آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۷۰

 • راهکار سیاستی برای رونق تولید

  دنیای اقتصاد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس در گزارشی اقدام به آسیب‌شناسی بخش واقعی کشور و ارائه راهکارهای سیاستی با هدف رونق تولید و مقابله با تحریم‌ها در سال ۱۳۹۸ کرده است. این گزارش با همکاری سایر کمیسیون‌های تخصصی مجلس در مرحله نهایی قرار دارد و در نوبت قرائت در صحن علنی مجلس است. سال ۱۳۹۸ با شعار «رونق تولید» آغاز شد. سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران و تصمیم‌سازان کشور در راستای این نام‌گذاری، در صدد تولیدی بالنده و ایجاد صنعتی پویا در کشور هستند.
 • تعلل در صلح تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز چهارشنبه مقامات تجاری آمریکا و چین برای گفت‌وگو پیرامون پایان دادن به جنگ‌تجاری حدود یک ساله خود در شانگهای دیدار کردند، دیداری که به‌رغم انتظارات پایین برای نتیجه‌بخشی و اظهارات تند رئیس‌جمهوری آمریکا صورت می‌گرفت. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، همزمان با سفر رابرت لایت‌هایزر، نماینده تجاری و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا به قطب تجاری چین، دونالد ترامپ، چینی‌ها را به تعلل در مذاکرات متهم کرد.
 • شرط جدید برای طراحان تفکیک

  دنیای اقتصاد: بهارستان‌نشین‌ها پس از دو سال کشمکش موافقت مشروط خود را با تشکیل وزارت بازرگانی اعلام کردند؛ پیش‌بینی نحوه سازوکار حمایت دولت از تولید داخل در لایحه تشکیل این وزارتخانه تنها شرط نمایندگان مجلس برای تشکیل وزارتخانه جدید است. موافقت مشروط بهارستان‌نشین‌ها در حالی اعلام شد که هفته گذشته و با شدت گرفتن مخالفت مجلسی‌ها با تشکیل وزارت بازرگانی، دولت با اخذ موافقت شورای‌عالی اقتصادی سران قوا، اقدام به واگذاری اختیاراتی که در زمینه بازرگانی برعهده وزارت جهاد کشاورزی بود، به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت کرد و به این طریق می‌توان گفت دولت گامی متفاوت در تشکیل وزارت بازرگانی برداشت.
 • پیشنهاد تشکیل کارگروه ارزشیابی تجارت

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد داد برای تسریع در ترخیص کالاها، کارگروه بررسی و تعیین ارزش کلیه اقلام وارداتی و صادراتی تشکیل شود. مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک ایران در نامه‌ای خطاب به معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیر کارگروه تنظیم بازار در راستای نحوه رسیدگی به ارزش کالا، این پیشنهاد را ارائه داد. در این نامه آمده است: «تشکیل کارگروه بررسی و تعیین ارزش کلیه اقلام وارداتی و صادراتی متشکل از نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک ایران)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتحادیه صنف مربوطه که ارزش کل اقلام وارداتی و صادراتی با ملحوظ نظر قرار دادن کلیه مواد قانونی و مقرراتی در این کمیته مصوب و بانک اطلاعاتی متشکله مبنای تعیین ارزش اقلام و کالاها در هنگام ثبت‌سفارش، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا و مواعد پس از ترخیص قرار گیرد.
 • برگزاری نمایشگاه مبلمان هفته آینده در تهران

  گروه بنگاه‌ها: نمایشگاه بین‌المللی مبلمان منزل ۱۵ تا ۱۸ مردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا می‌شود. به گزارش «روابط عمومی و اطلاع‌رسانی این نمایشگاه»، صالح سپاسدار، رئیس ستاد اجرایی این نمایشگاه گفت: نمایشگاه امسال در فضایی به وسعت بیش از ۴۰ هزار متر مربع مفید برگزار می‌شود و تاکنون حضور بیش از ۳۰۰ واحد تولیدی و خدماتی در نمایشگاه قطعی شده است که تولیدات و خدمات خود را در ۲۴ سالن نمایشگاهی به‌صورت تفکیکی و تخصصی به نمایش می‌گذارند.

بیشتر