آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۷۹

 • اتحاد آفریقا برای تجارت آزاد

  دنیای اقتصاد: امروز آفریقا به رویای تشکیل اتحاد قاره‌ای خود بیش از هر زمان دیگری نزدیک شده و شمارش معکوس برای تحقق این رویای پنجاه ساله به‌جریان افتاده است. توافق‌نامه ایجاد منطقه آزاد تجاری در آفریقا با عنوان «بزرگ‌ترین توافق‌نامه تجارت آزاد جهان» در ۳۰مارس ۲۰۱۸ در کیگالی، پایتخت روآندا به امضای کشورهای آفریقایی رسید و بنا بود در تابستان سال گذشته به مرحله اجرا برسد. بحران کووید-۱۹ اما گریبان این توافق تجاری را نیز گرفت و اجرای آن را به روزهای ابتدایی سال جدید میلادی موکول کرد.
 • تمرکز بر توسعه گردشگری و صادرات غیرنفتی به چین

  دنیای‌اقتصاد: در نشست وبینار بررسی فرصت‌ها و ظرفیت‌های تجاری موجود بین ایران و چین توسعه سطح صادرات غیرنفتی به این کشور و گردشگری به‌عنوان دو هدف اصلی در روابط ایران و چین مطرح شد. محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در این نشست تاکید کرد: طی چند سال اخیر شاهد سرمایه‌گذاری به نسبت مطلوبی در زمینه‌های مورد علاقه چینی‌ها به رغم محدودیت‌های تحریمی بوده‌ایم. با توجه به رویکرد مستقل آنها در فضای بین‌الملل در زمینه‌هایی همچون تولید دارو، خودرو و قطعات و توسعه پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی می‌توانیم با توجه به ظرفیت‌های موجود، همکاری‌های بسیار گسترده‌تری را با چین داشته باشیم.
 • بخش خصوصی در حال پیگیری چالش‌های رفع تعهد ارزی صادرکنندگان

  دنیای‌اقتصاد: معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه چالش‌های ناشی از رفع تعهد ارزی از سوی صادرکنندگان در حال انجام است،گفت: یکی از اصلی‌ترین موانع پیش‌روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان، شیوه‌های رفع تعهد ارزی صادرات است که هم اکنون از سوی اتاق بازرگانی تهران در حال پیگیری برای حصول نتیجه است. هومن حاجی‌پور در گفت‌وگو با اکسپورتنا درباره اهم اقدامات معاونت کسب و کار اتاق بازرگانی تهران برای کاهش اثرات ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: پیگیری‌های گسترده‌ای در راستای رفع چالش‌های صادرکنندگان در حوزه رفع تعهد ارزی صورت گرفته که پیرو آن، تاکنون دو اصلاحیه «تعیین تکلیف محموله‌های صادراتی از محل ورود موقت» و «واگذاری پروانه صادراتی در مقابل واردات» از سوی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور صادر و موضوع در حال پیگیری است.
 • صادرات ایران بعد از بایدن

  فرزاد مهرانی کارشناس مسائل بین‌الملل اتاق ایران
  کمتر از یک ماه دیگر شاهد آغاز به کار دولت دموکرات در کاخ سفید خواهیم بود. از همان ابتدای قطعی شدن پیروزی دموکرات‌ها امیدها برای بازگشت ایالات متحده به برجام و رفع تحریم‌ها جان گرفت و بیانیه اخیر کشورهای اروپایی نیز تا حدود زیادی این چشم‌انداز مثبت را تقویت کرد. پیروزی دموکرات‌ها به خودی خود تاثیر مستقیم بر مولفه‌های تاثیرگذار در اقتصاد ایران مانند نرخ ارز داشته و تا زمان استقرار دولت جدید بعید است شاهد نوسانات شدید و غیرمنتظره در بازارهای کشور باشیم.
 • حمایت از پروژه‌های مستعد صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: این سازمان از پروژه‌های صادراتی مستعد پس از تصویب در کارگروه مرکز، حمایت خواهد کرد. مجتبی موسویان در بازدید از بندر صادراتی دیر در جنوب استان بوشهر گفت: از طریق توسعه بازارهای صادراتی ملزم به کمک به صادرات کالا هستیم.
 • کشف انبار قاچاق لوازم خانگی به ارزش ۴ هزار میلیارد ریال

  دنیای اقتصاد: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به لزوم نصب شناسه کالا روی تولیدات لوازم خانگی گفت: با اقدامات انجام شده در منطقه شورآباد یک انبار قاچاق لوازم خانگی به ارزش ۴ هزار میلیارد ریال شناسایی شد. به گزارش خبرگزاری فارس، حمیدرضا دهقانی‌نیا در یک برنامه خبری در مورد وضعیت مبارزه با قاچاق لوازم خانگی گفت: در حوزه تولید لوازم خانگی نرخ تولید افزایش یافته است و با هماهنگی‌های انجام‌شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت اقداماتی درخصوص تولید در حال انجام است تا کمبودی در این زمینه وجود نداشته باشد و نیاز مردم به لوازم خانگی تامین شود. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه برای مبارزه با قاچاق لوازم خانگی باید عرضه، دپو و انبارش کالای قاچاق با خطرپذیری مواجه شود، افزود: این زیرساخت را تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای ما فراهم کرده است.
 • سند چشم‌انداز برای فرش دستباف

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: در مرکز ملی فرش ایران سند چشم‌انداز داریم و برای رونق تولید داخل کشور از تولیدات داخلی باید حمایت کرد و زنجیره تامین مواد اولیه را باید راه‌اندازی کنیم. به گزارش «شاتا»، فرحناز رافع در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، با اشاره به اینکه ۸۰درصد ابریشم از کشور چین وارد می‌شود، گفت: ۲۰درصد ابریشم مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و از آن در حوزه فرش دستباف استفاده می‌کنیم. وی با اشاره به اینکه تنها یک کارخانه در سطح کشور به کار نخ ریسی ابریشم می‌پردازد، آن هم با ۱۰ درصد در حال کار است، افزود: مقداری که تولید می‌شود جوابگوی جامعه فرش نیست، تولیدکنندگان ما حاضرند خریداری کنند؛ اما در بازار ابریشم وجود ندارد. از ابتدای سال تا به امروز ۱۶۱ تن بیشتر ابریشم وارد نکردیم. رئیس مرکز ملی فرش با اشاره به اینکه در بحث توسعه تجارت، بازار بین‌المللی را نباید از دست بدهیم، ادامه داد: فرش دستباف میراث کهن این مرز و بوم است. در فرهنگ ما فرش دستباف وجود دارد، فرش ابریشم ایران در جهان حرف اول را می‌زند. رافع با اشاره به اینکه ابریشمی که وارد می‌شود در کاشان فرآوری می‌شود، افزود: کیفیت ابریشم‌های وارداتی پایین است و قیمت آن ۵ برابر قیمت داخلی است. ما در مرکز ملی فرش سند چشم‌انداز داریم، برای رونق تولید داخل کشور از تولیدات باید حمایت کرد و زنجیره تامین مواد اولیه را باید راه‌اندازی کنیم، اگر نخ با کیفیت و با قیمت مناسب باشد از آن استقبال می‌شود.
 • نشانه‌ خروج صنعت از رکود

  دنیای‌اقتصاد: شامخ کل اقتصاد ایران در آذرماه امسال به ۷۷/ ۴۷ واحد رسیده که همچنان وضعیت رکود در فعالیت‌ها را نشان می‌دهد؛ اما شدت رکود آن نسبت به آبان (۷/ ۴۵ واحد) کمتر شده است. در این ماه شاخص مدیران خرید بخش صنعت نیز به ۳/ ۴۹ واحد رسیده که بعد از رکود آبان ماه (۶۳/ ۴۷)، سیگنال قوی‌تری را نسبت به بهبود فعالیت صنایع نشان می‌دهد اما همچنان به دلیل کاهش تقاضای مشتریان وضعیت صنایع به حالت عادی بازنگشته است. در بخش صنعت به ‌جز شاخص صنعت میزان سفارش‌های جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه، سایر زیرشاخص‌های اصلی وضعیت بهتری را نسبت به آبان ماه نشان می‌دهند.
 • دو نکته درباره کنترل تورم

  محسن خلیلی
  این روزها بیش از هر زمان دیگری که نگارنده به‌خاطر دارد عزم دولت محترم جزم شده است تا با گرانی و افزایش قیمت‌ها مقابله کنند و با کنترل تورم، اسباب بهبود وضعیت زندگی و معیشت مردم و آسایش خیال آنان را فراهم آورد. عزم و اراده‌ای که حتی چنان‌که در اخبار خواندم، کمک و حمایت نیروهای نظامی و انتظامی را به دنبال داشته است. این عزم و اراده و سعی و تلاش را باید ستود و در جهت انجام بهتر آن از هیچ کمک و یاری مضایقه نکرد.
 • پایش زمستانه مصرف برق ادارات کلید خورد

  دنیای اقتصاد: در حالی مصرف برق کشور همچنان در مدار صعودی قرار دارد، روز گذشته طرح پایش زمستانه مصرف برق ادارات پایتخت با هدف همراهی در تامین سوخت نیروگاه‌های کشور کلید خورد. پایش زمستانه مصرف برق ادارات به دلیل افزایش مصرف برق و کاهش مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها برای نخستین‌بار در تهران استارت خورده است؛ پیش از این تنها در فصول گرم سال مدیریت و پایش مصرف برق از سوی سیاست‌گذاران نیرو با هدف ممانعت از خاموشی‌ها در دستور کار قرار گرفته بود. در این میان سخنگوی صنعت برق ایران نیز از جابه‌جایی الگوی مصرف خانگی در دوران کرونا خبر داد. طبق ارزیابی‌ها میزان مصرف برق کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۵/ ۴‌درصد افزایش یافته که عموما به دلیل شیوع کرونا و مصرف برق صنایع تازه بازگشایی‌‌شده است. این پدیده باعث‌شده الگوی مصرف برق خانگی در روزهای هفته مشابه الگوی مصرف در روزهای تعطیل آخر هفته شود.
 • اولویت‌های تامین امنیت سرمایه‌گذاران

  دنیای‌اقتصاد: «تضمین امنیت سرمایه‌گذاران» از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در نشست اخیر شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار با حضور معاون اقتصادی دادستان کل کشور و فعالان اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران» در تازه‌ترین نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار، معاون اقتصادی دادستان کل کشور با اشاره به روند خصوصی‌سازی در کشور گفت: در شرایطی که به دلیل تحریم‌ها، اقتصاد با محدودیت‌های بسیاری مواجه شده، شاهد هستیم که بخش قابل توجهی از بار اقتصاد بر دوش بخش خصوصی بوده است.
 • سهم ۱۰ درصدی زنجیره صنایع غذایی از کل صنایع

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صمت از برنامه این وزارتخانه برای تدوین سند راهبردی توسعه و تکمیل زنجیره تامین صنعت غذایی کشور با همکاری تشکل‌های تخصصی و پیشکسوتان این صنعت خبر داد. به گزارش شاتا، مهدی صادقی‌نیارکی در نشست مشترک با تشکل‌های تخصصی صنایع غذایی اظهار کرد: صنعت غذا با محصولاتی به ارزش ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که ۱۰ درصد از ارزش تولید کل صنایع کشور است. ۸۷۰۰ واحد تولیدی در کشور در این صنعت در حال فعالیت هستند که ۳۷۰ هزار شغل ایجاد شده است. صادرات ۲ میلیون تن محصول فرآوری‌شده در زنجیره صنایع غذایی ارزشی معادل حدود سه میلیارد دلار در سنوات مختلف دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر