آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۸

 • نمره مردودی به ۳ هدف ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: پارلمان اقتصاد با انتشار بیانیه‌ای به سه هدف دلار ۴۲۰۰ تومانی نمره مردودی داد. ارزیابی فعالان بخش خصوصی حاکی از این است که تخصیص منابع قابل‌توجه ارز ترجیحی از سال گذشته، در تحقق هدف حفظ قدرت خرید خانوارها در برابر تورم‌های فزاینده موفق عمل نکرده است. در عین حال، اجرای این سیاست به رقابت‌پذیری بخش تولید نیز منجر نشده است. دولت در حالی نرخ ۴۲۰۰ تومانی را به‌عنوان نرخ رسمی اعلام کرد که تفاوت معنادار آن با نرخ‌های نیمایی و آزاد، عملا به گسترش رانت و فساد منجر شد. فعالان اقتصادی خواستار توقف تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی هستند.
 • خرید امتیازی چین از آمریکا

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه رسانه دولتی چین اعلام کرد آمریکایی‌ها محموله‌ای از میلیون‌ها تن سویا را به سمت چین ارسال کرده‌اند، خریدی که به‌نظر می‌رسد در پی نشست روسای‌جمهور دو کشور در ماه ژوئن صورت می‌گیرد. با این حال آمارهای آمریکایی حکایت از آن دارد که حجم خرید صورت گرفته بسیار کمتر از مقدار اعلام شده ازسوی چینی‌ها است.
 • کاهش قیمت کاغذ گلاسه و مقوا

  دنیای اقتصاد: رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ با بیان اینکه کاغذ چاپ و تحریر با دو نرخ دولتی و نیمایی وارد می‌شود گفت: حذف امضاهای طلایی از واردات کاغذ مقوا و گلاسه منجر به کاهش ۵۰ درصدی قیمت محصولات این بخش شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، سیدحسین میرباقری روز گذشته در یک نشست خبری اظهار کرد: تولید داخلی انواع کاغذ پاسخگوی مصرف داخلی است، بنابراین هدف از برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی کاغذ و مقوا گردهمایی دست‌اندرکاران برای بیان مشکلات به مسوولان است.
 • خرد در تصمیم‌گیری و شجاعت در اجرا

  مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران
  اقتصاد ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و برخی نارسایی‌های داخلی موقعیت خاصی را پشت‌سر می‌گذارد. پیش‌بینی می‌شود امسال هم اقتصاد کشور با کسری بودجه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه باشد.
 • دستور جدید برای ترخیص شکر

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر کشاورزی در نامه‌ای به گمرک ایران، ترخیص شکر را مشروط به تایید شرکت بازرگانی دولتی ایران کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، علی‌اکبر مهرفرد معاون وزیر جهادکشاورزی در نامه‌ای به رئیس‌کل گمرک ایران شرط ترخیص شکرخام را اعلام کرد. در این نامه تصریح شده است: با توجه به بند سوم مصوبات سی‌ونهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار درخصوص مکانیزم عرضه واردکنندگان شکرخام با مداخله و نظارت شرکت بازرگانی دولتی ایران تاکید می‌شود که براساس تفاهمات به‌عمل‌آمده، عرضه شکر خام توسط انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر به قیمت مصوب و با نظارت و هماهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران به شبکه توزیع معرفی شده از سوی وزارت صمت، صورت می‌پذیرد. مهرفرد در ادامه خطاب به گمرک تاکید کرده است که نسبت به ترخیص شکر وارداتی با ارائه تاییدیه از شرکت بازرگانی دولتی ایران اقدام شود.
 • تعیین مدت در قراردادهای کار

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث تعیین مدت در قراردادها۱، در این نوشتار به ضرورت تعیین مدت در قراردادهای کار می‌پردازیم. طبق ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار عبارت است از قرارداد شفاهی یا کتبی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.
 • برنامه جهشی اتکا در آینده نزدیک

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان اتکا و هیات همراه با معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دیدار و درخصوص همکاری‌های متقابل گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
 • گام جدید برای ثبت‌سفارش‌ها

  دنیای اقتصاد: گام جدید برای تعیین ضوابط ثبت‌سفارش ورود کالا از سوی سیاست‌گذار تجاری برداشته شد. در این چارچوب مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در قالب نامه‌ای، شرایط ثبت‌سفارش برای «قطعی شدن پروانه ورود موقت» را در چهار مرحله به هم پیوسته اعلام کرده است؛ مراحلی که متقاضیان برای نهایی کردن فرآیند تعریف شده، ملزم به اجرای آن‌ هستند. در این راستا، مقرر شده است که روند ثبت‌سفارش و انجام عملیات ارزی توسط واردکنندگان، از طریق آماده‌‌سازی زیرساخت‌های لازم درسامانه جامع تجارت تسهیل شود.
 • پروژه اتاق شیشه‌ای در «صمت»

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد پروژه «اتاق شیشه‌ای» بارها در دست تهیه سازمان‌ها و نهادهای دولتی قرار گرفته است. «ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی و مبارزه با فساد» و «در دسترس بودن آمار و اطلاعات» از مهم‌ترین دلایلی است که مبادرت به شفاف‌سازی‌ در اتاق‌های شیشه‌ای را در دستور کار متولیان و سیاست‌گذاران قرار داده است. اما پس از وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی که از ساختار اتاق‌های شیشه‌ای‌شان رونمایی کردند، این بار متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند که بر اساس رویکرد پیشگیرانه در نظر دارند اتاق شیشه‌ای را در جهت شفافیت و مبارزه با فساد ایجاد کنند.
 • برگزاری نمایشگاه توانمندی ۵۰۰ شرکت برتر

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی از آغاز فراخوان بیست و دومین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-۱۰۰) خبر داد و اظهار کرد امسال برای اولین بار نمایشگاهی برای نمایش توانمندی‌های ۵۰۰ شرکت برتر با هدف تقویت اعتماد عمومی و تقویت برند شرکت‌ها نیز علاوه بر همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر، برگزار خواهد شد.
 • ایجاد هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت گفت: بخش صنعت و معدن نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ است و در همین جهت باید هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری ایجاد شود. علیرضا‌ هادی در گفت‌وگو با «شاتا» گفت: براساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت ورود خود را به بخش سرمایه‌گذاری کاهش داده و بخش خصوصی در این موضوع میدان‌دار است.
 • راه‌حل «محک» برای جلب مشارکت‌های مردمی

  دنیای‌اقتصاد: مدیر واحد جلب مشارکت‌های مردمی محک اعلام کرد: قلک‌های محک در بیش از ۲۸ سال فعالیت این موسسه میهمان محل زندگی و کار نیکوکارانی بوده است که دغدغه کمک به همنوع داشته‌اند و به‌عنوان یکی از شناخته شده‌ترین، ساده‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های حمایت از کودکان مبتلا به سرطان شناخته می‌شوند.

بیشتر