آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۹

 • مجوز جدید برای لیست ممنوعه وارداتی

  دنیای اقتصاد: تصمیم تازه برای واردات ابلاغ شد. دراین چارچوب سیاست‌گذار با هدف ایجاد گشایش برای ورود کالاهای گروه چهارم که تحت عنوان لیست ممنوعه‌ وارداتی شناخته می‌شوند، شرایط جدیدی را مشخص کرده است. مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در قالب بخشنامه‌ای اعلام کرده است که امکان ادامه فرآیند تجاری (تمدید، ویرایش و ترخیص) برای پرونده‌های مشمول تعرفه‌های گروه چهارم کالایی که تامین ارز آنها صورت گرفته، مهیا شده است؛ درعین حال امتیاز مهمی که در دستورالعمل مذکور برای فعالان اقتصادی لحاظ شده، این است که سیاست‌گذار تمایزی درخصوص زمان تامین ارز این کالاها قائل نشده است؛ به گونه‌ای که تمام کالاهای گروه چهارم (‌ممنوعه‌های وارداتی) که قبل یا بعد از تاریخ ممنوعیت ورود کالا، فرآیند تامین ارز خود را طی کرده باشند، از امکان ترخیص و ورود برخوردار خواهند شد، البته وزارت صمت تاکید کرده است که خودرو مشمول این قاعده نمی‌شود.
 • احیای مذاکرات صلح

  دنیای اقتصاد: اواخر هفته گذشته وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد به منظور پایان دادن به تنش‌های تعرفه‌ای، اوایل اکتبر (از هفته دوم مهرماه) تیم تجاری کشورش با همتایان آمریکایی خود دیدار خواهند کرد. به گفته مقامات چینی، تیم تجاری این کشور تمام تلاش خود را می‌کند تا پیشرفت‌های قابل‌توجه در مذاکرات پیش‌رو میان دو کشور حاصل شود. خبر از سرگیری مذاکرات دو کشور در حالی است که به دنبال تقابل تعرفه‌ای هفته گذشته دو کشور، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بازارهای جهانی به مواضع محتاطانه‌تر رو آورده‌اند. در عین حال بر اساس برخی گزارش‌ها، در تعیین زمان این مذاکرات که پیش از این برای ماه جاری برنامه‌ریزی شده بود، مقامات تجاری دو کشور با اختلافاتی مواجه بوده‌اند. در این رابطه سرمایه‌گذاران نگرانند تشدید تنش‌های تجاری غول‌های اقتصادی دنیا، منجر به ورود اقتصاد جهان به رکودی بزرگ خواهد شد. به همین خاطر نگاه فعالان بازارها به پیشرفت در مذاکرات تجاری و احتمال توافق میان دو کشور است.
 • دفاعیه‌ای از تمایز مولد - نامولد

  دکتر سید احسان خاندوزی/ عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی
  آقای دکتر غنی‌نژاد سه‌شنبه هفته گذشته در سرمقاله «دنیای اقتصاد»، نقدی نگاشتند بر گزارش «فعالیت‌های نامولد رقیب تولید» مرکز پژوهش‌های مجلس، نوشتار حاضر پاسخی است به آن مطلب و دفاعیه‌ای است از لزوم تفکیک فعالیت‌های نامولد از مولد. برای پرهیز از تطویل، تنها بر اختلاف نظرهای اساسی متمرکز می‌شوم و جزئیاتی مانند اعتراض به برخی مصادیق فعالیت‌های نامولد در آن گزارش را وامی‌نهم.
 • جایزه صنایع بابت صرفه‌جویی برق

  دنیای اقتصاد: پرداخت مشوق صرفه‌جویی ۱۵۰ میلیارد تومانی به صنایع، بابت صرفه‌جویی ۱۸۰۰ مگاواتی در مصرف برق در دستور کار قرار گرفت. به گزارش صدا و سیما، مدیرکل دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر با اشاره به اینکه ۳۰۰ میلیارد تومان تشویقی برای مدیریت مصرف در بخش‌های کشاورزی، تجارت و صنعت تعیین شده است، گفت: ۵۰ درصد از این رقم به صنایعی که در کاهش مصرف برق در زمان اوج بار همکاری داشته‌اند، پرداخت می‌شود. هادی مدقق بیشترین مدیریت زمان مصرف صنایع را طبق تفاهم‌نامه در بخش جابه‌جایی بار از زمان اوج مصرف به ساعات کم‌باری دانست و افزود: اعمال هر یک کیلووات ساعت خاموشی از ۲ تا ۶ دلار خسارت به صنایع وارد می‌کند که در تابستان امسال، مدیریت مصرف برق مانع از بروز خاموشی برنامه‌ریزی‌شده و ناشی از کمبود در این بخش شده است. مدیرکل دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر با بیان اینکه افزایش تعرفه برق صنایع در زمان اوج بار، از راهکارهای تغییر ساعات مصرف برق در صنایع است، ادامه داد: جابه‌جایی تعطیلات هفتگی از پنج‌شنبه و جمعه به روزهای دیگر، همکاری در ساعات اوج بار از ساعت ۱۲ تا ۱۸ در ۲۰۰ ساعت اوج مصرف برق تابستان، جابه‌جایی تعطیلات تابستانه با دیگر ماه‌های سال و انجام تعمیرات سالانه در تابستان از برنامه‌های مدیریت مصرف در صنایع بوده است. مدقق با اشاره به همکاری ۵۰ صنعت با شرکت توانیر برای اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف گفت: امسال ۵/ ۱ درصد درمقایسه با سال گذشته، رشد مصرف برق در صنایع اتفاق افتاده است که این رقم به معنای همکاری صنایع و جابه‌جایی زمان مصرف از برق در زمان کم‌باری به‌جای زمان اوج بار است.
 • برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان

  گروه بنگاه‌ها: نمایشگاه بزرگ اختصاصی ایران در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی ایروان ارمنستان برپا می‌شود. نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران از ۸ تا ۱۰ مهر ماه سال‌جاری برپا خواهد شد. غلامرضا رضائیان، مدیر اجرایی نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان، گفت: این نمایشگاه با هدف ارتقای سطح اقتصادی و تجاری، معرفی توانمندی‌ها و تولیدات کشورمان به تجار و بازرگانان ارمنستان، تبادل اطلاعات فنی و بازرگانی، گسترش مبادلات تجاری به منظور توسعه مبادلات اقتصادی، ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف و سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور با حضور مقامات ارشد ارمنستان و ایران برگزار می‌شود. وی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم دستیابی به توسعه اقتصادی پایدار، رونق صادرات است، افزود: ارمنستان دارای اقتصادی به سرعت در حال توسعه، فاصله جغرافیایی ممتاز، پل ارتباطی آسیا و اروپا، کاهش هزینه‌های تجاری، عضو گروه اقتصادی اوراسیا، عضو سازمان توسعه تجارت جهانی و قرارداد تجاری آزاد با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از کشوری با اهمیت در تجارت اقتصادی و تجاری با ایران محسوب می‌شود. وی افزود: نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان، امسال اهمیت ویژه‌ای دارد و فرصت مناسبی برای ارائه دستاوردها و توانمندی‌های ایران و همچنین لزوم مشارکت حداکثری و قله نمایی تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها فراهم کرده است.
 • آوانس صادراتی به دو گروه

  دنیای اقتصاد: دو تصمیم جدید برای تجارت اتخاذ شد. براساس تصمیم اول، متولیان تجاری با هدف ایجاد گشایش برای ورود کالاهای گروه چهارم‌ (ممنوعه‌های‌ وارداتی)، مجوز جدیدی را صادر کردند. مطابق این مجوز، تمام کالاهای گروه چهارم که قبل یا بعد از تاریخ ممنوعیت ‌ورود، فرآیند تامین ارز خود را طی کرده‌اند، از امکان ترخیص برخوردارند. همچنین دو گروه «خشکبار»‌ و ‌«صنایع‌دستی» مشمول آوانس صادراتی شدند. رئیس کل بانک مرکزی وعده داده که اگر صادرکنندگان این دو گروه به نیمی از تعهدات ارزی‌شان عمل کنند، با تایید مجوز واردات مورد نیاز استان مربوطه، مجوز بیش از ۳۰درصد برای واردات در مقابل صادرات را خواهند گرفت.
 • حق‌الوکاله وکیل

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران یوسف یعقوبی/ قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث وکالت ۱، در این نوشتار به موضوع حق‌الوکاله وکیل می‌پردازیم. وکالت ممکن است مجانی باشد یا با اجرت. در عقد وکالت لازم نیست اجرت وکیل تعیین شود، زیرا عقد وکالت از عقود معوض نیست. در صورتی‌که در وکالت، مجانی یا با اجرت بودن آن تصریح نشده باشد، چنین برداشت می‌شود که با اجرت باشد، زیرا عمل انسان محترم و ارزشمند است. حق‌الوکاله وکیل تابع قرارداد بین طرفین، اعم از آنکه مطابق قانون، مقرراتی بر آن حاکم باشد (مانند آیین‌نامه تعرفه حق‌الوکاله وکلای دادگستری) یا نباشد، تابع قرارداد خصوصی بین طرفین است. اگر نسبت به حق‌الوکاله یا مقدار آن قرارداد نباشد، تابع عرف و عادت است و اگر عادت مسلمی نباشد، وکیل مستحق اجرت‌المثل است. چنانچه طرفین در تعیین حق‌الوکاله توافقی نداشته باشند، به‌وسیله کارشناس معین می‌شود، چه برای رفع اختلاف به دادگاه مراجعه کرده باشند، چه نکرده باشند.
 • آغاز واگذاری بنادر کوچک به بخش‌خصوصی تا ۲ ماه دیگر

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان بنادر و دریانوردی می‌گوید: ۴۸ بندر کوچک در ایران داریم که از دو ماه دیگر واگذاری آنها به بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری آغاز می‌شود. محمدعلی حسن‌زاده‌محمدی از آغاز مراحل اجرایی واگذاری بنادر کوچک به بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: پایش بنادر کوچک از نظر فنی و زیرساخت‌های موردنیاز آنها را آغاز کردیم که به‌زودی به پایان می‌رسد و پس‌ازآن، می‌توانیم اعلام کنیم هریک از بنادر کوچک به چه زیرساخت‌ها و الزامات فنی برای تبدیل شدن به بنادر اقتصادی کوچک نیاز دارند. او افزود: ۴۸ بندر کوچک در ایران داریم که به غیر از چند بندر، بقیه آنها در سواحل جنوبی هستند که باید به‌زودی تکلیف واگذاری آنها به بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری و توسعه بنادر روشن شود.
 • تعیین بازارهای صادراتی استان‌های منطقه ۳

  دنیای اقتصاد: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در نشست تخصصی آمایشی منطقه ۳ کشور در استانداری همدان، گفت: بازارهای عراق، سوریه و لبنان، بهترین بازارها برای منطقه ۳ (کرمانشاه، ایلام، لرستان و همدان) است. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این نشست گفت: سال گذشته استان کرمانشاه ۵/ ۲ میلیارد دلار، ایلام ۷۰۶ میلیون دلار، همدان ۱۱۵ میلیون دلار و لرستان ۷۱ میلیون دلار در صادرات سهم داشتند، البته استان کرمانشاه در صادرات ۷۰ درصد رشد داشته اما در کل کشور سهم منطقه بسیار کم است.
 • کاهش ۷۰ درصدی تجارت با آمریکا

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۷ ماه نخست سال‌جاری میلادی افت ۷۰ درصدی داشته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مبادلات تجاری دو کشور در ۷ ماه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر ۱/ ۱۶۰ میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۴۹ میلیون دلار کاهش یافته است. براساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ماه‌های ژانویه تا جولای امسال ۸/ ۴۷ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵۱ درصدی داشته است. آمریکا در ماه‌های ژانویه تا جولای ۲۰۱۸ بالغ بر ۸/ ۹۷ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود. واردات آمریکا از ایران در ۷ ماه نخست امسال نیز با کاهش ۹۸ درصدی به ۲/ ۱ میلیون دلار رسیده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران ۳/ ۶۲ میلیون دلار بوده است. مبادلات تجاری ایران و آمریکا حجم ناچیزی از کل تجارت دو کشور را تشکیل می‌دهد. ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا رتبه ۱۵۸ و در میان منابع وارداتی این کشور رتبه ۲۰۲ را به خود اختصاص داده است. براساس این گزارش در هفتمین ماه سال‌جاری میلادی ۳/ ۶ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر و ۲/ ۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد شده است.

بیشتر