آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۰۲

 • ماموریت سامانه‌ای به وزیر جدید

  دنیای اقتصاد: ماموریت سامانه‌ای به وزیر جدید صمت اعلام شد. رئیس‌جمهور در دستوری علیرضا رزم‌حسینی را مکلف کرده که از طریق راه‌اندازی سامانه «جامع اطلاعات تجارت» تمام زنجیره تامین و توزیع کالا از تولید تا صادرات و واردات را رصد کند. مطابق آنچه ازسوی رئیس‌جمهور اعلام شده قرار است این سامانه با ایجاد شفافیت امکان مقابله موثرتر با قاچاق کالا را فراهم کند.
 • فهرست اولویت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای هدایت صحیح سرمایه در بخش تولید، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن منتشر شد. به گزارش خبرگزاری فارس، سعید زرندی در کارگروه سرمایه‌گذاری اظهار کرد: در سامانه بهین‌یاب بخشی را به‌عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کردیم تا فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری با رویکرد جایگزینی واردات به اطلاع ذی‌نفعان برسد.
 • سبد صادراتی صنایع کوچک و متوسط بزرگ شد

  دنیای اقتصاد: معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از رشد ۷/ ۱۶ درصدی صادرات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ابتدای امسال تا پایان شهریور خبر داد. به گزارش شاتا، اصغر مصاحب بیان کرد: جمع صادرات ۶ ماهه این شرکت‌ها یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار)، رشد ۷۷/ ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.
 • بالاترین «حداقل دستمزد» جهان در ژنو

  دنیای‌اقتصاد: رای‌دهندگان در شهر ژنو سوئیس با طرحی موافقت کرده‌اند که حداقل دستمزد در این کانتون را برابر با ۲۵ دلار در هر ساعت تعیین می‌کند؛ رقمی که گمان می‌رود بالاترین میزان حداقل دستمزد در جهان است.
 • پنج شبهه در آمارهای بازگشت ارز

  دنیای‌اقتصاد: آخرین آمار از بازگشت ارز صادراتی اعلام شد. بر‌اساس این آمار، ۶/ ۱۶ میلیارد یورو از سوی ۲ هزار و ۳۲۲ صادرکننده به‌صورت ۱۰۰ درصد رفع تعهد ارزی شده است. بر‌اساس این آمارها که از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شده، ۱۶۵۸ صادرکننده، واحد تولیدی و ۶۶۴ صادرکننده، واحد غیرتولیدی هستند. در عین حال آمار دیگری نیز از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی درخصوص بازگشت ارز صادراتی به کشور ارائه شده است. عبدالناصر همتی عنوان کرده است: ۱۰۸ صادرکننده، ۲۳ میلیارد یورو را در دو سال اخیر به کشور بازگردانده‌اند. به گفته او ۵۰ صادرکننده، نزدیک به ۱۰۰ درصد نسبت به ایفای تعهد ارزی اقدام کرده‌اند که ارزش آن ۲۲ میلیارد یورو است. اما آمارهای اعلام‌شده از سوی سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی دارای شبهاتی است که به‌دلیل عدم پاسخگویی از سوی مقامات مسوول، در این گزارش به آن اشاره می‌شود.
 • امتیاز تامین اجتماعی به بخش خصوصی

  جلسه مشترک میان نمایندگان بخش‌خصوصی با وزیر کار برگزار شد. در این نشست چالش‌ها و موانع موجود در کسب‌و‌کار در حوزه تامین‌اجتماعی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت. در این جلسه مشترک وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از حذف یک نماینده دولت در هیات‌امنای تامین‌اجتماعی و اختصاص این کرسی به نماینده بخش‌خصوصی خبر داد. مطالبه‌ای که پیش از این از سوی بخش‌خصوصی چند‌بار مطرح شده بود. تعیین ضرایب پیمان، تبدیل بازرسی دفاتر به حسابرسی، تعارض منافع در هیات‌های حل‌اختلاف، سه‌جانبه‌گرایی، عدم تنقیح بخشنامه‌ها و نیز اعمال حق‌بیمه به فاکتورها، موضوعاتی بودند که در این نشست روی میز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی قرار گرفت و وزیر کار و دیگر مسوولان این وزارتخانه، برای رفع و رجوع هریک از این مشکلات، زمان‌بندی مشخصی را تعیین کردند.
 • ضرورت حذف محدودیت برای تا‌مین مواد‌اولیه صنایع پلیمری

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه سهمیه مواد اولیه صنایع پلیمری بر اساس میزان تولید دو سال اخیر آنها اختصاص می‌یابد، گفت: این سهمیه تناسبی با نیاز واحدها ندارد، در حالی‌که در شرایط کنونی و به‌دنبال افزایش نرخ ارز، فرصت صادراتی خوبی برای این واحدها فراهم شده و محدودیت تا‌مین مواد اولیه، فرصت‌ها را از صنایع پلیمری می‌گیرد. کیوان کاشفی، با اشاره به مشکلی که طی حدود هشت ماه اخیر برای تا‌مین مواد اولیه صنایع پلیمری ایجاد شده است، گفت: سهمیه مواد‌اولیه این واحدها به‌شدت کاهش یافته و بر اساس میزان تولیدات دو سال اخیر آنها اختصاص می‌یابد.
 • صادرات صنایع کوچک و متوسط ۱۷ درصد رشد کرد

  دنیای‌اقتصاد: معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از رشد ۷/ ۱۶ درصدی صادرات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ابتدای امسال تا‌ پایان شهریور خبر داد. به گزارش وزارت صمت، اصغر مصاحب بیان کرد: جمع صادرات ۶ ماهه این شرکت‌ها یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار)، رشد ۷۷/ ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد. وی افزود: ‌این توفیق با وجود شیوع گسترده کرونا و بسته بودن مرزهای ایران در ماه‌های ابتدایی شیوع این ویروس به‌دست آمده است.
 • قیمت‌گذاری دستوری چالش اصلی صنعت مرغداری

  دنیای‌اقتصاد: نشست کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران با محور بررسی مشکلات موجود در حوزه مرغ، تخم‌مرغ و صنعت مرغداری کشور برگزار شد. در این نشست به نحوه تخصیص ارز، چگونگی واردات نهاده‌های دامی، قیمت‌گذاری دستوری در حوزه مرغ و تخم‌مرغ و تهدید آتی آنفلوآنزای مرغی پرداختند. کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران با حضور اعضای کمیسیون، نمایندگان تشکل‌های طیور و جمعی از فعالان بخش خصوصی به‌منظور بررسی مشکلات موجود در موضوع و مسائل مرغ و تخم‌مرغ تشکیل جلسه داد. در ابتدای نشست کاوه زرگران، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران از وضعیت امروز صنعت مرغداری و مشکلات آن گفت. بعد از آن اشرف مرتضایی گزارشی از بازار نهاده‌ها و محصولات دامی و چالش‌های آن ارائه داد. او در بخشی از گزارش گفت که در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۹، واردات کنجاله سویا و جو نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۶۱ و ۳۲ درصد کاهش داشته است. مرتضایی در این گزارش تحولات بازار ذرت، کنجاله، کنجاله سویا را بررسی کرد. او دلیل این وضعیت در بازار را تخصیص نامناسب ارز، تشدید تحریم‌ها و افزایش هزینه واردات، افزایش قیمت جهانی نهاده‌ها، قیمت‌گذاری دستوری نهاده‌ها و تولیدات دامی، محدودیت‌ها و ممنوعیت تجاری، عدم‌دسترسی به‌موقع به نهاده‌های دامی، از بین رفتن گله‌های مولد، کاهش تولیدات دامی، کاهش قدرت خرید خانوار و رکود و تورم داخلی عنوان کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر