آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۰۱

 • رونق تولید در منگنه تامین ارز

  دنیای‌اقتصاد: انتقاد از نحوه تخصیص ارز برای مبادلات اقتصادی و نحوه بازگشت ارزهای صادراتی، همچنان در صدر لیست دغدغه‌های تولیدکنندگان کشور ایستاده است. طبق ارزیابی‌ فعالان بخش خصوصی حدود سه ماه است هیچ ارزی برای تامین مواد اولیه تخصیص داده نشده؛ به اعتقاد آنها هیچ زمانی تا به امروز مبادلات اقتصادی وابسته به تخصیص ارز نبوده و «کند شدن رویه‌ها در بانک مرکزی» و «ثابت نبودن دامنه نرخ ارز» منجر به عدم‌برنامه‌ریزی در فضای کسب‌وکار کشور و عملا متوقف شدن برنامه‌های اقتصادی شده است. از سوی دیگر برگشت ارز حاصل از صادرات نیز به عنوان یک محدودیت شناسایی شده است؛ «اختصاص جایزه ریالی» و «مبادله مازاد ارز بین واحدهای تولیدی صادرکننده برای تامین مواد اولیه» از پیشنهادهای مطرح شده در نشست مشترک دو کمیسیون اتاق ایران برای حل این چالش‌ها بود.
 • آنچه وزیر صمت باید بداند

  سعید پورفرهادی عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت،گاز و پتروشیمی ایران
  همواره از سال ۱۳۹۰ که سه وزارتخانه بازرگانی، صنایع و معادن، ادغام و وزارت صمت تشکیل شد صمت یکی از وزارتخانه‌های کلیدی و البته پرحاشیه در هر کابینه‌ای بوده است. اغراق نیست اگر بگوییم در شرایط ویژه کشورکه تحریم‌ها، امان اقتصاد و صنعت کشور را بریده است وزارت صمت تبدیل به مهم‌ترین بازوی اقتصادی دولت شده است.
 • تداوم ممنوعیت واردات لوازم خانگی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت اعلام کرد: میانگین تولید انواع لوازم خانگی در ۵ ماه نخست امسال، ۳۷ درصد رشد را ثبت کرده است. به گزارش «شاتا»، کیوان گردان در گفت‌وگو با شبکه خبر سیما گفت: مجموع تولیدات انواع لوازم خانگی کوچک و بزرگ در سال ۹۸ حدود ۹ میلیون دستگاه بوده و طبق برنامه افزایش ۳۰ درصدی تولید در سال ۹۹، تولید ۱۲ میلیون دستگاه لوازم خانگی بزرگ مثل یخچال و فریزر و تلویزیون و لوازم خانگی کوچک مثل چرخ گوشت، آبمیوه‌گیری و... در دستور کار است.
 • صرفه‌جویی ۲۵ هزار میلیارد تومانی با نوسازی نیروگاه‌های حرارتی

  پاون: مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت: افزایش ۲هزار مگاواتی توان تولید نیروگاه‌ها در اجرای طرح‌های بهسازی و نوسازی، در حالی با سرمایه‌گذاری ۴۲۷ میلیارد تومانی انجام شد که احداث یک نیروگاه جدید هزار مگاواتی نیازمند حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است.
 • احیا، فعال‌سازی و توسعه ۵۸ معدن

  دنیای‌اقتصاد: طبق گزارش منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا سه‌شنبه هفته گذشته (هشتم مهر ماه)، ۵۸ معدن احیا، فعال و توسعه پیدا کرده‌اند، ضمن اینکه برای ۱۵۰ معدن نیز اقدامات کلینیکی در حال انجام است. به گزارش شاتا، براساس این گزارش از ابتدای امسال تا هشتم مهرماه، ۶۶۰ معدن در راستای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس شناسایی و اولویت‌بندی شده است که از این تعداد برای ۵۸ معدن، هدف محقق شده است. روی ۱۵۰ معدن اقدامات کلینیکی انجام و راه حل‌های مختلفی ارائه شده است، ضمن اینکه در این مدت اقدامات لازم برای احداث ۱۲ واحد فرآوری نیز به انجام رسید. همچنین پایش ۲۲ معدن از ۱۴۶ معدن احیا شده سال ۱۳۹۸، از دیگر اقدامات در این بازه زمانی بوده است. در همین راستا بیش از ۵۲ جلسه کارگروه استانی از طریق ویدئو کنفرانس یا حضور در استان برگزار شده است که بیش از ۱۷ جلسه با حضور طرفین تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری نیز انجام شده است. برگزاری مناقصه برای انتخاب مشاور به منظور بررسی محدوده‌های اکتشافی ۱۶ استان و عقد قرارداد با سازمان نظام مهندسی ایران به منظور تکمیل ۳هزار فرم پرسش‌نامه مشکلات معدن از دیگر اقدامات بوده است. در این مدت فراخوان عمومی سرمایه‌گذاری به منظور احداث واحد فرآوری گچ استان کهگیلویه و بویراحمد نیز اعلام شده و جلسات فعال‌سازی معادن مس کشور با کمک شرکت ملی صنایع مس ایران برگزار شد.
 • افت تولید فولاد در کشورهای صنعتی

  دنیای اقتصاد: انجمن جهانی آهن و فولاد از رشد ۳/ ۱۱درصدی تولید فولاد ایران در ۸ماه نخست سال جاری میلادی و افت قابل توجه تولید فولاد در کشورهای صنعتی مثل آمریکا، آلمان،‌ فرانسه و کانادا خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود از رشد ۳/ ۱۱درصدی تولید فولاد ایران در ۸ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد. تولید فولاد ایران که در ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۶.۷۳۹ میلیون تن گزارش شده بود، در ۸ ماه نخست ۲۰۲۰ به ۱۸.۶۲۵ میلیون تن افزایش یافته است. رشد ۳/ ۱۱درصدی تولید فولاد ایران طی این مدت با وجود تحریم‌های آمریکا در حالی است که بسیاری از کشورهای صنعتی تحت تاثیر شیوع کرونا با کاهش شدید تولید فولاد خود مواجه شده‌اند. تولید فولاد آمریکا در ۸ماه نخست سال جاری میلادی افت ۸/ ۱۹درصدی داشته است و تولید فولاد آلمان در این دوره ۵/ ۱۶درصد، فرانسه ۶/ ۲۷ درصد، انگلیس ۷/ ۵ درصد، کانادا ۵/ ۱۶درصد، ژاپن ۱۹ درصد، عربستان ۳/ ۱۸ درصد، قطر ۱/ ۴۷درصد و هند ۸/ ۱۸درصد افت داشته است. کل تولید فولاد جهان در ماه‌های ژانویه تا آگوست امسال با کاهش ۲/ ۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۱۸۷ میلیون تن رسیده است.
 • چند بنگاه صنعتی راه‌اندازی شد؟

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در ۵ماهه اول امسال برای ۲۳۷۳ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده و زمینه اشتغال ۴۱ هزار و ۸۵۸ نفر فراهم شده است. به گزارش «ایسنا» بر اساس این آمار در ۵ماهه اول امسال برای ۱۴ هزار و ۸۰۶ بنگاه جواز تاسیس و برای ۲۳۷۳ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۳/ ۴۰ درصد افزایش و ۵/ ۵ درصد کاهش داشته است.
 • استفاده از برق نیروگاه‌ها برای استخراج رمزارز

  ایسنا: سخنگوی صنعت برق از انتشار آگهی مزایده فروش برق حاصل از تولید توربین‌های انبساطی نیروگاه‌های رامین اهواز و شهید منتظری اصفهان برای استخراج رمزارزها خبر داد. مصطفی رجبی‌مشهدی ایجاد منابع پایدار درآمدی در سال‌های اخیر را یکی از اهداف اصلی صنعت برق ایران برشمرد و افزود: نوسانات شدید ارزی و ثبات تکلیفی قیمت فروش برق به مشترکان موجب شده است که بین درآمدها و هزینه‌ها در صنعت برق کشور شکاف بزرگی ایجاد شود و متاسفانه بر ابعاد آن به‌صورت ماهانه افزوده می‌شود.
 • همکاری «سحرخیز» و سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی

  گروه شرکت‌ها: تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز علمی کاربردی گروه سحرخیز و سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی امضا شد. فرهاد سحرخیز، عضو هیات‌مدیره گروه سحرخیزدر این مراسم گفت: همکاری برای اشتغال فارغ‌التحصیلان حوزه کشاورزی، ارائه تسهیلات برای استفاده از امکانات و تجهیزات مورد نیاز و فضاهای آموزشی، تدوین استانداردهای مورد نیاز برای مهارت‌افزایی، همکاری برای آشنایی مهارت‌آموزان با فضای کسب‌وکار مجازی، همکاری برای آشنا کردن جامعه مهارت آموز در بورس کالای کشاورزی و سایر مواردی از این دست از جمله موارد مطرح شده در این تفاهم‌نامه است.
 • زنجیره پایدار برای توسعه کشاورزی

  دنیای اقتصاد: مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با هدف شناسایی و ارزیابی مشکلات حوزه کشاورزی و آسیب‌های احتمالی بر کسب‌وکارهای این بخش وضعیت اقتصاد کشاورزی ایران را مورد بررسی قرار داده است. این گزارش آسیب‌های احتمالی بر کسب‌وکارهای کشاورزی را پیش‌بینی کرده و پس از شناسایی و ارزیابی مشکلات موجود در این بخش، پیشنهادهایی را برای حل این مسائل ارائه کرده است.
 • تلاش مشترک برای برقراری همکاری‌های بلندمدت با روسیه

  دنیای اقتصاد: تلاش بخش خصوصی ایران و روسیه برای توسعه مراودات تجاری، در زمانه سخت تحریم‌ها، همچنان ادامه دارد و از سوی اتاق‌های بازرگانی دنبال می‌شود. در همین رابطه بعد از امضای یک تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی تهران و مرکز صادرات روسیه، با همکاری این دو نهاد یک همایش تجاری آنلاین با حضور اعضای اتاق بازرگانی تهران و اتاق بازرگانی و صنعت سامارا در روسیه برگزار شد.
 • مسیر خطا در کنترل قیمت‌ها

  دنیای اقتصاد: در نشست کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق‌ایران جمشید نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران گفت: در این شرایط که فرصتی استثنایی برای کشور ایجادشده، باید اقتصاد نفت‌محور را تبدیل به اقتصاد صادرات‌محور کنیم. باید مسائل و مشکلات صادر‌‌کننده برطرف شود. در این نشست رفع تعهد ارزی صادر‌کننده، مالیات و نوع مواجهه بانک مرکزی با صادرکننده‌ها بررسی شد.
 • نیمی از بازار افغانستان در اختیار ایران است

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با بیان اینکه حدود نیمی از بازار کالاهای وارداتی افغانستان در اختیار ایران است، گفت: همچنین این کشور از پتانسیل خوبی برای واردات خدمات فنی و مهندسی برخوردار است. محمدمهدی جوانمرد قصاب در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره وضعیت تجارت ایران با افغانستان و در پاسخ به این سؤال که چرا صادرات ایران به این کشور طی سال‌های اخیر رقمی حدود سه تا چهار میلیارد دلار بوده و افزایشی نداشته است، گفت: ظرفیت بازار افغانستان بیش از این نیست. در سال اول ورود به بازار افغانستان، میزان صادرات ما به این کشور حدود یک ‌میلیارد دلار بود که در سال ۱۳۹۰ صادرات ما به این کشور به ۳ میلیارد دلار افزایش یافت.
 • تداوم چالش نهاده و مرغدار

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به اینکه هنوز برخی از مرغداران به دلیل مشکلات سامانه بازارگاه نتوانستند سهمیه تخصیص داده شده را دریافت کنند، گفت: تولیدکنندگان هزینه‌های خوراک، واکسن، دارو، ریزمغذی، کارتن و نیروی کار دارند و هزینه‌های تولید آنها بالا رفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر