آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۲۸۸

 • دو گروه موثر در رشد صنعتی

  دنیای اقتصاد: رتبه‌بندی صنایع کشور برحسب تاثیر سرمایه‌گذاری بر رشد تولید نشان دهنده آن است که دو گروه از صنایعی که وابسته به منابع طبیعی بوده یا اینکه از منابع طبیعی فرآوری شده به‌عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند، گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری به منظور دستیابی به ارزش افزوده بالاتر صنعتی محسوب می‌شوند. دو گروهی که کشور به واسطه برخورداری از منابع کانی در آنها دارای مزیت است و می‌توانند بیشترین بهره‌وری را برای کشور به همراه داشته باشند.
 • رد پای نفت در اقلام تجاری

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار ۱۵ قلم کالای عمده صادراتی بدون نفت خام در ۱۱ ماه منتهی به بهمن سال‌جاری منتشر شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد «میعانات گازی»، «گاز طبیعی مایع شده» و «پروپان مایع شده»، «متانول»، «روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین»، «سنگ آهن هماتیت دانه‌بندی با خلوص آهن بیشتر از ۴۰ درصد»، «محصولات نیمه‌تمام از فولاد غیرممزوج کمتر از ۲۵ درصد کربن»، «پسته با پوست تازه یا خشک»، «بوتان مایع شده در ظروف یک هزار سانتی‌متر مکعب و بیشتر»، «سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی‌شکل مایع شده»، «اتیلن گلایکول (اتان دی ئول)»، «اوره حتی به‌صورت محلول در آب»، «پلی‌اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد به‌جز نوع پودری»، «قیرنفت» و «آهن و فولاد غیرممزوج به اشکال ابتدایی» اقلامی هستند که در مدت زمان مورد بررسی بیشترین صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.
 • وجود مکان‌های مناسب برای احداث سد

  گروه بنگاه‌ها: هنوز مکان‌های مناسبی برای احداث سد وجود دارد و لازم است با رعایت همه جوانب روی آنها سرمایه‌گذاری شود. سیدمحمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: در ایران سدسازی بیش از ۶۰ سال دیرتر از کشورهای اروپایی و آمریکا شروع شد بنابراین هنوز این بخش جای کار دارد.
 • حمایت رایگان از طرح‌های کاهنده آلودگی‌های صنعتی

  گروه بنگاه‌ها: گروه مطالعات سرمایه‌گذاری‌های صنعتی، با هدف حمایت از طرح‌های کاهنده آلودگی‌های صنعتی، از پژوهش و مطالعه در این مبحث حمایت می‌کند. به گزارش «دنیای اقتصاد» گروه مطالعات سرمایه‌گذاری‌های صنعتی، از طرح‌های نو در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، همچنین طرح‌هایی که در جهت کاهش آلایندگی‌های صنعتی کارخانه‌ها تعریف می‌شوند، و همچنین طـرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها در قالب طرح «ایران سبز» حمایت می‌کند. محققان، پژوهشگران و استادان دانشگاه‌ها می‌توانند برای استفاده از خدمات گروه مطالعات سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در حوزه ارزیابی مالی طرح‌ها با استفاده از نرم‌افزار کامفار، به وب سایت گروه به آدرس comfar.org مراجعه یا مستندات طرح خود را به آدرس ایمیل info@comfar.org ارسال کنند. هزینه ارزیابی مالی طرح‌های «ایران سبز» به‌صورت کامل توسط این گروه پوشش داده خواهد شد. بر اساس این گزارش، در این خصوص، ارائه نامه رسمی از دانشگاه مربوطه، برای معرفی پروژه و مجری به گروه مطالعات سرمایه‌گذاری‌های صنعتی الزامی است.
 • تفاهم صنعتی با سه کشور اروپایی

  دنیای اقتصاد: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و کشورهای دانمارک، سوئد و فنلاند تفاهم‌نامه‌ای در راستای توسعه همکاری‌های صنعتی و اقتصادی امضا کردند.
 • پیش‌بینی تابستانی روشن برای تهران

  ایسنا: مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران گفت: قبل از رسیدن پیک مصرف برق، برنامه‌ریزی‌های متعددی برای گذر از این دوران صورت می‌گیرد. امسال نیز طبق روال سال‌های گذشته با اقدامات انجام شده، شرایط را برای تابستان بدون خاموشی پیش‌بینی می‌کنیم. غلامرضا خوش‌خلق، با بیان اینکه در سال ۹۶ پیک مصرف برق ۱۰ هزار و ۹۱ مگاوات بوده است، گفت: این میزان نسبت به سال قبل ۶ درصد رشد را نشان می‌دهد که با تمهیدات صورت گرفته از نیمه دوم سال ۹۵ توانستیم تابستان را به خوبی پشت سر بگذاریم. وی ادامه داد: در همین راستا برای سال ۹۷ نیز برنامه‌ریزی‌های متعددی صورت گرفته؛ به‌گونه‌ای که ۷۰ پروژه به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان تدبیر شده است و پیش‌بینی می‌کنیم که با اجرای تمام این پروژه‌ها دیگر مشکلی برای تامین برق پایتخت در زمان پیک نداشته باشیم.

بیشتر