آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۶

 • شدت اثر تحریم بر صنعت

  دنیای‌اقتصاد: تحریم شرایط سختی را به بنگاه‌های کوچک و متوسط تحمیل کرده است. آن‌طور که مرکز آمار ایران در گزارش تازه خود اعلام کرده است، کارگاه‌های صنعتی با ۱۰ تا ۴۹ نفر کارکن بیشترین آسیب را از تحریم‌ها دیده‌اند. در عین حال این فشار به کاهش هزار و ۱۶۲ مورد از این واحدهای تولیدی منجر شده است. اما صنایع بزرگ مقاومت بیشتری از خود نشان داده‌اند.
 • ایجاد بانک اطلاعاتی کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا

  دنیای اقتصاد: تا‌زه‌ترین نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار با حضور امیر باقری، معاون سیاست‌های اقتصادی معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری تشکیل جلسه داد. باقری پیشنهاد داد با کمک بخش خصوصی، بانک اطلاعاتی فعالان اقتصادی آسیب‌دیده از کسب‌وکارها تجمیع و بر اساس آن، تسهیلات دولت به کسب‌و‌کارها اعطا شود. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، بررسی روند تسهیلات پرداختی به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده ناشی از کرونا، محور اصلی این نشست بود که با حضور حاضران بحث و بررسی شد.
 • قیمت کره افزایش نیافته است

  دنیای اقتصاد: سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران با تاکید بر اینکه هم‌اکنون قیمت کره با هزینه تمام شده تولید آن سربه‌سر شده است، افزود: در ابتدای آذرماه با افزایش قیمت مصوب خرید شیرخام از دامداران قیمت چربی آن نیز افزایش یافت، اما با توصیه سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده صنایع برای جلوگیری از شوک به بازار قیمت‌ها را به یکباره افزایش ندادند. محمدرضا بنی‌طبا در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره دلایل افزایش قیمت کره در روزهای اخیر اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز، قیمت مصوب هر درصد از چربی شیرخام از ۳۰ تومان به ۶۰ تومان افزایش یافته است.
 • راهکار وزارت صمت برای تامین مالی پروژه‌های مولد

  دنیای‌اقتصاد: جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مردمی برای تامین مالی پروژه‌های توجیه‌پذیر صنعتی تازه‌ترین موضوعی است که در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با تعامل و همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار، سقف تامین مالی پروژه‌ها تا سقف ۱۰۰ میلیارد ریال از طریق تامین مالی جمعی ارتقا یافت.
 • تحقق مطالبه آبی دو دهه اخیر شهرک‌های صنعتی تهران

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران از افتتاح و بهره‌برداری بزرگ‌ترین پروژه انتقال آب پایدار شهرک‌های صنعتی کشور با سرمایه‌گذاری ٢٤٠میلیارد ریالی خبر داد. صابر پرنیان در گفت وگو با «ایسنا» افزود: هدیه جهش تولید به شهرک‌های صنعتی عباس‌آباد، پایتخت و خوارزمی رسید و بزرگ‌ترین پروژه آبرسانی شهرک‌های صنعتی استان تهران افتتاح شد.
 • عرضه انرژی به صنایع ۵/۴ درصد افزایش یافت

  ایسنا: وزیر نیرو با اشاره به تحقق برنامه مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در هزینه‌های احداث نیروگاه‌ها و افزایش میزان عرضه انرژی به بخش‌های تولیدی کشور گفت: در ۶ ماه اول سال جاری، عرضه انرژی به صنایع نسبت مدت مشابه سال قبل، به‌طور متوسط حدود ۵/۴ درصد افزایش داشته که برای صنایع بزرگ تا ۱۲ درصد هم بوده تا سال جهش تولید یک مفهوم عملی و قابل اندازه‌گیری در مقایسه با سال قبل خود باشد. رضا اردکانیان با بیان اینکه برای اولین بار به جای اینکه ۴هزار مگاوات نیروگاه برای عبور از اوج بار احداث کنیم توانستیم رشد مصرف ۲/۵ درصدی ۱۰ سال قبل را به یک درصد برسانیم، گفت: در این راستا توانستیم سرمایه‌گذاری وسیعی در عرصه‌های دیگر برق به کار ببریم و همزمان موفق شدیم انرژی بیشتری به بخش‌های تولیدی عرضه کنیم.
 • برق در چین سهمیه‌بندی شد

  دنیای‌اقتصاد: کمبود زغال‌سنگ در زمستان جاری باعث شده کارخانه‌ها در مناطقی از چین تنها در یک شیفت فعالیت کنند و از ساکنان استان‌های مختلف خواسته شده در مصرف برق صرفه‌جویی کنند و همزمان چراغ خیابان‌ها و بیلبوردها خاموش شده است.
 • رشد ۶۹ درصدی واردات محصولات فولادی

  ایرنا: در ۸ ماهه امسال واردات محصولات فولادی (مقاطع تخت و طویل) در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد افزایش یافت. بر پایه جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ۸ ماهه ابتدایی سال ۹۸ به میزان ۳۶۱ هزار تن محصولات فولادی وارد کشور شده بود، اما در دوره این گزارش امسال به رقم ۶۱۱ هزار تن رسیده است.
 • افت‌و‌خیز تجارت ایران با اتحادیه اروپا

  دنیای‌اقتصاد: حجم تجارت ایران و اتحادیه اروپا از ۴ میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۹ به ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو در ۱۰ ماهه ۲۰۲۰ رسید. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد اگرچه صادرات در این بازه زمانی افزایش یافته؛ اما واردات با کاهش روبه‌رو بوده است. علاوه بر این در مدت مورد‌بررسی، فاصله واردات و صادرات کاهش یافته و از منفی ۳میلیارد و ۱۰۰میلیون یورو در ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۹ به منفی ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو در ۱۰ماهه سال ۲۰۲۰ رسیده است.
 • بازنگری در بخشنامه بانک مرکزی در مورد ورود کالا

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی بخشنامه اخیر خود در مورد مهلت تعیین شده برای ترخیص کالا پس از ارائه اسناد عقب نشینی و دستورالعمل مزبور را پس از اعتراضات بخش خصوصی مورد بازنگری قرار داد. بانک مرکزی در بخشنامه جدید خود چهار ماده از دستورالعمل قبلی را اصلاح کرده است. در این بخشنامه مهلت ورود کالاهای اساسی و ضروری مشمول دریافت ارز رسمی از تاریخ صدور حواله ارزی تا ترخیص کالا افزایش یافته است. سیاست‌گذار پولی در بخشنامه جدید خود، بندهای ۱، ۵، ۶ و ۸ بخشنامه عمومی را که در بیست‌وهشتم آبان ماه منتشر کرده بود، کان لم یکن‌اعلام کرد. این بخشنامه پیرو دستور رئیس دفتر معاون اول ریاست‌جمهوری و نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی ابلاغ‌شده است.
 • پایان پیمان‌سپاری ارزی در سال ۱۴۰۰؟

  دنیای‌اقتصاد: در نشست کمیته ارزی اتاق ایران ضمن اشاره به پایان یافتن پیمان‌سپاری ارزی در سال آینده طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰ تناقض‌های مصوبه ۱۷۷ شورای سران سه قوه با آخرین بخشنامه بانک مرکزی درباره نحوه بازگشت ارز به چرخه اقتصادی، مورد بررسی قرار گرفت. در تازه‌ترین نشست کمیته ارزی اتاق ایران، اختلافات بین مصوبه ۱۷۷ شورای سران سه قوه با آخرین بخشنامه بانک مرکزی درباره نحوه بازگشت ارز به چرخه اقتصادی بررسی شد.
 • چه چیزی مانع از خرید واکسن کرونا برای ایران شده است؟

  ایسنا: رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، تحریم‌های بانکی عامل مهمی در دشوار شدن واردات واکسن کرونا و حتی سایر داروها به ایران شده است. در شرایطی که در هفته‌های گذشته، تعدادی از شرکت‌های آمریکایی، اروپایی، چینی و روسی اعلام کرده‌اند که به واکسن ویروس کرونا دست یافته و حتی در برخی کشورها، فرآیند واکسیناسیون نیز آغاز شده است، هنوز مشخص نیست برنامه ایران برای واردات واکسن به کجا رسیده و در این زمینه ابهاماتی وجود دارد.
 • دولت برای بازسازی و نوسازی شناورهای چوبی تسهیلات می‌دهد

  ایرنا: مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: دولت در زمینه بازسازی و نوسازی شناورهای چوبی تسهیلاتی ارائه کرده که سازمان بنادر و دریانوردی برای برخورداری فعالان این حوزه از این تسهیلات، همکاری لازم را انجام خواهد داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر