آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۷

 • جغرافیای استانی دو وام تولید

  دنیای اقتصاد: جزئیات ثبت‌نام و پرداخت دو نوع وام برای تولید به‌روز شد. از یکسو، استان‌های پیشتاز برای دریافت تسهیلات با هدف تولید و اشتغال (موضوع بند الف تبصره ۱۸قانون بودجه سال ۹۸) شناسایی شدند و از سوی دیگر آخرین وضعیت تامین مالی بنگاه‌های کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد به تفکیک استان‌ها اعلام شده است.
 • سازوکار عرضه برق در بورس انرژی

  دنیای اقتصاد: مشکل مصرف‌کنندگان بزرگ برق در بورس انرژی ایران برطرف شده است و مصرف‌کنندگان می‌توانند به شرکت‌های برق منطقه‌ای مراجعه کنند. به گزارش «ایسنا»، مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق و عضو هیات‌مدیره شرکت توانیر درباره عرضه برق مصرف‌کنندگان بزرگ در بورس انرژی گفت: دستورالعمل مقررات ترانزیت انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور توسط وزیر نیرو ابلاغ شده و سازوکارهای حضور مصرف‌کنندگان در بورس فراهم است.
 • وزیر صمت: مجوز صنایع ۱۰ روزه صادر می‌شود

  ایرنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت بهبود فضای کسب‌وکار را از اولویت‌های این وزارتخانه برشمرد و گفت: میانگین زمان صدور مجوز برای صنایع کوچک، متوسط و بزرگ نزدیک به ۱۰ روز است و با برنامه‌های جدی دولت، این مدت زمان کاهش خواهد یافت.
 • ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی دولتی و خصوصی

  دنیای اقتصاد: براساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته، در حال حاضر ۶۷ درصد از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی متعلق به بخش خصوصی است.
 • حذف قبوض کاغذی ۳۶ میلیون مشترک برق از مهرماه

  دنیای اقتصاد: مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر با تاکید بر اینکه صدور قبوض کاغذی برای ۳۶ میلیون مشترک برق کشور از مهرماه امسال متوقف خواهد شد، گفت: در حال حاضر شماره تلفن همراه بیش از ۸۰ درصد مشترکان برق به‌منظور ارسال قبوض پیامکی و دیجیتال جمع‌آوری شده است.
 • وضعیت تجارت در پایانه بازرگان

  ایرنا: مدیر پایانه مرزی بازرگان با اشاره به اینکه این مرز یکی از پایانه‌های مهم زمینی کشور است، گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۹۸هزار و ۳۴۱ دستگاه کامیون از این مرز تردد کرده است. جابر اکبرزاده متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۷۹۳ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت ۴۲ هزار و ۴۳۱ دستگاه کامیون از کشور خارج شد که نسبت به سال قبل از آن یک درصد افزایش داشت.
 • استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی

  خبرگزاری مهر: رئیس اتاق تهران با بیان اینکه استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی کشور در جریان است، گفت: هم‌اکنون به‌صورت محدود در مبادلات تجاری خود، از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنیم. مسعود خوانساری با اشاره به بخشنامه‌های بانک مرکزی درخصوص رمزارزها که این موضوع را در انحصار بانک مرکزی دانسته است، گفت: مجموعه سیاست‌گذاران در حوزه رمزارزها، بسیار کُند عمل می‌کنند و همین حرکت آرام سیاست‌گذار در این حوزه، به‌طور قطع به اقتصاد ایران ضربه می‌زند؛ به‌خصوص اینکه دولت باید دو سال قبل، در این حوزه تصمیم‌گیری می‌کرده است. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن تهران افزود: دولت باید دو سال پیش در این خصوص تصمیم می‌گرفت تا قواعد مرتبط با تولید و تجارت رمزارزها را اعلام کند؛ اما همیشه دیر تصمیم می‌گیرند و پس از آن، متاسفانه با بگیر و ببند می‌خواهند مشکل را حل کنند که باز هم کل کار، دچار مشکل می‌شود.
 • بازتاب اول ساختار جدید صمت

  دنیای اقتصاد: اولین تاثیر تصمیم تعلیق دو ساله قانون انتزاع نمایان شد و ثبت‌سفارش کالاهای اساسی را نشانه رفت. از یکسو متولیان سابق اختیارات بازرگانی در وزارت جهادکشاورزی به زیرمجموعه‌های خود دستور داده‌اند که هیچ ثبت‌سفارشی در زمینه کالاهای اساسی را تایید و کنترل نکنند و از هرگونه تایید جدید نیز خودداری کنند؛ از سوی دیگر مقامات مسوول وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت که پس از تصمیم شورای‌عالی اقتصادی سران قوا، مسوولیت بازرگانی وزارت جهادکشاورزی را بر عهده گرفته‌اند، خطاب به مدیران زیرمجموعه خود دستور داده‌اند تا از هرگونه وقفه‌ای در مسیر ثبت‌سفارش کالاهای اساسی جلوگیری کنند.
 • پاسخ فرانسه به تهدید تجاری ترامپ

  دنیای اقتصاد: تنش‌های تجاری میان متحدان قدیمی بالا گرفته است. به دنبال امضای قانون دریافت مالیات از درآمد شرکت‌های تکنولوژی توسط رئیس‌جمهوری فرانسه که غول‌های تکنولوژی آمریکا نظیر گوگل و فیس‌بوک نیز مشمول آن می‌شوند، دونالد ترامپ در پیامی توییتری این اقدام همتای فرانسوی خود را «حماقت» خواند و پاریس را تهدید به عواقب اقتصادی سخت کرد.
 • دغدغه‌های مالیاتی فعالان اقتصادی

  دنیای اقتصاد: سهم مالیات استان‌ها باید متناسب با تحولات اقتصادی آنها بازنگری شود. این جدیدترین مطالبه فعالان اقتصادی در نشستی با رئیس سازمان امور مالیاتی است. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در شورای گفت‌وگوی خراسان رضوی و خطاب به رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: در سنوات گذشته سهمی برای مالیات وصولی از استان‌ها مشخص شده و هر سال بدون توجه به تحولات اقتصادی آنها با افزایش مواجه بوده است؛ درحالی‌که براساس واقعیت‌های اقتصادی نباید چنین اتفاقی رخ می‌داد. به عقیده شافعی زمان تغییر این نگرش فرا رسیده است.
 • سناریوهای محتمل برای قیمت نان

  خبرگزاری فارس: دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به سه سناریو برای قیمت نان گفت: در صورت افزایش نیافتن قیمت نان پیشنهادهایی برای حمایت از نانوایان از طریق مباحث مالیاتی و تامین اجتماعی ارائه شده است. به گفته عباس قبادی، سه سناریو برای قیمت نان تعریف شده است؛ یکی تغییری در قیمت نان نداشته باشیم، دوم افزایش قیمت نان نسبی باشد و افزایش قیمت بیشتر از نسبی باشد. دبیر ستاد تنظیم بازار در پاسخ به این سوال که در صورت افزایش نیافتن قیمت نان چگونه حمایت‌های لازم از نانوایان صورت خواهد گرفت، گفت: پیشنهادهایی برای حمایت از آنان از طریق مالیات، تامین اجتماعی و امثال آن ارائه شده است که امیدواریم همکاری‌های لازم در این زمینه انجام شود. براساس این گزارش، قیمت مصوب نان از سال ۹۳ تاکنون تغییر نکرده است و این موضوع با توجه به نارضایتی نانوایان سبب عرضه نان با وزن چانه پایین‌تر و همچنین کیفیت پایین‌ شده است.
 • وضعیت واردات از سه مسیر سبز، زرد و قرمز

  ایبنا: معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه درحال‌حاضر مسیر سبز واردات کالا ۳۰ تا ۴۰ درصد، مسیر زرد ۳۰ درصد و مابقی واردات نیز از مسیر قرمز است، از هدف‌گذاری گمرک برای افزایش واردات از مسیر زرد تا ۵۰ درصد خبر داد. مهرداد جمال ارونقی در مورد برنامه‌ریزی‌های جدید به منظور کاهش میزان رسوب کالا و وقفه واردات در گمرکات کشور، همچنین وجود ۱۰۲ هزار کانتینر به‌عنوان رسوب کالا، توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی تعریفی دارد که اگر کالایی درحال تخلیه از کشتی است نیز رسوب عنوان می‌شود و با این فرض ۱۰۲ هزار کانتینر اعلام شد. با پیگیری‌هایی که داشتیم قرار شد وزارت راه و شهرسازی تعاریف مرتبط با موجودی کالا و رسوب کالا را اصلاح و به‌روزرسانی کند.
 • معرفی مدیرعامل جدید کشتیرانی

  دنیای اقتصاد: با حکم مدیرعامل شستا، محمدرضا مدرس خیابانی به عنوان مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. تا پیش از این، محمد سعیدی، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود که با موافقت با استعفای وی از سوی محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از این سمت کناره‌گیری کرد.
 • انتخاب اعضای هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و ترکیه

  پایگاه خبری اتاق ایران: در مجمع عمومی فوق‌العاده اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، اعضای جدید هیات‌مدیره با برگزاری انتخابات تعیین شدند. از بین ۱۱ کاندیدای هیات‌مدیره، محمدرضا رستمی، حسین پاشایی، صمد پورسلطان، حسن انتظار، بهنام تاج‌الدین، مهرداد سعادت دهقان و علی اولاد دیلمقانیان به‌عنوان اعضای اصلی هیات‌مدیره و نوید امجد و محسن احمدی باصیری به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیات‌مدیره تعیین شدند. همچنین براساس آرا، ساناز میرهادی‌زاده به‌عنوان بازرس اصلی و ابراهیم حق‌گویی به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.
 • تعیین مسوول تجدید ارزیابی و ظرفیت‌سنجی تشکل‌ها

  پایگاه خبری اتاق ایران: معاونت تشکل‌های اقتصادی اتاق ایران، به‌روزرسانی، تجدید ارزیابی و ظرفیت‌سنجی تشکل‌های اقتصادی وابسته به اتاق ایران در سال ۱۳۹۸ را به مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران واگذار کرد.امین‌الله فرهادی مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران با اعلام این خبر گفت: تا پیش‌ از این، رتبه‌بندی و ارزیابی تشکل‌های اقتصادی از طرف موسسات دیگر انجام می‌شد، اما با مصوبه جدید معاونت تشکل‌های اقتصادی اتاق ایران مقرر شده که ارزیابی و ظرفیت‌سنجی تشکل اقتصادی وابسته به اتاق ایران از سوی مرکز ملی رتبه‌بندی انجام شود. فرهادی افزود: این ارزیابی مبنای کلیه مراودات و حمایت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از تشکل‌ها قرار خواهد گرفت. مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی گفت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران براساس تکالیف قانونی مصرحه در قوانین مختلف از جمله آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، تبصره ذیل ماده ۵ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات گسترده‌ای را از سال ۸۹ در دستور کار داشته است. به گفته فرهادی، این مرکز با سرمایه‌گذاری انسانی و مادی قابل‌توجه، رتبه‌بندی بیش از ۱۵۰۰ بنگاه اقتصادی را با ارتباط و تعامل کارشناسی با موسسات معتبر بین‌المللی و انتقال دانش رتبه‌بندی به داخل کشور در دستور کار خود قرار داده است.

بیشتر