آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۶۵

 • توسعه استارت‌آپی با مدل آسیایی

  دنیای‌اقتصاد: استارت‌آپ‌ها قلب تپنده اقتصاد جهان هستند و تحلیل‌های تازه از اهمیت چشمگیر تک‌شاخ‌ها یا شرکت‌های فناور با ارزش بیش از یک میلیارد دلار در نقشه توسعه اقتصادی و صنعتی جهان حکایت دارد. گزارش تازه موسسه مکنزی نشان می‌دهد آسیا بیشترین سهم را از این بخش به خود اختصاص داده که این نشانه بارز یک فضای کسب‌وکار امن و باز برای توسعه ایده‌های جدید است. این بررسی تایید می‌کند مجموعه اقدامات دولت و سایر بازیگران خصوصی و فراملی، موجبات سرریز شدن حجم بالایی از سرمایه‌گذاری در ایده‌های نوآور در صنعت و تولید و تجارت را با تکیه بر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، ابرداده‌ها، نرم‌افزارها، مونتاژ روباتیک و اقتصاد دیجیتال فراهم کرده است.
 • آنالیز طرح جدید تا‌مین مالی بنگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در سی و دومین نشست خود، طرح گواهی اعتبار مولد گام را که برای تا‌مین اعتبار واحد‌های تولیدی به تصویب رسیده است، مورد بررسی قرار دادند. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر اساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، در قالب طرح گام قرار است تولیدکنندگان به بانک‌ها معرفی شوند و با تضمین بانک گواهی اعتبار دریافت کنند که به این ترتیب در زنجیره ارزش، اوراق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد.
 • انتقاد وزیر صمت از بخشنامه بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه به رئیس‌جمهوری با انتقاد از بخشنامه اخیر بانک مرکزی، این بخشنامه را در تضاد با ابلاغیه معاونت اقتصادی ریاست‌ جمهوری و بی‌توجه به دغدغه فعالان اقتصادی دانسته است. رزم‌حسینی در این نامه از حسن روحانی درخواست کرده است دستور بازنگری این بخشنامه و همچنین الزام هماهنگی برای صدور و ابلاغ کلیه مقررات، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های حوزه تجارت خارجی با وزارت صنعت را صادر کند.
 • شرایط بسامان صنایع خانگی در هشت ماه ابتدایی سال

  ایرنا: صادرات لوازم خانگی به ۲۵۰ میلیون دلار رسید و این در شرایطی است که داخلی‌سازی قطعات این صنعت پیوسته در حال افزایش است. دبیرکل انجمن لوازم‌خانگی با تا‌یید این موضوع اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا‌کنون ۲۲۰ میلیون دلار داخلی‌سازی در صنعت لوازم خانگی محقق شده و به‌ویژه در بخش بردهای الکترونیکی و موتور جاروبرقی پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است. عباس هاشمی افزود: توسعه پایدار صنعتی جز با توسعه زیرساخت‌ها و قطعه‌سازی کشور امکان‌پذیر نیست.
 • رشد تجارت جهانی کالا در فصل سوم ۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: حجم تجارت جهانی کالا در ۳ماه سوم ۲۰۲۰، یعنی تابستان، نسبت به ۳ماه پیش از خود افزایش قابل توجهی داشته‌است. این موضوع پیوندی مشخص با وضعیت شیوع کرونا دارد. گرچه هنوز هم ۳ماه سوم اعدادی پایین‌تر نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهند، اما باید منتظر فصل بعدی بمانیم تا بتوانیم قضاوت بهتری درباره کل سال داشته باشیم. تا این‌جای کار فصل پاییز آن‌قدرها امیدبخش نبوده‌است.
 • کاهش شدید واردات گوشت و کره

  دنیای‌اقتصاد: واردات کره و گوشت قرمز با کاهش شدید همراه شد. براساس آنچه ازسوی ستاد تنظیم بازار اعلام شده است، تولید برخی محصولات از جمله کره و گوشت قرمز افزایش یافته و همزمان واردات آنها کاهش یافته است؛ به‌گونه‌ای‌که واردات گوشت قرمز از بیش از ۸۰۰ هزار تن به کمتر از ۱۰۰ هزار تن در سال و این عدد برای کره از ۵۰ هزار تن به ۵ هزار تن رسیده است.
 • فرصت جدید صادراتی برای ایران

  دنیای اقتصاد: در همایش مجازی توسعه روابط تجاری ایران و ارمنستان که توسط اتاق بازرگانی تهران و اتاق مشترک ایران و ارمنستان برپا شد، از تحریم کالاهای ترکیه در ارمنستان به‌عنوان یک فرصت برای ایجاد جهش در روابط تجاری ایران و ارمنستان یاد شد و مقامات بخش خصوصی بر این گزاره تاکید کردند که ارمنستان می‌تواند ویترین کالاهای ایرانی برای منطقه اوراسیا و سایر کشورها باشد.
 • افزایش ۴۹ درصدی صدور پروانه‌های صنفی در هشت ماه

  دنیای اقتصاد: آمارهای منتشر‌شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در هشت ماه نخست سال جاری صدور پروانه‌های صنفی ۴/ ۴۹درصد افزایش را تجربه کرده است. به گزارش «ایرنا» بر اساس آمار منتشر‌شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۲۵۲ هزار و ۱۴۸ فقره پروانه صنفی در هشت ماه‌ سال ۹۸ صادر شده که این میزان در مدت مشابه سال جاری به ۳۷۶ هزار و ۸۱۷ فقره رسیده است و ۴/ ۴۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 • گام جدید برای توسعه صادرات به اتریش

  دنیای‌اقتصاد: اتاق مشترک ایران و اتریش برای حل مسائل و مشکلات شرکت‌های صادرکننده ایرانی به اتریش، نماینده‌ای را در وین انتخاب کرده است.
 • افزایش گذرگاه‌های رسمی ایران و پاکستان به سه مرز

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش مرزهای رسمی ایران و پاکستان خبر داد و گفت: مرزهای رسمی ایران و پاکستان از یک مرز رسمی میرجاوه به سه مرز تا فوریه ۲۰۲۱ افزایش می‌یابد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، سیدرضا سیدآقازاده با بیان این مطلب اظهار کرد: به گفته وزیر صنایع دفاعی پاکستان در مراسم افتتاح مرز رسمی ریمدان، بنا به دستور نخست وزیر پاکستان، تا فوریه سال آتی میلادی با باز شدن مرز پیشین- مند شمار گذرگاه‌های رسمی دو کشور به سه مرز می‌رسد که تاثیر قابل توجهی در افزایش مناسبات تجاری بین دو کشور خواهد داشت. وی افزود: علاوه بر این، با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای گسترش بازارهای مرزی بین دو کشور، طرف پاکستانی نیز با ارسال متن تفاهم‌نامه گسترش بازارهای مرزی، تاسیس شش بازار مرزی بین دو کشور را مطرح کرده است. مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه در پایان گفت: با حضور هیات پاکستانی در ریمدان، دو طرف مذاکرات خود را روی متن تفاهم‌نامه انجام خواهند داد.
 • بخشنامه استفاده از ارز صادراتی برای واردات عملیاتی نشد

  دنیای ‌اقتصاد: عضو هیات‌مدیره مجمع واردات با بیان اینکه هنوز بانک‌ها بخشنامه استفاده از ارز صادراتی برای واردات را اجرایی نکرده‌اند، گفت: بخشنامه استفاده از ارز صادراتی برای واردات هنوز عملیاتی نشده و هم‌اکنون صف‌های طولانی پشت سامانه نیما وجود دارد. علیرضا مناقبی در گفت‌وگو با خبرنگار اکسپورتنا با بیان اینکه تامین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه بسیار سخت بوده و پروسه طولانی دارد، گفت: بانک‌ها کد تخصیص ارز واردکنندگان در مقابل صادرات را به سختی صادر می‌کنند که این خود به ضرر تولید و واحدهای تولیدکننده است؛ این در حالی است که بازرگانان حق استفاده از ارز صادراتی برای واردات را ندارند و صرفا این مزیت برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر