معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه با مرور شاخص‌های صنعتی کشور به رشد ۴۰ درصدی جوازهای تا‌سیس در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: تعداد جوازهای تا‌سیس در سال ۹۹به بیش از ۳۶ هزار فقره افزایش یافته است و این نشان از ترغیب مردم به سرمایه‌گذاری در بخش مولد کشور دارد.

وی همچنین از رشد ۲۳ درصدی اشتغال صنعتی در کشور خبر داد و افزود: در سال گذشته حدود ۶ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده که این میزان برای بیش از ۱۲۱ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

وی همچنین از رشد ۸۵ درصدی واگذاری اراضی صنعتی به متقاضیان خبر داد و گفت: در سال گذشته بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی صنعتی برای سرمایه‌گذاری در بخش تولیدی به متقاضیان واگذار شده است. صادقی نیارکی در ادامه تصریح کرد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به بخش تولید اختصاص یافته است، جهت‌گیری همه ارکان حاکمیت و دستگاه‌های اجرایی باید به سمت حمایت از فعالان صنعتی و معدنی کشور با دو رویکرد پشتیبانی و مانع‌زدایی باشد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با تا‌کید بر لزوم تدوین شاخص‌های کمی برای تحقق اقدامات دستگاه‌ها و نهادها در تحقق شعار سال افزود: همه ارکان نظام برای تحقق شعار سال باید با اتخاذ سیاست‌های حمایتی و کاهش بوروکراسی مسیر را برای صنعتگران هموار کنند.

صادقی نیارکی تصریح کرد: در شرایط کنونی برای تسریع در تسهیل فرآیند توسعه بخش صنعتی کشور، می‌توان کار مطالعاتی و پژوهشی در سطح کلان کشور صورت گیرد تا‌ با شناسایی قواعد و مقررارتی که مانع توسعه بخش مولد تلقی می‌شود، فضای کسب‌وکار برای صاحبان صنایع بهبود یابد.

وی حمایت از توسعه ساخت داخل در صنایع راهبردی را از جمله سیاست‌های حمایتی و پشتیبانی از بخش تولید برشمرد و گفت: برای صنایعی که به‌تا‌زگی در کشور داخلی سازی شده‌اند باید تمهیداتی در نظر گرفته شود و یک دوره حداقل سه ساله مورد حمایت کامل قرار گیرند و با اعمال محدودیت‌های وارداتی، بستر را برای تقویت و توانمندسازی این صنایع طی سه سال فراهم کرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت در پایان اشاره‌ای به فضای پیرامونی و بین‌الملل داشت و اظهار کرد: فضای صنعتی کشور باید به‌دور از تلاطم‌ها در فضایی امن به حیات خود ادامه بدهد و در هر شرایطی حمایت و صیانت از صنایعی که داخلی‌سازی شده‌اند و جزو صنعت نوپا محسوب می‌شود، در اولویت همه ارکان حاکمیت و دولت قرار گیرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند