آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۷۱

 • اولین پیش‌نویس استخراج رمزارز

  دنیای اقتصاد: روند ترخیص دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین مشخص شد. آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد ثبت‌سفارش دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین در وزارت صمت آغاز شده و ترخیص آن با دریافت مجوزهای لازم و انجام تشریفات گمرکی امکان‌پذیر شده است. براساس جزئیات اعلام شده ازسوی سیاست‌گذاران، جریان ترخیص دستگاه‌های ماین رمزارز نیز مانند سایر کالاها باید مراحل قانونی را طی کند؛ به‌طوری که واردکنندگان چه دولتی و چه غیردولتی برای این کالا ثبت‌سفارش انجام دهند و مجوز آن از وزارت صمت دریافت شود.
 • سهم تجدیدپذیرها در تامین انرژی کشور

  ایسنا: پیش‌بینی‌ها حاکی است که در آینده نه چندان دور انرژی‌های تجدیدپذیر جا پای فسیلی‌ها خواهند گذاشت و نفت و گاز در سبد انرژی جهانیان سهمی نخواهد داشت. در این راستا ایران قدم‌های اولیه را برای فراهم کردن بستر تجدیدپذیرها برداشته و طبق آخرین آماری که از سوی وزیر نیرو اعلام شده است تا پایان امسال ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید وارد مدار خواهد شد.
 • تاکید رئیس‌جمهور بر شناسایی مشکلات کفش ایرانی

  دنیای اقتصاد: کاهش مصرف کفش ایرانی در سال‌های اخیر موجب شد تا حمایت از این صنعت قدیمی در دستور کار متولیان این بخش قرار گیرد. راه‌اندازی شهرک فناوری کفش تبریز یکی از اقداماتی است که به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت مکان‌یابی آن آغاز شده است. در این راستا رئیس‌جمهور نیز در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از ۹۳ طرح تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی بر حمایت دولت از توسعه صنعت کفش و چرم تبریز تاکید کرد و به وزیر صنعت اعلام کرد تا مشکلات این حوزه را به جد پیگیری کند. حسن روحانی با بیان اینکه حمایت از کفش تبریز مورد تاکید است، یادآوری کرد: در سفر سال گذشته به تبریز نیز با حضور در بازار کفش تبریز این مساله را پیگیری کردیم.
 • صرفه‌جویی ۳۳۰۰ مگاواتی مصرف برق

  دنیای اقتصاد: مدیریت مصرف برق در تابستان سال جاری موجب شد تا شاهد صرف جویی ۳۳۰۰ مگاواتی مصرف برق در کشور باشیم و به این طریق از ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه بیشتر با صرف ۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جلوگیری شد. وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از بخش گاز نیروگاه سیکل‌ترکیبی هریس با اعلام این خبر عنوان کرد: انتظار ما این بود که اوج بار مورد نیاز در تابستان ۹۸ بیش از ۶۱ هزار مگاوات باشد، اما قله‌ای که مدیریت کردیم ۵۷ هزار مگاوات بیشتر نبود؛ به عبارتی حدود ۳۳۰۰ مگاوات مصرف، مدیریت شد.
 • صادرات سیب درختی ۵ برابر می‌شود

  ایرنا: رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: با توجه به بارندگی‌های ابتدای سال و افزایش دو برابری تولید سیب درختی به‌نظر می‌رسد امسال صادرات این محصول نسبت به سال ۹۷ به بیش از پنج برابر افزایش یابد. سیدرضا نورانی افزود: طبق برآوردها به‌نظر می‌رسد در سال ۹۸، میزان تولید سیب درختی بین ۴ تا ۵/ ۴ میلیون تن باشد که با صادرات یک تا ۵/ ۱ میلیون تن از این محصول ارزش صادراتی آن به نزدیک یک میلیارد دلار می‌رسد. این درحالی است که در سال ۹۷ میزان تولید سیب درختی به‌دلیل سرمازدگی نزدیک دو میلیون تن بود که حدود ۲۰۰ هزار تن آن به ارزش بیش از ۱۵۰ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده بود که علاوه بر کاهش صادرات، قیمت آن نیز در بازار داخلی افزایش چشمگیری پیدا کرد.
 • معادل ارز تخصیصی، کالای اساسی وارد کشور شده است

  گروه بنگاه‌ها: معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن انتشار لیست کشتی‌ها و محموله‌های تامین ارز شده به همراه زمان ورود این کالاها به بنادر ایران در سال ۱۳۹۷، درخصوص عدم رفع تعهد ارزی کالاهای اساسی گفت: در سال ۱۳۹۷، ۵۰۰ میلیون و ۹۸۲ هزار یورو برای واردات کالاهای اساسی برای شرکت بازرگانی دولتی ایران تعهد ارزی ایجاد شده که معادل صددرصد ارز مذکور کالا به کشور وارد، تخلیه و بخش عمده‌ای از آن ترخیص و مبلغ ۲۷۵ میلیون یورو تاکنون رفع تعهد شده است.
 • حمله تمام عیار به اقتصاد چین

  دنیای اقتصاد: همزمان با آغاز دور جدید گفت‌وگوهای تجاری دو غول اقتصادی دنیا، دونالد ترامپ با توییتی جدید اقتصاد چین را مورد حمله تمام‌عیار قرار داد. براساس اعلام رئیس‌جمهوری آمریکا، از یکم سپتامبر (۱۰شهریور ماه)، ۳۰۰ میلیارد دلار از واردات محصولات چینی هدف تعرفه ۱۰ درصدی قرار خواهد گرفت. پیش از این نیز آمریکا ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات چینی را هدف تعرفه ۲۵ درصدی قرار داده بود. با این اقدام جدید که بزرگ‌ترین تهدید تعرفه‌ای ترامپ است، عملا تمام حجم واردات آمریکا از چین مشمول افزایش تعرفه می‌شود. کارشناسان تنش اخیر را به یک حمله تمام‌عیار تشبیه کردند. البته رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرده درصورتی‌که همتای چینی او نتواند تلاش‌های خود را برای دستیابی به توافق تجاری تسریع کند، نرخ‌ تعرفه‌ها باز هم افزایش می‌یابد. تهدیدی که برای اقتصاد جهان خوشایند نیست. در مقابل، طرف چینی نیز اعلام کرد تعرفه‌های اضافی راه‌حل سازنده برای حل تنش‌های تجاری و اقتصادی دو کشور نیست و این اقدام را تلافی خواهد کرد. شوک ترامپ به جنگ تجاری بازارهای جهانی را غافلگیر کرد. قیمت نفت روز پنج‌شنبه به دلیل نگرانی‌ها از تضعیف رشد اقتصاد جهان بیشترین افت روزانه خود را ظرف نزدیک به چهارسال گذشته تجربه کرد. طلا نیز از کف دو هفته‌ای تا سطح ۱۴۵۰ بالا آمد.
 • کاهش جهانی قیمت غذا

  دنیای اقتصاد: سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) شاخص قیمت موادغذایی را برای ماه جولای منتشر کرد. بر این اساس، قیمت‌های جهانی موادغذایی در ماه جولای کمی کاهش یافت که عامل اصلی آن کاهش قیمت برخی از غلات، لبنیات و شکر بود. این کاهش به حدی بود که توانست افزایش قیمت گوشت و روغن‌ها را جبران کند. بنا به اعلام فائو این شاخص در ماه جولای ۲۰۱۹ به‌طور میانگین به ۹/ ۱۷۰ واحد رسید که ۱/ ۱ درصد کمتر از سطح ماه ژوئن اما ۳/ ۲ درصد بیشتر از سال گذشته بود.
 • تعیین مدت در عقد اجاره

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث تعیین مدت در قراردادها۱، در این نوشتار به ضرورت تعیین مدت در قرارداد اجاره می‌پردازیم.
 • بهبود تجارت خارجی از مسیر رایزنی بازرگانی

  دنیای اقتصاد: از نگاه کارشناسان حضور رایزنان اقتصادی در بازار کشورهای هدف یکی از ابزارهایی است که می‌تواند در تسهیل مناسبات و رشد مبادلات تجاری نقش‌آفرین باشد. در این راستا فعالان اقتصادی همواره این پیشنهاد را روی میز سیاست‌گذار قرار داده‌اند که بهبود تجارت خارجی، به‌ویژه افزایش صادرات غیرنفتی را از مسیر رایزنی بازرگانی دنبال کند.
 • رونق بازارهای افغانستان با کالاهای ایرانی

  ایرنا: رئیس کل گمرک افغانستان اظهار کرد: بازار پسندی محصولات ایرانی و استقبال مردم افغانستان از آنها به‌ویژه کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی باعث رونق بازار این کشور شده است. احمد رشاد پوپل گفت: گمرک و مرز دوغارون توانسته دروازه‌ای طلایی برای ورود انواع کالاهای ایرانی باشد و از طریق مرز دوغارون و این گمرک توانسته‌ایم برخی از مشکلات اقتصادی کشور افغانستان را طی چند سال اخیر به حداقل برسانیم.
 • چالش‌ قوانین دست و پاگیر

  محمداسماعیل قدس رئیس هیات‌مدیره شرکت دلپذیر
  صنعت غذا با وجود بالندگی و پتانسیل‌های بسیار مطلوب در ایران، هنوز جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور باز یا به نوعی پیدا نکرده است. عوامل متعددی وجود دارند که می‌توان آنها را دلایل اصلی جایگاه نامطلوب امروز صنایع غذایی در کیک اقتصاد کشور دانست؛ اما ریشه این ناکامی‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟ اعمال برخی تبعیض‌ها و ناهماهنگی‌ها در سیاست‌گذاری‌ها، بدون شک سد محکمی در مقابل بزرگ شدن بنگاه‌های اقتصادی صنعت غذا به‌شمار می‌رود.

بیشتر