آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۸۹

 • مسیر چهارم برای واردات

  دنیای اقتصاد: گفته می‌شود به‌زودی برخی از کالاهای وارداتی از دریافت ارز نیمایی کنار گذاشته می‌شوند. اگرچه جزئیات این کالاها اعلام نشده، اما برای واردات این گروه‌های کالایی مسیر جدیدی در نظر گرفته شده است؛ ارز اشخاص. استفاده از ارز اشخاص برای یک دوره محدود شده بود؛ اما مجددا این مسیر برای تامین ارز واردات به‌کار گرفته شده است. به این ترتیب برای واردات مسیر چهارم باز می‌شود. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی علاوه بر این موضوع، کالاهای جدید مشمول دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی را نیز معرفی کرده است.
 • دوئل تجارت جهان با کووید-۱۹

  دنیای اقتصاد: پاندمی «کووید-۱۹» ارزش تجارت جهانی را در فصل نخست امسال ۳ درصد کاهش داد. بر اساس گزارشی که «کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)» به‌طور مشترک با ۳۶ سازمان بین‌المللی منتشر کرده است، انتظار می‌رود این روند کاهشی در فصل دوم شتاب بگیرد تا جایی که رکورد کاهش فصلی بی‌سابقه ۲۷ درصد به ثبت خواهد رسید.
 • زمان‌‌بندی استرداد مالیاتی ۹۸

  دنیای اقتصاد: تصمیم جدید برای بازگشت مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان اتخاذ شد. بر این اساس زمان استرداد این مالیات برای فعالانی که در سال ۹۸ صادرات داشته‌اند مشخص شده است. بنا بر پیگیری‌های به عمل آمده از سوی کنفدراسیون صادرات ایران از بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی، این سازمان استرداد مالیات ارزش افزوده صادرات سال۹۸ را از ابتدای خردادماه آغاز می‌کند.
 • سقف صندوق ضمانت صادرات ۶ میلیارد دلار شد

  خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران از افزایش ۲۰۰ درصدی سرمایه این صندوق و پوشش ریسک تجاری تا ۶ میلیارد دلار خبر داد. افروز بهرامی با بیان اینکه یکی از وظایف و ماموریت‌های مهم صندوق، پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری است، گفت: در شرایط امروز کشور که این ریسک‌ها بیشتر شده، مصوبه افزایش سرمایه صندوق، این توان را ایجاد کرده که پوشش میزان ریسک پذیری فروش و صادرات اعتباری کشور از ۶/ ۲میلیارد دلار در سال گذشته به ۶ میلیارد دلار افزایش یابد.
 • هشدار آمریکا به صنایع انرژی و فلزات درباره ریسک تحریم

  ایسنا: دولت آمریکا به صنایع دریانوردی، انرژی و فلزات جهانی هشدار داد مراقب طرح‌های صادرات غیرقانونی که آنها را در معرض ریسک تحریم قرار می‌دهد باشند. بر اساس این گزارش، هشدار آمریکا در پی گزارش‌هایی از ارسال محموله‌های بنزین ایران به ونزوئلا صادر شده است. صنعت نفت هر دو کشور تحت تحریم آمریکا قرار دارد. دولت آمریکا از بازیگران صنعت دریانوردی خواست در برابر تاکتیک‌های متداول برای دور زدن تحریم‌ها از جمله خاموش کردن سیستم شناسایی اتوماتیک کشتی، تغییر فیزیکی هویت کشتی، دستکاری اسناد محموله و کشتی، انتقال کشتی به کشتی، سفرهای غیرمعمول مانند مسیرهای غیرمستقیم و انحراف ناگهانی از مسیر و ساختار مالکیت پیچیده مراقب باشند. دستورالعمل ۳۵ صفحه‌ای در این خصوص از سوی وزارت خارجه، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری و گارد ساحلی آمریکا منتشر شده است.
 • مسوولیت‌ها و مجازات‌ ناشی از ورشکستگی

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران و وکیل پایه یک دادگستری
  در ادامه بحث مسوولیت‌ها و مجازات افراد ورشکسته، در دو یادداشت قبل به این موضوع درخصوص ورشکستگی عادی و به تقلب پرداختیم؛ در این نوشتار به مسوولیت‌ها و مجازات‌ ناشی از ورشکستگی به تقصیر و اشخاص ثالث می‌پردازیم.
 • فاصله دو وام تولید با هدف

  دنیای اقتصاد: کارنامه بانکی دو وام تولید در سال ۹۸ منتشر شد. داده‌های اعلام‌شده نشان‌دهنده فاصله هدف بسیار این دو وام تولیدی است؛‌ به‌طوری‌که براساس داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت بیش از ۹۰ درصد از تسهیلات پرداختی در قالب تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در راستای اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ محقق شده است. این در حالی است که در بخش تسهیلات پرداختی برای برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) دومین وام پیش‌بینی‌شده برای بخش تولید حدود ۲۰ درصد از تعهدات محقق شده است.
 • گام جدید برای جذب سرمایه‌گذاران

  دنیای اقتصاد: گام جدید سیاست‌گذاران صمت برای ترغیب حضور سرمایه‌گذاران در عرصه صنعتی برداشته شد. براساس تازه‌ترین خبرها، مراحل صدور و اعمال مجوزهای معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای ماشین‌آلات و تجهیزات خط تولید با توافق وزارت صنعت و گمرک در راستای تحقق شعار سال «جهش تولید»، تسهیل و شفاف‌سازی شد. طبق توافق صورت گرفته از این پس فرآیند ورود تجهیزات خطوط تولید تسهیل و معافیت‌هایی برای صنعتگرانی که برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت نیازمند واردات ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی هستند در نظر گرفته شده است. براساس جزئیات اعلام شده، ماشین‌آلات خط تولید، تجهیزات اصلی و جانبی خط تولید، انواع قالب، ابزارآلات مخصوص و ملزومات سرمایه‌ای خط تولید با تشخیص سیاست‌گذاران مشمول معافیت از پرداخت حقوق ورودی موضوع بند (غ) ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی شدند.
 • انتصاب جدید دولت، پایان بحث انتزاع

  ولی‌الله افخمی /معاون اسبق وزارت صنایع و معادن
  انتصاب سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با پیشینه فعالیت در بخش بازرگانی و تنظیم بازار را از این جهت که رویکرد دولت آقای روحانی در پیشبرد امور اقتصادی بیش از آنکه مبتنی بر ساز‌و‌کار بازار باشد از نوع مداخله به منظور نظارت و کنترل بیشتر بر فعالیت‌های اقتصادی است را باید به فال نیک بگیریم.
 • امضای هرگونه قرارداد جدید در وزارت «صمت» ممنوع شد

  شاتا: حسین مدرس‌خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای هرگونه امضای قرارداد جدید، تفاهم‌نامه، لغو یا صدور ابلاغ جدید و نیز جابه‌جایی نیرو را در این وزارتخانه تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد‌حسن صبوری‌دیلمی، مدیر کل دفتر وزارتی وزارتخانه صمت در نامه‌ای خطاب به معاونان وزیر، مدیران کل ستادی، روسای سازمان‌ها، موسسه‌ها، صندوق‌ها و شرکت‌های وابسته و روسای سازمان‌های صنعت، معدن وتجارت استان‌ها این ابلاغیه را صادر کرد. وی در این نامه افزوده است: بنابر اعلام سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به ضرورت بررسی موضوع‌های در دست بررسی، اقدام و ارزیابی دقیق‌تر مسائل مربوط به کارکنان بخش‌های مختلف ستادی و اجرایی، تا اطلاع ثانوی از هرگونه جابه‌جایی نیرو، لغو یا صدور ابلاغ جدید، امضای قرارداد و تفاهم‌نامه خودداری و مراتب را اعلام کنند. ۲۲ اردیبهشت ماه بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، در حکمی حسین مدرس‌خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.
 • ظرفیت‌های جهش تولید در دانش‌بنیان‌ها

  دنیای اقتصاد: صعود ۴۸رتبه‌ای ایران در شاخص جهانی نوآوری طی ۷ سال گذشته نشان می‌دهد ایران کشوری دانش‌بنیان است و بر همین اساس، تحقق جهش تولید در کشور ما آرزویی دست‌نیافتنی نیست. به گزارش خبرگزاری تسنیم، کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی درخصوص «مفاهیم و الزامات جهش تولید، ظرفیت‌ها، آسیب‌شناسی و ارائه راهبردها و راهکارها» منتشر کرد که در بخشی از این گزارش به ظرفیت‌شناسی جهش تولید در بخش‌های اقتصادی اشاره شده است. در این گزارش به بررسی ظرفیت‌های جهش تولید در حوزه دانش‌بنیان می‌پردازیم.
 • دور جدید انتصابات وزارت «صمت»

  دنیای اقتصاد: سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت سه حکم جدید صادر کرد. بر این اساس حسین مدرس خیابانی در حکمی مهدی صادقی نیارکی را به‌عنوان معاون امور صنایع این وزارتخانه منصوب کرد. به گزارش شاتا، در حکم صادره از سوی مدرس خیابانی آمده است: نظر به ضرورت تحقق «جهش تولید» و نقش حیاتی تولید داخلی برای اقتصاد کشور و رفاه عمومی و همین‌طور اثرگذاری تولید در تقویت صادرات و تاثیرگذاری آن بر انسجام ملی انتظار می‌رود با بهره‌گیری از توان کارشناسی و مدیریتی مجموعه‌های ستادی و اجرایی، گام‌های موثری برای جهش کمی و کیفی تولیدات و همین‌طور بازسازی و نوسازی و اصلاح ساختار صنایع، توسعه تحقیقات کاربردی و دانش فنی در صنایع، حمایت و تعمیق ساخت داخل و قطع وابستگی صنعتی کشور، تقویت همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی، ارتقای توان رقابت‌پذیری صنایع در جهت حضور در بازارهای بین‌المللی، مشارکت با تشکل‌های صنعتی در امر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در راستای حمایت از تولید داخلی و اشتغال پایدار برداشته شود.
 • ۲۱ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی وارد مدار می‌شوند

  ایرنا: مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: ۲۱ هزار و ۴۰۰ هکتار از شبکه‌های آبیاری و زهکشی استان‌های ایلام و کرمانشاه تا پایان سال وارد مدار توسعه می‌شوند. بهروز مرادی افزود: توسعه این میزان از شبکه‌های آبیاری و زهکشی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی صورت خواهد گرفت. وی ادامه داد: تلاش می‌شود در نخستین گام برای تحقق این هدف و تا پایان تیرماه بیش از ۱۷ هزار و ۸۰۰ هکتار وارد مدار توسعه شود تا برای اراضی و دشت‌های استان کرمانشاه و بخشی از استان ایلام کشت سبز محقق شود.
 • آخرین وضعیت بارش‌های کشور

  دنیای اقتصاد: با ثبت ۱/ ۳۰۳میلی‌متر بارش در ۲۳۵ روز نخست سال آبی جاری، رشدی ۳۲درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت به ثبت رسیده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی جاری (اول مهر ۹۸) تا بیست و پنجم اردیبهشت‌ماه (۲۳۵ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۱/ ۳۰۳ میلی‌متر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر