آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۲

 • کمپین «نه» به جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته دولت ترامپ در برابر اقدامات تلافی‌جویانه چین، اعلام کرد تعرفه‌های جدیدی را علیه واردات این کشور اعمال خواهد کرد. در این رابطه اما کسب‌وکارهای آمریکایی هشدار داده‌اند تصمیم جدید ترامپ در افزایش بیشتر تعرفه‌های واردات چین، بخش تولیدی این کشور را که تاکنون نیز دچار وضعیتی رکودی شده است با چالش‌های بیشتر مواجه می‌سازد.
 • ذرت‌های آلوده امحا یا مرجوع می‌شوند

  خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران درباره ذرت‌های آلوده گفت: اجازه نمی‌دهیم محموله‌ای که سلامت و ایمنی مردم را تهدید می‌کند، وارد کشور شود. نیره پیروزبخت با تاکید بر اینکه هیچ محموله آلوده‌ای وارد کشور نشده است، گفت: در سال ۱۳۹۵، ۵۰۰ هزار تن ذرت وارد بندرامام شد که با کنترل و انجام آزمایش‌های متعدد، وجود سم آفلاتوکسین در بخشی از محوله محرز شد و گواهی انطباق برای آن صادر نشد.
 • تاثیر واردات بدون مدیریت در صنعت تایر

  گروه بنگاه‌ها: رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران از ستاد تنظیم بازار خواست واردات تایر به کشور را مدیریت کند؛ در غیر این صورت تولید تایر در داخل کشور ضربه می‌بیند. محمدرضا گنجی با بیان اینکه واردات مدیریت‌نشده و بی‌ضابطه تایر به کشور به یکی از معضلات اصلی صنعت تایر داخلی تبدیل شده، اعلام کرد: این امر در سال حمایت از تولید ملی و درحالی‌که کشور به دلیل تحریم‌ها با کمبود ارز روبه رو است، کار درستی نیست.
 • تغییر ماموریت سکاندار تجارت

  دنیای اقتصاد: اولویت‌های جدید برای رشد صادرات غیرنفتی در شرایط تحریم اعلام شد. در این چارچوب تصمیم‌سازی، عمده توجه سیاست‌گذار بر «تقویت تولیدات صادرات‌گرا»، «محدود کردن دامنه واردات»، «بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه صندوق ضمانت برای پوشش ریسک فعالان صادراتی»، «حضور موثرتر در بازار همسایگان»، «تحلیل ظرفیت‌های تولید داخل و بررسی نیازهای مقاصد صادراتی توسط میز‌های کالایی در سازمان توسعه تجارت» و «تغییر جهت تعامل رایزنان بازرگانی و تجار به نفع فعالان اقتصادی» متمرکز شده است.
 • رفع اتهام از کارت‌های بازرگانی؟!

  دنیای اقتصاد: کارت بازرگانی یکی از ابزار تجارت است که همواره در معرض اتهام سوء‌استفاده قرار داشته است. با توجه به اینکه اتاق بازرگانی نقش مهمی در صدور کارت‌های بازرگانی ایفا می‌کند، نوک پیکان اتهامات این نهاد را هم نشانه رفته است. در همین راستا پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران در گزارشی به بررسی روند صدور و ابطال کارت‌های بازرگانی پرداخته است. در دوره‌های تنش ارزی، هر بار کارت بازرگانی به‌عنوان یکی از متهمان اصلی سوءاستفاده از رانت ارزی معرفی می‌شود. درحالی‌که آمارهای اتاق ایران، نشان می‌دهد که این اتهام را نمی‌توان به کارت بازرگانی وارد دانست.
 • واکنش‌ها به قیمت سبوس

  دنیای اقتصاد: پیرو درخواست وزیر جهاد کشاورزی از رئیس‌جمهور مبنی بر «کان‌لم‌یکن اعلام کردن قیمت سبوس» که واکنش حسن روحانی را به همراه داشت محمود حجتی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور از عدم اجرای درخواست این وزارتخانه از سوی کارگروه تنظیم بازار خبر داد. در نامه حجتی به روحانی آمده است: «به‌‌رغم درخواست این وزارت مبنی بر کان‌لم‌یکن کردن افزایش قیمت سبوس و دستور حضرت‌عالی به وزارت صنعت، کارگروه تنظیم بازار مجددا قیمت سبوس را همان مبلغ ۱۲۵۰ تومان تصویب کرده و در مرحله ابلاغ دارد.»
 • قیمت دولتی ۵ کالای اساسی در آستانه محرم اعلام شد

  خبرگزاری تسنیم: قیمت کالا‌های اساسی ویژه هیات‌های مذهبی در ماه‌های محرم و صفر اعلام شد. دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: قیمت برنج خارجی ۶۵۰۰ تومان، شکر ۳۲۵۰ تومان، مرغ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان،گوشت گوساله وارداتی ۵۵ هزار تومان و روغن نباتی ۱۵ درصد زیر قیمت بازار تعیین شده است. نرخ چای را نیز سازمان حمایت به‌زودی اعلام می‌کند. قبادی افزود: سهمیه هیات‌های مذهبی بسته به جمعیت و نوع عملکرد آنها تعیین شده و با تایید سازمان تبلیغات اسلامی اختصاص خواهد یافت. در آخرین نشست ستاد تنظیم بازار، طرح ویژه تامین و تنظیم بازار کالا‌های اساسی در ایام محرم و صفر تصویب و مقرر شد ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی توزیع شود. بر این اساس با توجه به افزایش تقاضا در محرم و صفر از محل ذخایر، برنج، شکر، روغن، چای، گوشت قرمز و گوشت مرغ توزیع می‌شود.
 • بنکداران شکر نمی‌فروشند

  خبرگزاری تسنیم: هر کیلوگرم شکر تنظیم بازاری در آستانه ماه محرم ۳۵۰۰ تومان و با محدودیت حداکثر ۳ کیلوگرم به فروش می‌رسد، اما قیمت شکر بسته‌بندی ۹۰۰ گرمی در بازار ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان است. قیمت مصوب هر کیلوگرم شکر ۳۴۰۰ تومان اعلام شده است، اما برای خرید این محصول به این قیمت در بازار کار خیلی آسانی پیش روی خریداران وجود ندارد. شکری که مصرف‌کنندگان بتوانند در بازار به راحتی پیدا کنند شکر بسته‌بندی شده است.
 • خرید تضمینی گندم از مرز ۵/ ۷ میلیون تن گذشت

  دنیای اقتصاد: وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: از آغاز فصل برداشت تا ۶ شهریورماه سال‌جاری، ۷ میلیون و ۵۶۸ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، از آغاز فصل برداشت تا ششم شهریورماه سال‌جاری، ۷ میلیون و ۵۶۸ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است. بر این اساس، بنابر اعلام مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، ارزش گندم خریداری شده تاکنون ۱۳ هزار و ۱۰۸ میلیارد تومان بوده که تا تاریخ یاد شده ۱۱ هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان بهای آن به کشاورزان گندمکار پرداخت شده است و یک هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان باقی‌مانده طلب گندمکاران نیز پرداخت خواهد شد. در عین حال، تاکنون استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۳۰۱ هزار تن، فارس با ۶۴۹ هزار تن، کردستان با ۷۰۳ هزار تن، گلستان با ۵۵۹ هزار تن و کرمانشاه با ۵۴۱ هزار تن بیشترین میزان خرید گندم از کشاورزان را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشتر