آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • رونق تولید در ثلث دوم

  دنیای اقتصاد: انتشار آمار رسمی از وضعیت محصولات منتخب صنعتی و معدنی، از رونق تولید در ثلث دوم سال حکایت دارد. تحلیل آمارها نشان می‌دهد در دوره مورد بررسی از ۴۵ محصول منتخب، ۲۷محصول توانسته‌اند رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کنند. براساس آمار اعلام‌شده در ۸ ماه منتهی به آبان امسال «کمباین»، «دوده» و «انواع سواری» بیشترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند. به اعتقاد کارشناسان، تسهیل دسترسی به مواد اولیه در صنایع منتخب ناشی از اثرات برجام و تزریق منابع مالی جدید منجر به شتاب گرفتن چرخ تولید شده است.

 • شفافیت متقابل دولت و بنگاه‌های اقتصادی

  محمدحسین برخوردار

  امروزه موضوع مبارزه با فساد، رانت و سوءاستفاده از صندلی‌های مدیریتی به یکی از موضوعات اصلی در اقتصاد ایران تبدیل شده است و بسیاری از تحلیل‌ها و اظهارنظرها به این موضوع اختصاص پیدا کرده و پیرامون آن شکل می‌گیرد. از شیوه‌های فسادستیزی و پیشگیری از آن تا رویه‌های حاکم بر سیستم مبارزه با فساد و قطع دست مفسدان اقتصادی، همه و همه به موضوع اصلی بسیاری از گفت‌وگوهای رسمی و غیررسمی تبدیل شده و این در شرایطی است که هرچند وقت یک‌بار شاهد افشای خواسته یا ناخواسته یکی از پرونده‌های چند هزار میلیاردی در کشور هستیم.

 • ارزآوری ۱/۴ میلیارد دلاری بنگاه‌های مستقر در شهرک‌ها

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: صدور ضمانت نامه‌ها از طریق صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری، نسبت به سال قبل دو برابر افزایش یافت. علی یزدانی اظهار کرد: در ۹ ماه منتهی به آذر سال جاری، بیش از ۹۵۴ شرکت و بنگاه اقتصادی مستقر در شهرک‌های صنعتی در حوزه صادرات فعال بودند که این تعداد بالغ بر ۴/ ۱ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در کارگروه‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای اثربخشی اعطای تسهیلات، به آن دسته از بنگاه‌هایی تسهیلات ارائه می‌شود که بازار فروش داشته باشند و مدیران بنگاه‌ها نیز به علم بنگاه داری مشرف باشند.

 • عدم تناسب درآمدها و هزینه‌ها در حوزه آب

  خبرگزاری مهر: وزیر نیرو از تلاش برای بهبود وضعیت شبکه‌های آب‌رسانی و کاهش هدررفت آب در نقاط مختلف کشور خبر داد و گفت: متوسط هدر رفت آب از شبکه‌های آبرسانی در کشور ۲۴ درصد است. حمید چیت‌چیان اظهار کرد: هدررفت در نقاط مختلف کشور متفاوت است و اصلاح آن در دستور کار شرکت مهندسی آب و فاضلاب است. وزیر نیرو با تاکید بر لزوم تامین اعتبارات مورد نیاز برای کاهش هدررفت آب اظهار کرد: اجرای طرح‌های جلوگیری از هدر رفت آب و بازسازی شبکه‌ها را می‌توان با تصویب شورای شهرها از مکانیزم تبصره ۳ قانون بودجه دریافت کرد.

 • فرصت رایزنی با غول‌های فولادی جهان

  دنیای اقتصاد: سنت گردآمدن فولادسازان ایران و جهان هفت‌ساله می‌شود. هفتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، فرصتی مناسب برای فعالان صنعتی، کارشناسان و فعالان بازار به وجود می‌آورد تا در گفت‌وگویی مستقیم و چهره به چهره با یکدیگر تعامل سازنده داشته باشند. در روز اول این همایش که ۲۶ بهمن برگزار می‌شود، ضمن بررسی چشم‌انداز بازار فولاد در سال ۲۰۱۷، استراتژی دولت در صادرات نیز تحلیل خواهد شد.

  در روز دوم (۲۷ بهمن) قرار است ۲۴ کارگاه آموزشی از سوی شرکت‌های برتر برگزار شود و نشست‌های تجاری دوجانبه (B۲B) از دیگر برنامه‌های این همایش است.

بیشتر