند. تجربه معجزه اقتصادی در کشورهای جنوب شرقی آسیا در استفاده از پنجره طلایی جمعیت و فاجعه اقتصادی آمریکای لاتین می‌تواند مثال خوبی از استفاده از فرصت و نادیده گرفتن این فرصت طلایی باشد.
 • رونمایی اطلس ملی نقشه‌های پتانسیل مواد معدنی

  دنیای اقتصاد: اطلس ملی نقشه‌های پتانسیل مواد معدنی ایران بر اساس تیپ‌های کانساری با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد. تاکنون نقشه‌های معدنی ایران به دلیل مقیاس‌های پایین و دور از استانداردهای روز جهان،‌ چندان مورد توجه نبود، اما با نقشه‌های جدید تحولی برای فعال شدن بخش اکتشاف برای جذب سرمایه روی خواهد داد. نقشه‌های جدید معدنی ایران با ۱۰ برابر دقت بیشتر نسبت به نقشه‌هایی که پیش‌تر و در سال ۸۳ تهیه شده‌اند،‌ ارائه می‌شوند. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دسترسی مطلوبی به ماشین‌آلات و امکانات فنی مناسب در حوزه اکتشاف و استخراج بخش معدن وجود ندارد.
 • کارنامه ۱۱ ماهه صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به رشد فعالیت این صندوق نسبت به سال گذشته، اعلام کرد که در ۱۱ ماه منتهی به بهمن امسال، تعداد صدور ضمانت‌نامه از رشد ۱۳ درصدی برخوردار بوده و از نظر ارزش ریالی رشد ۷۱ درصدی نسبت به سال قبل را تجربه کرد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدحسین مقیسه افزود: در ۱۱ ماه منتهی به بهمن امسال ۲ هزار و ۳۸۴ میلیارد ریال ضمانت‌نامه صادر شد که در مقایسه با صدور یک‌‌هزار و ۳۹۵ میلیارد ریال ضمانت‌نامه در سال گذشته ۷۱ درصد رشد داشته است.
 • سهم کالاهای کشاورزی در صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در ۱۰ ماه منتهی به دی امسال چهار میلیارد و ۵۴۲ میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی از کشور صادر شد که ۲۹/ ۱۲ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می‌دهد.به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده افزود: بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی مربوط به زیربخش‌های زراعی با سهم ۳۶/ ۶۲ درصد، باغی با سهم ۸۸/ ۲۲ درصد و دام و طیور با سهم ۸۲/ ۱۱ درصد بوده است.
 • توزیع کالاهای اساسی بدون واسطه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور از توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت مصوب دولت برای کنترل بازار شب عید خبر داد.
 • اعزام هیات اقتصادی به ترکمنستان و جمهوری آذربایجان

  همزمان با سفر رئیس‌جمهور کشور به عشق‌آباد و باکو، سازمان توسعه تجارت ایران یک هیات عالی‌رتبه اقتصادی به ترکمنستان و آذربایجان اعزام می‌کند.
 • آغاز عرضه مستقیم محصولات صادراتی نوین زعفران در تهران

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با افتتاح فروشگاه اختصاصی شرکت نوین زعفران در تهران، عرضه محصولات صادراتی این گروه بین‌المللی در تهران آغاز شد. در مراسم افتتاح این فروشگاه که جمعه شب در مجتمع تجاری گالریا ولنجک برگزار شد، سفرای اتریش، اسپانیا و مکزیک، رایزن اقتصادی انگلستان در ایران و بازرگانانی از ایتالیا، قطر و ویتنام، همچنین نمایندگانی از وزارت جهادکشاورزی و نهاد ریاست‌جمهوری حضور داشتند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر