به گزارش شاتا، علی عبدی با بیان اینکه در سایه ویروس کرونا و پیامدهای منفی که برای کشور داشته است، در حوزه معدن کشور در سطح ملی و سازمان صمت استان تهران سعی شده است تا با انجام برخی اقدامات، تبعات این ویروس منحوس را به حداقل برسانیم، گفت: تعدادی از تشکل‌های ما نیز ورود کرده و به بخش‌های مختلف کمک کرده‌اند. در سازمان صمت استان تهران از زمان ظهور کرونا برای حفظ سلامت مراجعان و پرسنل بیشتر کارها به‌صورت تلفنی و الکترونیکی صورت می‌گیرد؛ میز خدمتی که پیش از این نیز فعال بود، فعال‌تر شد تا ارباب رجوع بتواند خدمت مورد نیاز خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری دریافت کند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران تاکید کرد: از جمله سیاست‌های سازمان بود که کار را در «میز خدمت» متمرکز کرده و از سامانه‌های الکترونیکی همچون «بهین‌یاب»، «کاداستر» و... استفاده کرد تا به‌صورت الکترونیکی به مردم خدمت‌رسانی کند. علاوه‌بر این، وزارت صمت یکسری تصمیماتی را برای ایجاد اطمینان خاطر معدن‌داران و بهره‌برداران به ما ابلاغ کرد تا نگرانی چندانی نداشته باشند از این جهت که مهلت دو ماهه تا پایان خردادماه ارائه کرد که تا آن زمان قراردادهای مسوولان تامین معادن و ابلاغیه‌های حقوق دولتی معتبر بوده و استمهال چک‌های حقوقی تا پایان خردادماه به سازمان داده شد.

وی افزود: ضمن اینکه تا پایان خردادماه نیز برای ارائه گزارش‌های عملکرد سالانه نیز فرصت داده شد؛ با توجه به اینکه برخی از فعالیت‌ها زمان‌دار است، به‌طور مثال اگر فعال معدنی تا یک‌سال مجبور است گزارش عملکرد اکتشاف ارائه دهد، به مدت سه ماه دیگر تمدید کرد. به‌عبارتی علاوه‌بر آن یک سال قانونی، سه ماه دیگر برای ارائه گزارش‌ها فرصت داده شده است. تمدید مهلت صدور پروانه بهره‌برداری، پروانه اکتشاف، مجوز برداشت، انجام طرح بازرسی و ایمنی معادن، اعتبار پروانه‌های اشتغال و... ازسوی وزارتخانه به ما ابلاغ شده و ما نیز اعمال کرده‌ایم.

عبدی تاکید کرد: علاوه‌بر اینها، پروتکل‌های بهداشتی که از طریق نظام مهندسی معدن و خانه معدن ایران تهیه شده و به تایید وزارت بهداشت رسیده بود، به کلیه بهره‌برداران ابلاغ شده است تا با رعایت این پروتکل‌های بهداشتی کار خود را ادامه دهند. ضمن اینکه ابلاغ شد حتما در سامانه وزارت بهداشت ثبت‌نام و کد رهگیری را دریافت کنند و با تایید وزارت بهداشت به کار خود ادامه دهند. برخی تشکل‌های معدنی ما از جمله انجمن صنفی شن و ماسه آبرفتی و انجمن شن و ماسه کوهی استان تهران نیز در این شرایط نه‌چندان مناسب بسیار به مجموعه معادن دست یاری رساندند.

این مسوول در سازمان صمت استان تهران اعلام کرد: از جمله اقدامات انجمن صنفی شن و ماسه می‌توان به تهیه و تولید ۶ هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده اشاره کرد که ۵ هزار لیتر آن در مجموعه معادن و هزار لیتر هم بین کارگران توزیع شده است، ۲۷۰ تخت بیمارستانی برای بیماران کرونایی، چند دستگاه اکسیمتر برای پایش سلامتی کارکنان، چند صد دستگاه تب‌سنج لیزری نیز برای سازمان و مجموعه خودشان تهیه شده است و بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه ماسک تهیه و بین کارکنان توزیع شده است؛ ضمن اینکه به بیمارستان‌ها نیز با تهیه دستگاه‌های موردنیاز این روزها، کمک‌رسانی کرده‌اند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران در ادامه تاکید کرد: طبق مصوبه و ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت، تمامی بهره‌برداران معدن موظف شده‌اند که از روز دوم اردیبهشت ماه آمار تولید خود را در سامانه کاداستر معدنی بارگذاری کنند. این موضوع به‌صورت رسمی به آنها ابلاغ شده و امیدوار هستیم همه بهره‌برداران در جریان این موضوع قرار بگیرند. این موضوع به نفع خود بهره‌برداران است؛ چراکه در این شرایط کرونایی دیگر لازم نیست برای ثبت آمار به سازمان مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم همه بهره‌برداران آمار خود را ثبت کنند؛ چراکه در غیر این صورت از ارائه سایر خدمات همچون ارائه سوخت، مواد اولیه و... به آنها معذور خواهیم شد. بر این اساس میزان تولید آنها در اختیار ما قرار خواهد گرفت تا بدانیم چه میزان نیاز به سوخت و مواد اولیه دارند که بتوانیم در اختیارشان قرار دهیم. ضمن اینکه برای حقوق دولتی نیز آمار تولید باید ثبت شده باشد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند