آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۸

 • اثر تجارت بر رقابت صنعتی

  صنعت و اقتصاد با اهرم تجارت رقابتی‌تر می‌شوند. گزارش تازه موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی ضمن تشریح وضعیت انحصار در صنایع ایران و چرایی این موضوع، برای ایجاد رقابت در اقتصاد کشور نسخه خاصی تجویز کرده است. نسخه بازوی پژوهشی وزارت صمت، افزایش توجه به تجارت بین‌الملل و مزیت‌‌های این مهم در کنار رشد سطح رقابت ‌در سطح صنایع مختلف است. این پژوهش البته به‌جای کاهش تعرفه که طبق شواهد موجود اثر چندانی ندارد، اثر اهرم تجارت بر رشد سطح رقابت و کاهش انحصار صنعتی را به سیاست‌گذار پیشنهاد کرده است.
 • افق تولید لوازم‌خانگی تا پایان امسال

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با روند رو به رشد فعلی، پیش‌بینی می‌شود امسال در اکثر بخش‌های صنعت لوازم خانگی رشد بالای ۳۰ درصد تحقق یابد. به گزارش «ایرنا»، مهدی صادقی‌نیارکی در مراسم افتتاح بیستمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی افزود: لوازم‌خانگی جزو صنایع پیشران کشور است، به‌طوری که مجموعه‌ای از صنایع با آن مرتبط بوده و پیوندهای پسین و پیشین بسیاری با آن دارند. وی گفت: مجموعه قطعه‌سازان و تولیدکنندگان مواد اولیه و تجهیزات نیز ارتباط نزدیکی با این صنعت دارند.
 • نسخه وزیر صمت برای حذف دلالی در بازار

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت سه شیفت بسیاری از کارخانه‌ها با هدف افزایش تولید گفت: اگر با همین روند ادامه دهیم، رانت‌خواری و دلالی از بازار حذف می‌شود و اجناس با قیمت واقعی به‌دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا رزم‌حسینی گفت: وزرات صمت فقط کالا‌هایی را که به آنها یارانه یا امتیازی می‌دهد، قیمت‌گذاری اجباری می‌کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تولید کارخانه‌هایی مانند کارخانه‌های تولید ام‌دی‌اف که یارانه دولتی دریافت نمی‌کنند، شامل قیمت‌گذاری دستوری از سوی وزارت صمت نمی‌شوند. وی اضافه کرد: عموم تولیدکنندگان براساس هزینه تمام‌شده، محصولات تولیدی خود را قیمت‌گذاری می‌کنند اما موظفند با تعیین شبکه توزیع، محصول تولیدی را با کمترین واسطه و قیمت به‌دست مصرف‌کنندگان برسانند. وی در ادامه با تاکید بر اینکه بهترین راه کاهش قیمت‌ها، افزایش تولید و توزیع کالا در بازار مصرف است، گفت: ۱۹ قلم کالای تولیدی کشور در تولید و افزایش عرضه، رشد خوبی داشته‌اند که محصولات لوازم خانگی از جمله آن هستند.
 • افزایش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: اگرچه ایران با توسعه فازهای پارس‌جنوبی، ظرفیت تولید گاز خود را به یک میلیارد متر‌مکعب در روز رسانده، اما افزایش بی‌رویه مصرف گاز در بخش خانگی، ‌زنگ خطر مصرف را در کشور به‌صدا درآورده است. در همین رابطه مدیر‌عامل شرکت مدیریت تولید نیروی برق حرارتی ایران در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت: میزان تحویل گاز به نیروگاه‌ها به دلیل ازدیاد مصرف بخش خانگی کمتر شده و در مقابل میزان مصرف سوخت مایع در آنها افزایش یافته است. محسن طرزطلب افزود: روزهای اخیر میزان تحویل گاز به نیروگاه‌ها نسبت به هفته‌های گذشته کاهش پیدا کرده و همین امر سبب افزایش مصرف سوخت مایع در برخی نیروگاه‌ها شده است. وی ادامه داد: در روزهای اخیر میزان مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها از میزان گاز تحویلی پیشی گرفته است. مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی ایران در ادامه اظهار کرد: طبق معادل‌سازی که انجام شده سوخت مازوت و گازوئیل روزانه مورداستفاده برخی نیروگاه‌ها بیشتر شده که تداوم آن مشکل‌ساز خواهد شد. طرزطلب گفت: دنبال آن هستیم تا شرکت ملی گاز میزان تحویل به نیروگاه‌ها را بیشتر کند که اعلام کرده‌اند به دلیل افزایش مصرف در بخش خانگی و تجاری، اکنون اختصاص گاز به این بخش‌ها بیشتر خواهد بود. مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: اکنون برخی نیروگاه‌ها هستند که گاز به آنها نمی‌رسد و ناگزیر به استفاده از سوخت جایگزین گازوئیل و مازوت شده‌اند. طرزطلب ادامه داد: روند افزایش سرما که موجب افزایش مصرف گاز در بخش خانگی شده گاز‌رسانی به نیروگاه‌ها را با کندی همراه کرده که امید است بتوان در این زمینه با همکاری شرکت گاز اقدام موثری کرد تا گاز تحویلی به نیروگاه‌ها افزایش یابد.
 • مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس منصوب شد

  گروه شرکت‌ها: طی حکمی از سوی رئیس بنیاد مستضعفان، مدیر عامل جدید هلدینگ گسترش صنایع معدنی کاوه پارس منصوب شد. به گزارش «روابط عمومی هلدینگ کاوه پارس»، سید پرویز فتاح طی حکمی، هاشم نظام آبادی را به‌عنوان مدیر عامل و عضو هیات‌مدیره هلدینگ گسترش صنایع معدنی کاوه پارس منصوب کرد. همچنین در مهر امسال طی حکمی از سوی رئیس بنیاد مستضعفان، سید محمد اتابک، مدیرعامل سابق هلدینگ کاوه پارس به‌عنوان معاون جدید اقتصادی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منصوب شد. از اقدامات سید محمد اتابک در دورانی که هلدینگ کاوه پارس را شکل و سامان داد می‌توان به احداث ۲ خط بیلت کارخانه فولاد کاوه جنوب کیش در دوران تحریم‌ها مجموعا به ظرفیت ۴/ ۲ میلیون تن در سال، تکمیل زیرساخت‌ها و آب‌شیرین‌کن‌های آن مجموعه، احداث ۲ خط آهن اسفنجی به ظرفیت ۹/ ۱ میلیون تن در سال و احداث کارخانه نورد فولاد کاوه اروند به ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال اشاره کرد.
 • پشت صحنه کاهش واردات گوشت و کره

  دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته ستاد تنظیم بازار از کاهش شدید واردات دو محصول گوشت و کره خبر داد. آمارهای این ستاد حاکی از آن بود که واردات گوشت از ۸۰۰ هزار تن به کمتر از ۱۰۰ هزار تن و واردات کره از ۵۰ هزار تن به ۵ هزار تن رسیده است. اتفاقی که ستاد تنظیم بازار آن را به عنوان افزایش سطح تولید داخل تعبیر کرد. اما این سوال بی‌پاسخ ماند که آیا کاهش مصرف به دلیل افزایش قیمت این دو محصول در سال ۹۹ تاثیری بر افت شدید واردات گوشت و کره داشته است یا خیر؟ بررسی‌ها در مورد کره نشان می‌دهد که پس از آزادسازی قیمت کره در ماه‌های گذشته سیگنال مثبتی برای افزایش تولید به تولیدکنندگان داخلی فرستاده شده است. در ابتدای آذر ماه امسال ستاد تنظیم بازار اعلام کرد؛ با توجه به تغییر نرخ ارز کره وارداتی از رسمی به نیمایی، قیمت‌گذاری تثبیتی این محصول برداشته و مقرر شده است واحدهای تولید‌کننده کره نسبت به تعیین قیمت اقدام کنند.
 • قاچاق پوشاک باز هم جذاب شد

  دنیای‌اقتصاد: قاچاق پوشاک مجددا جذاب شده است. از این رو بر اساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دلیل بازگشت پوشاک قاچاق به بازار ایران، قرار است برخورد با برندهای محرز تشدید شود. این موضوع در یک برنامه تلویزیونی مورد بررسی قرار گرفته است. به گفته فعالان این صنف، بازار پوشاک قاچاق در فضای مجازی حسابی رونق دارد و هیچ ضابطه‌ای برای مبارزه با آن تدوین نشده است. البته بخشی از سایت‌ها که دارای مجوز هستند، مورد رصد قرار گرفته و با آنها برخورد خواهد شد. در عین حال سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ۲۱ هزار پرونده قاچاق پوشاک در سال ۹۹ خبر داد.
 • تهیه واکسن از اوجب واجبات است

  جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی شیراز
  در حالی که ویروس کرونا تمام جهان را درگیر ساخته و تاکنون بیش از ۷۰ میلیون نفر در جهان مبتلا شده و آمار فوتی‌ها از یک‌میلیون‌و‌هفتصد هزار نفر فراتر رفته است، کشورهای قدرتمند جهان که در صدر آن آمریکاست اقدام به تولید این واکسن کرده و انگلستان با خرید این واکسن و شروع واکسیناسیون، پیشگام مبارزه با این ویروس شده است. تبعات اقتصادی همه‌گیری کرونا جهان را با چنان رکود بی سابقه‌ای مواجه ساخته که حتی بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز برای ترمیم اقتصاد خود متحمل هزینه‌های گزافی خواهند شد.
 • منوی همکاری ایران و ازبکستان برای تجارت

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور بین‌الملل اتاق ایران، کاهش تعرفه گمرکی، کاهش هزینه حمل و نقل ارائه تسهیلات لازم در زمینه حمل و نقل ریلی را لازمه رشد روابط تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و ازبکستان دانست. به گزارش ایرنا، «محمد رضا کرباسی» در دیداری مجازی با رئیس اتحادیه صادرکنندگان ازبکستان گفت: برقراری رابطه با کشورهای همسایه از اولویت‌های ایران است.
 • انتقاد وزارت جهاد کشاورزی از اصناف و وزارت صمت

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: میان تولید‌کنندگان و سفره مردم فاصله زیادی به وجود آمده و صنعت دام و طیور از واسطه گری‌ها رنج می‌برد، ولی اصناف و وزارت صمت پای کار مبارزه با دلالان مرغ و گوشت نیستند.
 • مرزهای تجاری ایران با عراق باز هستند

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک ایران با تاکید بر اینکه مرزهای تجاری کشورمان با عراق باز هستند، گفت: با تصمیم دولت عراق، تردد مسافر به این کشور ممنوع است. به گزارش اکسپورتنا، روح‌الله لطیفی گفت: بر اساس تصمیم هیات وزیران عراق، تردد مسافر به این کشور به مدت دو هفته به این کشور ممنوع است ولی تردد محموله‌های تجاری شامل این محدودیت نیست و مرزهای تجاری فعالند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر