آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۸۴

 • سیمای تولید ۴۴ کالای منتخب

  دنیای اقتصاد: کارنامه تولیدات صنعتی و معدنی تا پایان نیمه زمستان سال ۹۷ منتشر شد. ارزیابی ۱۱ ماهه محصولات منتخب این دو بخش در سال گذشته، اگرچه از افت تولید محصولات صنعتی و معدنی حکایت دارد،‌ اما تصویری که مدیران صنعتی از وضعیت تولید در دو ماه پایانی سال گذشته ارائه داده‌اند از بهبود وضعیت تولید حکایت دارد.
 • جزئیات طرح جداسازی صنعت و تجارت

  دنیای اقتصاد: جزئیات طرح تشکیل «وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصویب شد. براساس ارزیابی‌ها، این طرح شامل یک ماده واحده و پنج تبصره است. براساس تبصره یک این طرح، شیوه تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی توضیح داده شده است. در سایر تبصره‌ها نیز جزئیات مربوط به مسائل مالی انتزاع وزارت بازرگانی از صنعت و معدن بررسی شده است. براساس این تبصره‌ها دولت نمی‌تواند به ازای تشکیل وزارتخانه جدید هزینه‌ای اضافه به کشور تحمیل کند و باید با امکانات و بودجه موجود این وزارت را تشکیل دهد.
 • ماموریت دستگاه‌ها برای مقابله با سیل

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به بارش‌های اخیر کشور و بحران سیل در برخی استان‌ها گفت: وقوع سیلاب در کنار همه مشکلات و سختی ها، با درس‌هایی نیز همراه بود تا از این پس از تجاوز به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها به‌طور جدی جلوگیری شود و مردم نیز از این موضوع آگاه شدند که ساخت و سازها در حریم رودخانه‌ها تا چه حد می‌تواند خطر‌آفرین باشد.
 • جزئیات عرضه گوشت قرمز با ارز نیمایی

  دنیای اقتصاد: واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی انجام می‌شود. هفته گذشته تصمیم بر این شد که این کالا به جای ارز دولتی (دلار ۴۲۰۰ تومانی) برای واردات از ارز نیمایی استفاده کند. حال مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره این مصوبه جزئیاتی را ارائه داده است. او در این مصاحبه به نکات جالبی اشاره کرده که یکی از این موارد به نحوه تنظیم بازار گوشت قرمز برمی‌گردد. نکته دیگر مربوط به شبکه توزیع گوشت‌های وارداتی و وعده‌ای است که فروشگاه‌های زنجیره‌ای مبنی بر توزیع گوشت وارداتی با ارز نیمایی از ابتدای اردیبهشت داده‌اند.
 • رقابت دوم فعالان اقتصادی

  دنیای اقتصاد: رقابت دوم فعالان اقتصادی در پارلمان بخش‌خصوصی کلید خورد. با نزدیک شدن به برگزاری اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران در دوره جدید، فضای رقابت داغ‌تر شده و افراد و جریان‌های مختلف تلاش می‌کنند که در چیدمان ترکیب هیات‌رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی کشور نقش‌آفرین و اثرگذار باشند. براساس آنچه از سوی اتاق ایران اعلام شده، ‌۲۶ خرداد ماه ۹۸ اولین جلسه هیات نمایندگان پارلمان بخش‌خصوصی کشور در دوره نهم برگزار خواهد شد. در این جلسه اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران گردهم می‌آیند تا رئیس و هیات‌رئیسه جدید پارلمان اقتصاد را انتخاب کنند. این اولین جلسه رسمی هیات نمایندگان اتاق ایران در دوره جدید خود؛ بعد از برگزاری انتخابات سال گذشته خواهد بود.
 • اتحاد تجاری شرق علیه غرب

  دنیای اقتصاد: مقامات چینی می‌گویند چین، کره‌جنوبی و ژاپن باید هر چه زودتر برای ایجاد منطقه آزاد تجاری توافق کنند. وانگ یی، وزیرخارجه و مشاور دولتی چین در جریان مذاکرات اقتصادی رده‌بالایی که با وزیر خارجه ژاپن داشت با ایراد بیانیه‌ای در این خصوص که در وبگاه وزارت خارجه این کشور منتشر شده است خاطر نشان کرد: «در مذاکره سه‌‌جانبه چین، کره‌جنوبی و ژاپن برای ایجاد منطقه تجارت آزاد ضروری است اقداماتی به منظور تقویت مشارکت اقتصادی منطقه‌ای جامع، و دستیابی به توافق صورت گیرد، اتفاقی که منجر به یکپارچگی اقتصادی در شرق آسیا خواهد شد.»
 • جزئیات خسارت سیل به یک میلیون هکتار زمین کشاورزی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: حدود یک‌میلیون هکتار از زراعت کشور با شدت و ضعف متفاوت، دچار آسیب ناشی از سیل شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس کشاورز در یک برنامه تلویزیونی افزود: بخشی از این آسیب، آبگرفتگی موقت است و در بخشی، محصول دچار خوابیدگی می‌شود سپس این عارضه مرتفع می‌شود، در بخشی هم، آبگرفتگی بیشتر است و موجب پوسیدگی محصول می‌شود و دربخش‌هایی نیز سیل، زمین یا باغ کشاورز را با خود برده است.
 • دو ماموریت ویژه سازمان توسعه تجارت

  دنیای اقتصاد: سازمان توسعه تجارت، دو ماموریت ویژه را در گام دوم انقلاب در دستور کار قرار داده است. به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت، یکی توجه به بازارهای کشورهای همسایه و افزایش تعامل با آنها است و دومین ماموریت، توانمندسازی بنگاه‌های تولیدی برای حضور مستمر در بازارهای بین‌المللی و صادراتی‌شدن است.
 • رشد ۳۹ درصدی شکایات از وضعیت عرضه کالا و خدمات

  دنیای اقتصاد: سال گذشته در مجموع تعداد ۲۶۲ هزار و ۶۴۹ فقره شکایت پیرامون کالا و خدمات از طریق ستاد خبری مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اخذ شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته است.
 • سهم بنگاه‌های خارجی در اتحادیه اروپا

  دنیای اقتصاد: سهم بنگاه‌های خارجی در کل ارزش افزوده غیرمالی هر اقتصاد در اتحادیه اروپا چقدر است؟ طبق اطلاعات منتشر شده در آوریل ۲۰۱۹ توسط بخش آمار اتحادیه اروپا، حدود ۲/ ۱درصد از بنگاه‌های مستقر در اتحادیه اروپا، بنگاه‌های خارجی هستند. این بنگاه‌ها ۳/ ۱۵درصد از اشتغال و ۲۵درصد از کل ارزش افزوده اقتصاد کسب و کار غیرمالی را تشکیل می‌دهند. بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶میلادی سهم این بنگاه‌ها در ارزش افزوده اتحادیه اروپا تا میزان ۳/ ۲واحد درصد افزایش یافته است. کشورهایی که بالاترین سهم ارزش افزوده بنگاه‌های خارجی را دارند به ترتیب شامل مجارستان با سهم ۴/ ۵۱درصد، اسلواکی با سهم ۱/ ۴۸درصد و لوکزامبورگ با سهم ۶/ ۴۴درصد هستند. در مقابل کشورهایی با سهم کمتر از ۲۰درصد بنگاه‌‌های خارجی در ارزش افزوده کل عبارتند از: قبرس با سهم ۴/ ۱۳درصد، ایتالیا با سهم ۸/ ۱۵درصد، یونان با سهم ۳/ ۱۶درصد و فرانسه با سهم ۴/ ۱۶ درصد.
 • پیام بخش‌خصوصی به اروپا

  دنیای اقتصاد: دیدار نوروزی رئیس پارلمان بخش‌خصوصی با سفرا و روسای نمایندگی‌های کشورهای خارجی درحالی برگزار شد که غلامحسین شافعی به‌عنوان نماینده فعالان اقتصادی انتظارات بخش‌خصوصی را از کشورهای خارجی در تهران در شرایط تحریم‌ها و در سال جدید عنوان کرد. او اعلام کرد که بخش‌خصوصی ایران هنوز هم منتظر سیاست‌های مستقلانه اروپا و عمل آنها به تعهدات خود است.
 • برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کار ایران در هفته آینده

  گروه بنگاه‌ها: ‎دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کار ایران(ایران جابکس)، با هدف نزدیک کردن کارجویان، کارفرمایان و کاریابی‌های سراسر کشور از ۲ تا ۵ اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی مرکز کار ایران، این نمایشگاه با حضور ده‌ها شرکت داخلی و خارجی و همچنین وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی و تعداد زیادی از استارت‌آپ‌ها برپا خواهد شد.

بیشتر