آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۲۱

 • بهبود حلزونی محیط کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: نتایج پایش ملی محیط کسب و کار کشور در پاییز ۹۸ منتشر شد. بر اساس نتایج به‌دست آمده، رقم شاخص کل ۰۳/ ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که در مقایسه با ارزیابی فصل تابستان (‌۰۷/ ۶) وضعیت بهتری پیدا کرده است. به‌طور کلی نظرسنجی از ۲۶۷۴ فعال اقتصادی در فصل پاییز ۹۸ که از سوی مرکز پژوهش‌های اتاق ایران منتشر شده، بیانگر آن است که از نگاه فعالان مشارکت‌کننده در این پایش، در اکثر استان‌ها وضعیت بیشتر مولفه‌های موثر بر محیط کسب و کار ایران در پاییز ۹۸ تا حدودی مساعدتر شده است.
 • فرمول اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی

  دنیای اقتصاد: کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران با همکاری معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق، یک طرح مطالعاتی در حوزه بررسی اثرگذاری و تبعات ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت‌های صنعتی و تولیدی را به انجام رسانده‌ که علاوه‌بر نقد برخی مصوبات قدیمی موجود، پیشنهادها و راهکارهایی برای بهبود اثرگذاری این ضوابط بر فعالیت‌های صنعتی و محیط‌زیست ارائه داده است.
 • شاهراه توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش‌خصوصی در نشست تخصصی بررسی روند توسعه صنایع پایین‌دستی از موانع و مشکلات صنایع در ایران گفتند. در این نشست ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران تاکید کرد که صنایع پایین‌دستی باید با تعامل با صنایع بالادستی به راهکاری برای حمایت از تولید و اقتصاد ملی برسند. به‌گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران» روغنی‌گلپایگانی، درخصوص گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره صنایع کوچک و متوسط گفت: در آن گزارش سهم صنایع کوچک و متوسط از اقتصاد ایران ۷/ ۶ درصد است، درصورتی‌که ۶۰ درصد کارگاه صنعتی در این بخش فعال است.
 • موانع تولید و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس سازمان توسعه تجارت منطقه آزاد کیش، با انتقاد از الزام ثبت سفارش کالا برای ورود به مناطق آزاد، گفت: در سال ۹۶ که هنوز مشکلی برای واردات و ثبت سفارش کالا در مناطق ایجاد نشده بود ۶۰۵ میلیون دلار کالا برای خرید مسافر وارد مناطق هفتگانه آزاد کشور شد؛ در حالی که در سال گذشته ۳۶ میلیون سفر یعنی ۱۸میلیون مسافر از کشور خارج شده بود و اگر هر شخص هزار دلار با خود خارج کرده باشد، بیش از ۱۸ میلیارد دلار از کشور بیرون رفته و هیچ شغلی ایجاد نکرده، اما در مناطق آزاد ضمن فعالیت بیش از ۵۰ هزار صنف برای ۵۰۰ هزار نفر ایجاد اشتغال کرده بود و صادرات در این مناطق چند برابر واردات است.
 • ترخیص کالاهای در آستانه فساد

  دنیای اقتصاد: همزمان با قرار گرفتن برخی ازکالاها در لیست ممنوعه وارداتی که از سال گذشته اعلام شد، ۲۰۰ کانتینر لوازم آرایشی و بهداشتی نیز که در این لیست قرار داشتند، در گمرکات دپو شدند. بخش خصوصی در جلسات مختلف نسبت به رسوب این گروه کالایی در گمرکات و بنادر اعتراض کرده بود. از آنجا که لوازم آرایشی و بهداشتی دارای تاریخ انقضا بوده و فاسدشدنی محسوب می‌شوند، در نتیجه زمان برای ترخیص و تعیین تکلیف آنها محدود است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر