آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۲۸۶

 • شکست جدایی صنعت از تجارت

  دنیای اقتصاد: بازطراحی ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس لایحه پیشنهادی دولت در حالی در دستور کار نمایندگان مجلس است که تجربه ۱۰۰ کشور جهان نشان می‌دهد در ۷۸ کشور، متولی صنعت و تجارت یک وزارتخانه بوده و سهم مهمی از توفیقات این کشورها به واسطه همین مدیریت یکپارچه است. در این شرایط، بعد از گذشت ۶ سال از ادغام دو وزارتخانه «صنعت و معدن» و «بازرگانی»، اگر دولتمردان بخواهند صنعت را از تجارت جدا کنند، علاوه‌بر یک عقبگرد ناگهانی، شکست را نیز تجربه خواهند کرد. بررسی تجارب جهانی نشان می‌دهد برخی از کشورهای موفق علاوه بر مدیریت یکپارچه صنعت و تجارت، در گام بعدی، سیاست‌های مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی و گمرک را نیز زیرنظر یک وزارتخانه واحد پیگیری می‌کنند. تحلیل‌های کارشناسی حاکی از این است که تجمیع وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت فکر درستی بوده، ولی به‌خوبی اجرا نشده است. در این میان، راه‌حل پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه پاسخ درستی به این وضعیت نیست؛ چراکه بار دیگر منجر به تشدید تقابل‌ها و افزایش موانع تولید خواهد شد. کارشناسان در ارزیابی سیاست‌های حاکم بر اقتصاد به سه سیاست مالی، پولی و تجاری اشاره می‌کنند. بنابراین برای صنعتی شدن راهی جز بهره‌گیری از سیاست‌های تجاری نیست.
 • افق صادرات صنایع کوچک در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از هدف‌گذاری ۵/ ۲ میلیارد دلاری صادرات صنایع کوچک در این شهرک‌ها طی سال ۹۷ خبر داد. غلامرضا سلیمانی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به اینکه ۵ هزار واحد صنعتی کوچک در شهرک‌های صنعتی شناسایی شده‌اند، گفت: برآورد حجم صادرات صورت گرفته از طریق صنایع کوچک مستقر در شهرک‌های صنعتی حدود ۶ میلیارد دلار است که فقط حدود دو میلیارد دلار آن توسط صادرکنندگان با اظهارنامه گمرکی ثبت شده است.
 • پیش‌نیازهای جذب سرمایه در بخش معدن

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش‌نیازهای جذب سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری برای طرح‌های برنامه‌ریزی شده در یک دوره پنج ساله را تشریح کرد. به‌گفته مهدی کرباسیان، جذب این میزان سرمایه نیازمند توافق‌نامه‌های دوجانبه بانک‌های مرکزی و شرکت‌های معدنی بین‌المللی است. به‌گفته وی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) فهرست طرح‌ها و پروژه‌های واجد شرایط اخذ تامین مالی (فاینانس) را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده تا از خطوط اعتباری توافق شده تامین منابع شود.
 • وضعیت زنجیره تامین صنعت برق

  حامد گرشاسبی عضو هیات رئیسه کمیته یراق‌آلات توزیع سندیکای صنعت برق ایران
  به نظر می‌رسد انباشت بدهی‌های صنعت برق به تولید‌کنندگان بخش خصوصی برق، پیمانکاران و تولیدکنندگان تجهیزات و بانک‌ها به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. این مهم نیاز به اقدام عاجل دارد. رفع اختلاف درآمد و هزینه وزارت نیرو با رویکردهای مشخص باید ظرف برنامه پنج ساله جاری با ایجاد توازن در درآمد حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در سال در مقابل هزینه‌های حدود ۲۲ هزار میلیارد تومانی تعدیل پیدا کند.

بیشتر