آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۹

 • پیامد بودجه برای کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: پیامدهای لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای فضای کسب‌وکار زیر ذره‌بین قرار گرفت. نمایندگان بخش خصوصی در نشست مشترک دو کمیسیون «صنعت و معدن» و «بهبود محیط ‌کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق تهران به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ پرداختند و با بررسی اعداد و ارقام مندرج در آن، این لایحه را بیش از اندازه خوش‌بینانه و دور از واقع‌نگری در اقتصاد توصیف کردند. بروز تورم سنگین حاصل از کسری بودجه و تشدید فشار‌های مالیاتی بر ‌کسب‌وکار‌هایی که شفافیت بر آنها حاکم است، دو نگرانی عمده فعالان عضو این دو کمیسیون بود.
 • یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار زمین صنعتی در انتظار سرمایه‌گذاران

  دنیای‌اقتصاد: یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار زمین با گذشت سه ماه از آغاز برنامه پالایش زمین‌های شهرک‌های صنعتی استان تهران، خلع‌ید شده‌ است و سرمایه‌گذاران جدید می‌توانند از این ظرفیت بهره‌ برده و در آن فعالیت اقتصادی انجام دهند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران بر اساس اسناد توسعه‌ای مانند سند آمایش سرزمین بارها اعلام کرده بود که این استان دیگر گنجایش شهرک‌های صنعتی جدید را ندارد و باید فکر جدیدی برای استقرار صنایع در این استان کرد.
 • آمار ۷ ماهه از سرمایه‌گذاری صنعتی

  اقتصادنیوز: بیشترین سهم پروانه بهره‌برداری صنعتی (توسعه‌ای و ایجادی) صادرشده در اولین ماه پاییز به کدام گروه‌ها رسید؟به گزارش اقتصادنیوز، داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت را می‌توان نقشه راه سرمایه‌گذاری صنعتی دانست.
 • وضعیت ذخایر آب تا‌ پایان پاییز

  دنیای‌اقتصاد: گزارش معاونت آب و آبفای وزارت نیرو نشان می‌دهد تا‌ ۲۹ آذرماه امسال میزان ذخیره آب در مخازن مجموع ۵ سد استان تهران ۳۲ درصد بوده که نشانگر کاهش ۱۰ درصدی آب مخزن این سد نسبت به سال گذشته است. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در گزارشی آخرین وضعیت سدهای مهم در بخش شرب و کشاورزی را تا‌ ۲۹ آذرماه سال‌جاری منتشر کرده که نشان‌دهنده ۵۲ درصد پرشدگی مخازن کل سدها است.
 • حذف ۳۰ درصدی تقاضا از بازار گوشت

  دنیای‌اقتصاد: چه تعداد خانوار ایرانی امکان تهیه و مصرف گوشت قرمز را ندارند؟ در دو سه سال اخیر به‌دلیل شوک قیمتی چندباره‌ای که به بازار گوشت وارد شد به‌تدریج تعدادی از دهک‌های پایین از دایره خرید این محصول پروتئینی خارج شدند. اتفاقی که در سال ۹۹ به اوج خود رسید. در نوبت‌های قبلی وقتی گوشت قرمز با افزایش قیمت مواجه می‌شد، بخشی از تقاضا به بازار گوشت سفید مثل مرغ و ماهی شیفت می‌کرد،‌ اما در سال‌جاری وضعیت گوشت مرغ هم تعریفی نداشت و در مقاطعی قیمت هر کیلوگرم مرغ به ۴۰ هزار تومان هم رسید، ‌هر‌چند دولت تلاش کرد با تعیین قیمت مصوب (۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان) بازار مرغ را تنظیم کند، اقدامی‌که چندان موثر واقع نشد و نتیجه آن چند نرخی شدن قیمت مرغ شد.
 • آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک

  دنیای اقتصاد: معاون فنی گمرک با بیان اینکه موجودی کالاهای اساسی بالغ بر ۳میلیون و ۹۴۳ هزار تن است، گفت:‌ ۹۴هزار کانتینر کالای تولیدی و واسطه‌ای نیز در گمرکات و بنادر موجود است. مهرداد جمال‌ارونقی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به وضعیت کالاهای موجود در بنادر و گمرکات کشور تا تاریخ ۳ دی ماه سال‌جاری اظهار کرد: بر اساس اطلاعات گزارش شده، موجودی کالاهای اساسی بالغ بر ۳‌میلیون‌و ۹۴۳ هزار تن بوده که عمده آن مربوط به بندر امام‌خمینی با ۸/ ۲میلیون تن می‌شود. معاون فنی گمرک با بیان اینکه ۴۵۵‌هزار تن کالای اساسی نیز در بندر شهید‌رجایی موجود است، بیان کرد: در بندر امیرآباد نیز ۲۸۲ هزار تن کالای اساسی وجود دارد و مابقی نیز در بنادر دیگر هستند. وی در مورد کالاهای کانتینری نیز تصریح کرد: عمده این کالاها مربوط به واحدهای تولیدی و واسطه‌ای بوده که حجم آن ۹۴ هزار کانتینر TEU است که بالاترین میزان، در بندر شهیدرجایی بندرعباس وجود دارد. ارونقی تاکید کرد: ۹۰ درصد کانتینرهای موجود انباشته از کالاهای وارداتی هستند. معاون فنی گمرک در مورد کالاهای غیرکانتینری هم گفت:‌ ۷ میلیون‌و ۳۰۸ هزار تن کالای فله گزارش شده که عمده آن در بندر امام‌خمینی و شهید‌رجایی، امیرآباد و انزلی و نوشهر هستند.
 • روند مثبت تسهیل و‌ تسریع ایفای تعهدات ارزی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست کمیته اقدام ارزی گفت: روند اجرایی‌شدن مفاد مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی درخصوص تسهیل و تسریع ایفای تعهدات ارزی مثبت بوده و با فراهم شدن هرچه سریع‌تر زیرساخت‌ها توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی شاهد افزایش سرعت بازگشت ارز حاصل از صادرات خواهیم بود.
 • همه مرزهای تجاری کشورمان با عراق باز است

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل گمرک باشماق از رفع ممنوعیت تردد مسافر با اقلیم سلیمانیه عراق خبر داد. فرید حق‌پناه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آخرین وضعیت گمرک مرزی باشماق در مرز سلیمانیه عراق ‌گفت: با توجه به تماس تلفنی از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، برابر تصمیم روز شنبه اقلیم کردستان عراق، مرز باشماق از شنبه (۶/ ۱۰/ ۹۹) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی قبلی، برای تردد مسافر آزاد است. به گفته حق‌پناه، بر این اساس ایرانی‌ها می‌توانند با در دست داشتن جوابیه آزمایش تست ویروس کرونا، راهی سفر به اقلیم کردستان عراق شوند. همچنین شهروندان عراقی نیز پس از ارائه جوابیه تست کرونا به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، نسبت به اخذ ویزای سفر به ایران اقدام کنند. از سوی دیگر سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار کرد: با هماهنگی‌های انجام شده، مسافران امکان ورود و خروج از مرزهای «پرویزخان» در استان کرمانشاه و «باشماق» در استان کردستان با استان سلیمانیه عراق را خواهند داشت و ممنوعیت اعلام شده از سوی اقلیم کردستان عراق درخصوص این دو مرز، برداشته شده است. او در ادامه گفت: همه مرزهای تجاری کشورمان با عراق باز است و به غیر از دو مرز باشماق و پرویزخان امکان تردد مسافر به عراق از سایر مرزهای کشور به دلیل محدودیت‌های کشور طرف مقابل، فراهم نیست و تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر