آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۸۰

 • بازندگان سرمایه‌گذاری خارجی در عصر کرونا

  دنیای‌اقتصاد: سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های توسعه پایدار در کشورهای درحال توسعه آب رفته است. نتایج مطالعه تازه آنکتاد (Unctad) نشان می‌دهد پس از ۵ سال رشد مستمر، رقم سرمایه‌گذاری خارجی در این قبیل پروژه‌ها ۴۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ تنزل یافته است. با اینکه کرونا کشورهای توسعه یافته را نیز تحت‌تاثیر قرار داده، اما عمده تاثیر خود را بر کشورهای فقیرتر گذاشته و پروژه‌های این کشورها در حوزه‌ صنایع مرتبط با توسعه‌پایدار را بیش از پروژه‌های عادی تحت‌تاثیر قرار داده است.
 • زمان‌بندی ورود به فاز اکتشافات عمقی

  دنیای‌اقتصاد: در جریان آخرین پنل تخصصی سومین همایش صنایع غیرآهنی «دنیای‌اقتصاد»، طرح جامع سرب و روی در ایران مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست تخصصی، حضار تاکید کردند برای ورود به فاز اکتشافات عمقی، باید به دلیل مسائل اقتصادی جانب احتیاط را رعایت کرد. در کنار این تحلیل همچنین وضعیت کشور در زمینه اکتشافات مورد بررسی قرار گرفت. ارزیابی تقاضای جهانی برای فلزات پایه از جمله مس، روی و سرب، کیفیت و کمیت اکتشافات در ایران و جهان از جمله مواردی بود که در خلال نشست محور بحث حضار بود.
 • تخفیف ۱۰۰درصدی برای ۸/ ۵ میلیون مشترک برق

  دنیای‌اقتصاد: آمار مشترکان کم‌مصرف که هزینه برق آنها صفر می‌شود اعلام شد. معاون امورتوزیع برق شرکت توانیر با یادآوری شناسایی ۲/ ۷ میلیون مشترک خوش مصرف از بین ۳۰ میلیون مشترک برق کشور از تخفیف ۱۰۰ درصدی برای ۸/ ۵ میلیون مشترک کم مصرف خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، غلامعلی رخشانی مهر از کاهش ۸/ ۹ درصدی جمعیت پرمصرف‌های برق کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، خبر داد و اظهار کرد: مدیریت انرژی به‌خصوص در زمستان از مهم‌ترین مسائل جهانی است، کشور ما نیز از این مساله مستثنی نیست و باید در همه بخش‌ها برای آن فکری کرد. معاون امور توزیع برق توانیر با بیان اینکه طرح برق امید از آبان ماه امسال شروع و در یک دوره دو ماهه پایش انجام شده است، گفت: این طرح برای کسانی اجرا شده است که سهم کمتری از انرژی کشور را مصرف می‌کنند. در دور نخست توزیع قبض برق امید، ۲/ ۷ میلیون مشترک خوش مصرف از بین ۳۰ میلیون مشترک برق کشور شناسایی شدند که ۸/ ۵ میلیون مشترک کم مصرف مشمول تخفیف صددرصدی شده‌اند. معاون امور توزیع برق توانیر ادامه داد: صرفه‌جویی در مصرف به‌خصوص گاز تا‌ یک درجه یا خاموش کردن یک یا دو لامپ کم مصرف می‌تواند گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها را برای تولید برق تا‌مین و امکان اعمال خاموشی را برطرف کند.
 • دفاع وزارت صمت از طرح ساماندهی بازار فولاد

  دنیای‌اقتصاد: داریوش اسماعیلی، معاون وزیر صمت در یک برنامه تلویزیونی به دفاع از کلیات طرح جدید دولت برای بازار فولاد پرداخت. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مبنای قیمت‌گذاری فولاد را قیمت کدال شرکت‌های بورسی اعلام و تا‌کید کرد که هدف، ایجاد قیمت پایه منصفانه و جدا از موضوعات صادرات است تا‌ موجب رقابت شود و فولاد با قیمت مناسب به دست مردم برسد.
 • ۶۰ کالای وارداتی وصادراتی در سه فصل

  دنیای‌اقتصاد: سی کالای عمده صادراتی و سی کالای عمده وارداتی در ۹ ماه منتهی به آذرماه امسال معرفی شدند. بر اساس گزارشی که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران تهیه شده، اقلام پتروشیمی، آهن و فولاد، شیمیایی آلی، میوه‌های خوراکی، مس و مصنوعات آن و کودها سهم ۷۱ درصدی از صادرات در این بازه زمانی را در اختیار دارند. همچنین اقلام شیمیایی آلی، دانه‌های روغنی و اقلام آهنی و فولادی نیز سهم ۵۳ درصدی را از کل واردات در این بازه زمانی در اختیار گرفته‌اند. در عین حال این آمار نشان می‌دهد واردات کالاهای اساسی سهم ۷۰ درصدی از کل واردات ۹ ماهه دارند.
 • ضرورت چرخش به سوی گفتمان اقتصادی

  مهدی جباریان استراتژیست و تحلیلگر سیاست‌گذاری بازرگانی
  در بحبوحه جنگ سرد و در دو دوران متوالی شاهد دو رویکرد کاملا متفاوت شوروی سابق و چین در برابر ایالات‌متحده آمریکا بودیم. شوروی با تن دادن به مسابقه تسلیحاتی فضایی شروع به هزینه‌های گسترده در این حوزه کرد. این طرح در کنار ناکارآمدی سیستم اقتصادی کمونیسم مزید بر علت شده و باعث شد تا نهایتا در دهه ۸۰ اقتصاد بلوک شرق با شکافی بزرگ روبه‌رو شود. قحطی به حدی رسید که حتی برای مدت‌ها در کشوری مانند لهستان، گوشت تبدیل به یک کالای لوکس و کمیاب شد و در آلمان شرقی برای به دست آوردن یک حوله حمام معمولی فرد باید مدت‌ها انتظار می‌کشید.
 • فرصت‌ها و مشکلات تجار در بازار روسیه

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران گفت: وبینار معرفی ظرفیت‌های تجاری بازار روسیه و اهمیت بازار این کشور برای ایران با محوریت بررسی فرصت‌ها و مشکلات تجار در این زمینه، برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، بهروز الفت با اشاره به برگزاری وبینار معرفی ظرفیت‌های تجاری بازار روسیه و اهمیت بازار این کشور برای ایران گفت: در این وبینار، تجارت خارجی روسیه با جهان و ایران در پنج سال گذشته و بخش‌بندی بازار ۲۴۵ میلیارد دلاری روسیه از دیدگاه محصولات وارداتی و رقبا و فرصت‌های این بازار و جایگاه کشورمان در تجارت روسیه تشریح شد. در این نشست مجازی، فرهاد پرند، رایزن پیشین بازرگانی ایران در روسیه و دبیر میز روسیه سازمان توسعه تجارت ایران به تشریح ویژگی‌های اقتصادی و بازرگانی روسیه به‌عنوان یکی از۱۵ کشور مهم همسایه و نقش مهم آن در اتحادیه اقتصادی اوراسیا پرداخت. پرند از تجار حاضر درخواست کرد علاوه بر صدور کالاهای سنتی بر صادرات محصولات دارای ظرفیت تولید در داخل کشور و با ارزش افزوده بالا مانند محصولات شیمیایی و پلاستیکی، چرم و کفش، پوشاک، دارو، مصالح ساختمانی و محصولات دانش‌بنیان تمرکز کنند.
 • فائو: مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران‌تر شد

  دنیای‌اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد‌(فائو) اعلام کرد قیمت اکثر کالاهای غذایی اساسی به جز شکر، قیمت جهانی مواد غذایی در دسامبر برای هفتمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد. به گزارش «ایسنا»، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در ماه دسامبر به ۵/ ۱۰۷ واحد در مقایسه با آمار بازبینی شده ۲/ ۱۰۵ واحد در ماه نوامبر صعود کرد. شاخص قیمت نوامبر در ابتدا ۱۰۵ واحد اعلام شده بود. این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ به میانگین ۹/ ۹۷ واحد رسید که بالاترین رکورد در سه سال گذشته بود و ۱/ ۳ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر