آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۲۲

 • تجربه جهانی در مشوق‌های صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: بسته حمایت از صادرات غیرنفتی ۹۸ چندی پیش ابلاغ شد که انتقاد صادرکنندگان را درخصوص شفاف نبودن منابع این بسته و ابلاغ دیرهنگام آن به‌دنبال داشت. نهاد پژوهشی وزارت صمت (موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی) نیز همزمان با انتشار این بسته حمایتی، گزارشی را از تجربه چهار کشور درخصوص مشوق‌های صادراتی ارائه کرده است که مسیر حمایت از صادرات کشورهای هند، چین،‌ مالزی و ترکیه را نشان می‌دهد.
 • گام نخست در اجرای توافق تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز پنج‌شنبه دولت چین اعلام کرد قصد دارد تعرفه‌های اضافی که سال گذشته بر واردات محصولات آمریکایی اعمال کرده بود را به نصف کاهش دهد. این اقدام دولت چین پس از آن صورت می‌گیرد که غول‌های اقتصادی دنیا توانستند ماه گذشته فاز نخست توافق تجاری میان خود را به امضا برسانند. به عقیده کارشناسان پکن تلاش می‌کند با این اقدام اطمینان سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها از ترس ناشی از شیوع بیماری کرونا را بازگرداند.
 • بهبود تجارت از مسیر دیپلماسی اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: توسعه بازارهای تجاری از مسیر دیپلماسی اقتصادی در دستور کار متولیان دولتی قرار گرفت. بر این اساس، وزارت امورخارجه به سفرا و نمایندگان خود ماموریت داده است که مسائل اقتصادی را به‌عنوان یکی از اولویت‌های اصلی مورد توجه قرار دهند و زمینه را برای توسعه بازارهای صادراتی ایران فراهم کنند. در همین چارچوب سیاستی، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اعلام کرده است که همکاری‌های تازه‌ای میان وزارت امورخارجه با صادرکنندگان و نمایندگان تام‌الاختیار تجاری ایران در بازارهای هدف صادراتی، آغاز شده است.
 • اصول حاکم بر اسناد تجاری

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث اسناد تجاری ۱، در این نوشتار به اصولی که بر اسناد تجاری حکومت می‌کنند و با توجه به آنها باید مراقبت لازم را هنگام صدور اسناد و نیز طرح و دفاع دعوی داشت، می‌پردازیم.
 • واردات انبه از فیلیپین آزاد شد

  دنیای اقتصاد: واردات انبه از فیلیپین با رعایت ریسک قرنطینه‌ای متوسط، آزاد اعلام شد. به گزارش خبرگزاری مهر، سعید عباس‌پور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به مدیرکل مرکز واردات و مناطق آزاد و ویژه گمرک اعلام کرد که واردات انبه ازکشور فیلیپین با شرایط ریسک قرنطینه‌ای متوسط و رعایت سایر شرایط قرنطینه‌ای امکان‌پذیر است. در این نامه آمده است که واردات میوه انبه در فهرست کالاهای با ریسک قرنطینه‌ای متوسط قرار داشته و منوط به رعایت شرایط قرنطینه‌ای و نیز بازدید کارشناسان قرنطینه در مرز ورودی (گمرک ترخیص کننده) است. در این راستا باید اقدام لازم با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه انجام شود.
 • رازگشایی دوم از آلودگی بودار

  دنیای اقتصاد: بعد از معاون رئیس‌جمهور، این بار وزیر نیرو از آلودگی بودار رازگشایی می‌کند. رضا اردکانیان درباره اینکه «چرا نیروگاه‌ها به سوخت مایع پناه بردند؟» با ذکر آمار و ارقام پاسخ داد. سوخت جایگزینی که منشأ اصلی آلودگی هوای پایتخت و کلان‌شهرهای دیگر ایران اعلام شد. به اعتقاد وزیر نیرو، افزایش مصرف گاز در بخش خانگی موجب شد تا سهمیه گاز نیروگاه‌ها کاهش یابد و وزارت نفت نتواند به تعهد خود در این حوزه عمل کند؛ به‌همین دلیل استفاده از مخازن ذخیره سوخت مایع نیروگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت.
 • جراحی در بورس کالا الزامی برای قطع دلالی

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از یکی از واحدهای تولیدی در استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات مطرح شده از سوی مدیران واحدهای تولیدی نشان‌دهنده آن است که واحدهای صنعتی با چالش‌هایی در حوزه تامین مواد اولیه از طریق بورس کالا، تامین نقدینگی مورد نیاز واحدها و نرخ بهره بالای سود بانکی و مواردی از این دست روبه‌رو هستند، عنوان کرد: در برخی شاخص‌ها، برخی تکانه‌های اقتصادی در مقاطع مختلف سال روند سرمایه‌گذاری در بخش صنعت را دچار اختلال می‌کند که در این راستا باید راهی برای هدایت سرمایه‌های سرگردان و همچنین کاهش نرخ سود بانکی در راستای سوق دادن سرمایه‌های موجود به سوی تولید پیدا کنیم.
 • پوشاک استوک‌ تهدیدی برای بازار شب عید

  ایسنا: عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه قاچاق پوشاک هنوز عدد قابل توجهی است، گفت: با توجه به اینکه بازار شب عید بهترین بازار پوشاک ایران است، عده‌ای برای اینکه سرمایه‌گذاری زودبازده داشته باشند کالای استوک را شب عید به کشور وارد می‌کنند که این مساله تهدیدی جدی برای تولیدکنندگان داخلی است.
 • ترخیص کاغذ به روال عادی بازگشته است

  خبرگزاری مهر: رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه در سال جاری ۸۸۷ هزار تن کاغذ وارد کشور شده است، گفت: ترخیص کاغذ به روال عادی بازگشته است. مهدی میراشرفی، درباره آخرین وضعیت ترخیص کاغذ عنوان کرد: در برهه‌ای از زمان به دلیل ناهماهنگی‌های ایجاد شده بین بعضی از سازمان‌ها به ویژه سازمان ملی استاندارد وضعیت ترخیص کاغذ، با مشکل مواجه شده بود، به گونه‌ای که شاهد دپو شدن محموله‌های کاغذ به میزان حدود ۲۳ هزار تن در گمرک بودیم. رئیس کل گمرک ایران افزود: پس از حل مباحث پیش آمده طی ماه پیش، دیگر مشکلی در ترخیص کاغذ نیست و فرآیند ترخیص این کالا به روال عادی بازگشته است. وی درباره میزان واردات کاغذ طی سال جاری گفت: طی ۱۰ ماه سال جاری ۸۸۷ هزار و ۵۲۱ تن کاغذ به ارزش یک میلیارد و ۵۷ میلیون و ۳۰۴ هزار دلار به کشور وارد شده است. براساس داده‌های اعلام شده جزئیات کامل واردات کاغذ طی ۱۰ ماه سال ۹۸ نشان‌دهنده آن است که ترخیص کاغذ در سال جاری دو مرتبه با مشکل مواجه شد، بار نخست مربوط به اردیبهشت‌ماه بود که به دلیل عدم تعیین سیاست ارزی مشخص برای واردات کاغذ، این کالا در گمرکات دپو شد اما بعد از چندی و قرارگیری کاغذ در فهرست دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکل ترخیص حل شد. مرتبه دوم نیز مربوط به پاییز بود که به دلیل عدم هماهنگی میان دستگاه‌ها و مسائلی همچون تعرفه، مالیات و عوارض، محموله‌های کاغذ در گمرکات دپو شدند.
 • احیای مجدد خطوط تولید دخانیات

  گروه بنگاه‌ها: با پیگیری‌های مستمر مدیریت ارشد برای تامین منابع و مواد اولیه ضروری، به منظور تولید محصولات دخانی و همکاری و هم‌افزایی بخش‌های تامین و تولید، خطوط تولید در شرکت دخانیات ایران مجددا احیا و فعال شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، محمد عظیمی مدیر دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت دخانیات ایران گفت: با حضور مدیرعامل جدید شرکت احیا و فعال‌سازی خطوط تولیدی بر اساس تعداد روزها و شیفت‌های کاری، نوع محصول تولیدی، تعداد ماشین‌آلات تولید‌کننده سیگارت و دلایل توقف در سه ماهه سوم سال منتهی به آذر ۹۸ گزارش و مورد بازبینی قرار گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر