وی توضیح داد: از این تعداد، ۸ مورد به مواد غذایی، ۵ مورد به لوازم برقی و الکتریکی، یک مورد به لوازم مکانیکی، ۵ مورد به قطعات خودرو و یک مورد به لوازم خانگی اختصاص دارد. وی تصریح کرد: بیشترین حجم محموله‌های غیر استاندارد در استان خوزستان و بیشترین تعداد محموله‌ها در استان هرمزگان گزارش شده است. نیره پیروزبخت درخصوص استاندارد نان و بازنگری در این خصوص نیز گفت: تفاهم‌نامه‌ای با وزارت بهداشت برای بازنگری در استاندارد نان داشتیم که همکاری‌ها ادامه دارد و در این مورد ما گزارش‌هایمان را به وزارتخانه ارائه می‌دهیم. رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه با اشاره به صدور ۱۹۳۸ پروانه کاربرد نشان استاندارد اجباری از ابتدای سال تاکنون گفت: در این مدت ۲۶۰ پروانه کاربرد نشان استاندارد تشویقی صادر شده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۵ شرکت بازرسی‌کننده کالاهای وارداتی و صادراتی دارای اعتبار هستند، افزود: امسال حدود ۱۷ هزار گواهی انطباق کالای صادراتی با استانداردها صادر شده است. وی با بیان اینکه در بین کشورهای عضو ایزو دارای رتبه ۲۱ هستیم، تصریح کرد: تاکنون ۴۵ استاندارد بین‌المللی توسط ایران تدوین شده و هم‌اکنون نیز تدوین ۵۰ استاندارد در دست انجام است. پیروزبخت در ادامه با اشاره به اینکه استاندارد سفره‌خانه‌های سنتی و هتل‌های میراثی به رهبری ایران در حال تدوین است، گفت: این استاندارد می‌تواند در کشورهای دیگر مانند اسپانیا و ترکیه نیز مورد استفاده قرار گیرد.  وی ادامه داد: ایران پیشنهادی مبنی بر عدم تاثیر ارتباطات و اختلافات سیاسی کشورها بر الزامات ایمنی مواد غذایی برای اضافه شدن به بیانیه ایمنی مواد غذایی جهت انتشار در روز جهانی مواد غذایی را مطرح کرد که مورد پذیرش قرار گرفت. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از تدوین ۳۳ هزار و ۵۰۰ عنوان استاندارد ملی در ۳۴ کمیته ملی خبر داد.

کیفیت بنزین مطابق با استاندارد

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه با اشاره به اینکه برای آزمایش‌ بنزین سه آزمایشگاه شامل آزمایشگاه پژوهشگاه استاندارد در کرج، آزمایشگاه اداره کل استاندارد استان هرمزگان و همچنین آزمایشگاه پژوهشگاه صنعت نفت مورد تایید ماست، گفت: با سازمان کنترل کیفیت هوا مکاتبه کرده‌ایم تا به ما اعلام کنند که آزمایش کیفیت بنزین در کدام آزمایشگاه و با چه شرایطی انجام شده است.  وی تاکید کرد: در آزمون‌هایی که ما در مورد کیفیت بنزین انجام داده‌ایم، عدم انطباق با استانداردها را نداشته‌ایم.  وی افزود: در مورد بنزین حق با وزیر نفت است و باید ببینیم، چه مساله‌ای مطرح است که هر چند وقت یک بار موضوع آزمون بنزین مطرح می‌شود.

اختلاف در ارزیابی گندم

پیروزبخت در ادامه در مورد استاندارد گندم نیز گفت: بین ارزیابی گندم توسط سازمان استاندارد و وزارت جهاد کشاورزی اختلاف وجود دارد که این اختلاف به دلیل ضوابط هر کدام از این مراکز برای ارزیابی گندم است.  وی با بیان اینکه تاکنون تغییری در استاندارد گندم ایجاد نشده است، گفت: ما این الزام را داریم که برای کنترل گندم باید از الک ۲ در ۲۰ استفاده شود، البته مشکل موجود در گندم به وجود برخی ناخالصی‌ها مربوط می‌شود که برای سلامت مردم مشکلی ایجاد نمی‌کند.

رئیس سازمان استاندارد اظهار کرد: در مورد سبوس گندم نیز گزارشی را تا یک ماه آینده به شورای عالی استاندارد ارائه خواهیم کرد تا اگر شورا موافق باشد استاندارد اجباری سبوس حذف شود. وی در ادامه در مورد استاندارد نهاده‌های دامی نیز گفت: سه سال اجازه واردات محموله‌های آلوده به سم آفلاتوکسین را صادر نکردیم، البته متاسفانه این محموله‌ها مرجوع نشدند و در بندر امام باقی ماند، اما ما همچنان ایستادگی کردیم و در نهایت نیز رئیس‌جمهور به این موضوع ورود کرد. وی با بیان اینکه سازمان استاندارد با توجه به استانداردهای بین‌المللی و استانداردهای ملی به هیچ وجه از ضوابط خود کوتاه نمی‌آید، گفت: بر اساس همان ضوابط در این مورد راه خود را ادامه خواهیم داد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند